5 popularnych typów lamp na podjazd i do ogrodu

Lampy na podjazdDzięki dużej dostępności i różnorodności produktów oświetleniowych, dziś możemy zadbać nie tylko o efektowne oświetlenie wnętrza naszych domów, ale także o podświetlenie przestrzeni zewnętrznych tj. podjazd dla samochodów, ogród, parking czy plac zabaw. Dzięki temu, otaczająca dom przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna, bezpieczna i atrakcyjniejsza wizualnie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

Najbardziej popularne rodzaje lamp zewnętrznych przeznaczonych do podświetlania przestrzeni zlokalizowanej wokół domów to m.in. reflektory, kinkiety zewnętrzne, latarnie ogrodowe, lampy solarne czy lampy najazdowe.

Lampy zewnętrzne najazdowe

Gdy chcemy wyznaczyć miejsce przeznaczone do postoju pojazdów lub wytyczyć ścieżkę podjazdu, możemy użyć do tego celu niezwykle wytrzymałych lamp najazdowych. Takie lampy umieszcza się na poziomie gruntu - w podjeździe i bez obaw można po nich chodzić lub jeździć autem. Lampy podjazdowe emitują delikatne światło, które wyznacza tor jazdy.

Reflektory zewnętrzne

Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się, jeśli chcemy podświetlić fasadę domu, parkan lub wybrane elementy ogrodowej architektury. Reflektory, zwłaszcza te o większej mocy świetlnej, wykorzystywać można również do rozświetlania przestrzeni wokół domu, na przykład do oświetlenia ścieżki prowadzącej do domu lub podjazdu dla samochodów. W sprzedaży znajdziemy kilka różnych typów reflektorów. Współcześnie dużą popularnością cieszą się reflektory ledowe, które zużywają mniej energii elektrycznej niż reflektory klasyczne, w związku z czym mogą posiadać indywidualne zasilanie solarne. Nie jest to rozwiązanie wysoce wydajne, jeśli jednak nie chcemy przeciągać instalacji elektrycznej, to zawsze możemy z takiego rozwiązania skorzystać. W sprzedaży znajdziemy także reflektory z grotem ziemnym, przystosowane do instalacji w gruncie oraz reflektory podłogowe (do instalacji na ziemi), które pozwolą podświetlić parkan lub elewację domu.

Kinkiety zewnętrzne

To niezwykle rozbudowana kategoria zewnętrznych lamp oświetleniowych. Na rynku znajdziemy nowoczesne i klasyczne wersje tego typu lamp, w tym lampy stylizowane na starodawne, w formie lampionów lub dziewiętnastowiecznych latarni. Tego typu oświetlenie instalujemy bezpośrednio na ścianach budynku, na przykład na ganku lub tarasie. Kinkiety zewnętrzne pełnią funkcję oświetlenia funkcjonalnego (rozświetlają otaczającą je przestrzeń) oraz oświetlenia dekoracyjnego (dekorują elewację budynku także w ciągu dnia).

Latarnie ogrodowe

Osoby dysponujące większym ogrodem lub dużym podjazdem dla samochodów mogą zdecydować się na instalację lamp, które rozświetlą większą przestrzeń. Do takich celów stworzone zostały lampy ogrodowe, które swym wyglądem, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej proporcji, przypominają klasyczne lampy uliczne. Tego typu oświetlenie zwykle instaluje się przy ogrodowych alejkach, a także przy krawędziach podjazdów czy dróg dojazdowych prowadzących do domu. Lampy ogrodowe mogą występować w wariancie z pojedynczym źródłem światła lub być wyposażone w kilka źródeł światłą (żarówek).

Lampy solarne

Ta grupa lamp cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem różnych grup klientów. Choć lampy tego typu mają niewielką moc świetlną, w związku z czym pełnią przede wszystkim funkcję oświetlenia dekoracyjnego, to jednak dzięki własnemu, niezależnemu zasilaniu, do ich instalacji nie potrzebna jest budowa infrastruktury elektrycznej. Takie lampy możemy umieścić w każdym miejscu w ogrodzie, pamiętając o jednym warunku - lampy solarne muszą mieć dostęp do światła słonecznego.

Autor: www.eweled.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze