3 największe mity na temat fotowoltaiki

Mity fotowoltaikiFotowoltaika owiana jest licznymi mitami - to fakt. Spowodowane jest to w gruncie rzeczy nieznajomością tematu przez osoby, które wypowiadają się o energii słonecznej i instalacjach fotowoltaicznych. W poniższym tekście chcielibyśmy przywołać trzy największe mity na temat fotowoltaiki i rozprawić się z nimi raz na zawsze. Zapraszamy do lektury!

Mit 1: Fotowoltaika w Polsce się nie opłaca

Bardzo wiele osób twierdzi, że warunki panujące w Polsce są nieodpowiednie dla instalacji fotowoltaicznych. Uważają, że na tej szerokości i wysokości geograficznej nie dopływa odpowiednia ilość promieni słonecznych, w ciągu roku najczęściej niebo jest zachmurzone itp. Wszystko to ma powodować, że fotowoltaika w Polsce nie jest opłacalna, a panele słoneczne nie wygenerują odpowiedniej ilości prądu, aby zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego.

Fakty

Aby obalić ten mit wystarczy właściwie spojrzeć na naszych zachodnich sąsiadów. Na terenie Niemiec pod koniec lutego 2019 roku, łączna moc instalacji fotowoltaicznych przekraczała wartość 46 GW! W roku 2018 udział fotowotoltaiki w niemieckim miksie energetycznym wynosił 7,9%. Instytut Energetyki Odnawialnej w Polsce oblicza, że do czerwca 2019 roku w Polsce zainstalowana jest łączna moc 700 MW. Widzimy więc, że Niemcy, w których panują bardzo podobne warunki atmosferyczne jak w Polsce, silnie wykorzystują energię słoneczną i wciąż zwiększają łączną moc instalacji fotowoltaicznych. Warto również podkreślić, że fotowoltaika w Polsce wciąż się rozwija i przewiduje się, że niedługo Polska może zająć 4 miejsce w rankingu dotyczącym rocznych przyrostów mocy instalacji fotowoltaicznych (w tym momencie jest na miejscu 9).

Mity fotowoltaiki

Mit 2: Fotowoltaika nie działa w okresie jesienno-zimowym

Drugim, najczęściej powtarzanym mitem na temat fotowoltaiki jest jej niewydolność w czasie jesieni i zimy. Ma być to spowodowane ciągłym zachmurzeniem oraz niskimi temperaturami. Niektórzy uważają, że w zimie instalacje fotowoltaiczne w ogóle nie działają.

Fakty

Oczywiście powyższe twierdzenia są błędne. Ludzie, którzy powtarzają te informacje po prostu nie znają zasady działania ogniw fotowoltaicznych. Nowe ogniwa fotowoltaiczne potrafią działać w temperaturach dochodzących nawet do -40°C. Co ciekawe, instalacja fotowoltaiczna lepiej działa właśnie w niskich temperaturach. Dlaczego tak się dzieje? Im niższa temperatura, tym większe napięcie modułu fotowoltaicznego. Sieć krystaliczna w ogniwach fotowoltaicznych charakteryzuje się wówczas mniejszymi drganiami, przez co przepływ elektronów jest bardziej uporządkowany. W ten sposób zwiększa się napięcie i moc paneli fotowoltaicznych. Właśnie dlatego panele są najbardziej wydajne w słoneczne i mroźne dni zimowe.

Mity fotowoltaiki

Mit 3: Fotowoltaika jest zbyt droga, aby stała się popularna

Ludzie, którzy uważają, że fotowoltaika nie ma racji bytu przywołują cenę instalacji fotowoltaicznej. Mówią wówczas, że fotowoltaika nigdy nie stanie się powszechnie używana, ponieważ mało kogo stać na jej instalację.

Fakty

Aby obalić ten mit, należy spojrzeć na kilka rzeczy. Po pierwsze - technologie fotowoltaiczne wciąż się rozwijają, znajdują prostsze i wydajniejsze rozwiązania. Skutkiem tego jest stopniowe obniżanie cen rynkowych instalacji fotowoltaicznych. Podobnie było ze wszystkimi urządzeniami - komputery i telefony komórkowe był niegdyś ekskluzywnymi produktami, teraz posiada je praktycznie każda rodzina w Polsce. Po drugie, należy spojrzeć na cenę energii elektrycznej pozyskiwaną z nieodnawialnych źródeł energii. Będzie ona stale rosnąć ze względu na stopniowe wyczerpywanie się paliw kopalnych oraz regulacje międzynarodowe ograniczające emisję dwutlenku węgla.

Mity fotowoltaiki

Jak widzimy, fotowoltaika w Polsce jest opłacalna i ludzie zaczynają to zauważać. Dodatkowo należy podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna to system działający przez cały rok, dzięki czemu możemy cieszyć się zieloną energią zarówno latem, jak i zimą.

Za pomoc merytoryczną przy napisaniu powyższego artykuły dziękujemy firmie Sunergo - profesjonalistom w dziedzinie fotowoltaiki.

Ocena: 5.0

Komentarze