Aranżacja kuchni w stylu wiejskim, rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnymStyl rustykalny to interesująca alternatywa dla nowoczesnego wystroju. Zainteresowanie rustykalnymi aranżacjami wynika między innymi z chęci powrotu do tradycyjnych, klasycznych rozwiązań. Specyficzne meble i dodatki umożliwiają stworzenie klimatu przypominającego wiejskie wnętrza.

Styl rustykalny - najważniejsze cechy

W rustykalnych wnętrzach wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak meble z drewna i artystyczne rękodzieło. Celem jest pochwała wiejskiego stylu życia, który wymyka się nieustannemu pośpiechowi i stworzenie przytulnej, ciepłej atmosfery. Mieszkanie urządzone w stylu rustykalnym powinno być więc bardzo klimatyczne. Jednocześnie jest to styl, który nie posiada sztywno określonych zasad i daje okazję dla znalezienia własnych oryginalnych rozwiązań. Można wykorzystać wiele różnych ciekawych dodatków, zgodnie z indywidualnym gustem.

Istnieje wiele odmian stylu rustykalnego, na przykład skandynawski, prowansalski, czy alpejski. Każdy z nich łączy wykorzystanie drewna. Można zainwestować w meble z tego materiału lub wykorzystać go do wykończenia wnętrza. Najlepiej jeśli drewno wygląda naturalnie, czasem jest postarzane, pokryte sękami, ma przebarwienia i nierówności.

Mieszkania w rustykalnym stylu mają zazwyczaj jasne ściany. Często maluje się je na biało, ponieważ ten kolor nawiązuje do tradycyjnych wiejskich chat o bielonych murach. Jednocześnie białe ściany są dobrym tłem dla mebli i elementów z drewna, ponieważ podkreślają ich naturalną fakturę.

Kolory, materiały oraz dodatki

W stylu rustykalnym unika się ponurej, przytłaczającej kolorystyki. Najlepiej sprawdzają się naturalne, niezbyt ciemne odcienie. Oprócz drewna we wnętrzu można wykorzystać kamień, żeliwo, miedź, glinę, tradycyjne koronki, płótno i len. Dobrym rozwiązaniem będzie każdy materiał, który jest naturalny i nawiązuje do życia na wsi.

Cechą charakterystyczną tego stylu jest również stosowanie dużej ilości różnych dodatków i ozdób. Mają one kluczowe znaczenie dla stworzenie odpowiedniej atmosfery we wnętrzach. Doskonale sprawdza się wszelkiego rodzaju rękodzieło, a także wyroby rzemieślnicze, które wykorzystują motywy ludowe.

Warto zainwestować w plecione makaty, meble z wikliny, szydełkowe obrusy, czy stare ceramiczne naczynia. Można także poszukać zabytkowych przedmiotów, np. glinianych dzbanków i lamp naftowych. Czasem udaje się kupić takie rzeczy za nieduże pieniądze na pchlim targu, a są one doskonałym dodatkiem do rustykalnego wnętrza.

Ocena: 5.0

Komentarze