Choroby dotykające leszczynę

LeszczynaLeszczyna pospolita rodzi smaczne orzechy laskowe. Ma małe wymagania, jest więc chętnie sadzona na działkach i dużych przydomowych ogrodach. Jak większość roślin, także leszczynę pospolitą atakują szkodniki i choroby. Do chorób najczęściej atakujących krzewy leszczyny należą: plamistość liści, monilioza i mączniak prawdziwy.

Plamistość liści

Plamistość liści to choroba, która atakuje liście leszczyny. Jest to choroba grzybowa. Na liściach leszczyny zaatakowanych przez chorobę w pierwszym stadium choroby pojawiają się niewielkie brązowe plamy i okrągłym lub kulistym kształcie. Czasem otacza je żółta obwódka. Jeśli na tym etapie nie zareagujemy, to z czasem plamy zaczną się powiększać. Porażone grzybem liście należy usuwać, te, które opadły należy zagrabić. Do rozwoju plamistości liści przyczynia się zbyt gęste sadzenie krzewów oraz podlewanie ich w taki sposób, że woda zrasza liście. Sadząc leszczynę pospolitą i podlewając posadzone krzewy warto o tym pamiętać. Kiedy choroba już się pojawi niezbędny jest oprysk jednym z dostępnych na rynku fungicydów. Trzeba wykonać przynajmniej 2 opryski zachowując między nimi 10 dni przerwy.

Monilioza

To najbardziej niebezpieczna spośród chorób, które mogą zaatakować leszczynę pospolitą. Atakuje ona owoce, sprawia, że plon orzechów może być bardzo niski. Jest chorobą grzybową. Objawy porażenia pojawiają się jeszcze zanim orzechy laskowe dojrzeją. Na ich zielonych okrywach pojawiają się plamy w ciemnobrązowym kolorze, z czasem obejmują one cały orzech. W efekcie dochodzi do ich brązowienia i mumifikowania. Na powierzchni zarażonych grzybów widoczne są skupiska grzybów zarodników wywołujących chorobę grzybów. Jednym z grzybów, które wywołują moniliozę jest Monilia coryli. Może on porażać już kwiatostany i zawiązki orzechów. Nie daje on bardzo często żadnych objawów choroby, stąd bardzo łatwo go przeoczyć. Występowanie choroby sprzyja nadmierne zagęszczenie krzewów. W sprzedaży są już dostępne odmiany leszczyny, które są bardziej od innych odporne na moniliozę. Walka z chorobą polega na usuwaniu porażonych orzechów. Już w połowie maja koniecznie należy też zastosować oprysk fungicydem. Należy go powtarzać co 10 dni. W przydomowych ogrodach można zastosować biopreparaty grzybobójcze.

Mączniak prawdziwy

Jest także chorobą grzybową. Najbardziej charakterystyczny objaw choroby to biały, mączysty nalot na liściach. Chorobie sprzyja moczenie liści przy podlewaniu. Po zauważeniu objawów mączniaka prawdziwego wykonujemy kilka razy oprysk preparatem grzybobójczym.

Oczywiście to tylko niektóre z chorób, jakie mogą dotknąć leszczynę.

Autor: www.target.com.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze