Jak zmienić styl ogrodu na wiosnę?

Roślinność ogrodowaWiosna to okres, kiedy wszystko się zmienia i budzi do życia. To dobry moment, żeby odmienić styl ogrodu. Można tego dokonać za pomocą prostych zmian umeblowania, roślinności i dodatków.

Jaki styl ogrodu wybrać?

Na wygląd i funkcjonalność ogrodu największy wpływ ma przede wszystkim jego styl. Dobór stylu ogrodowego powinien zależeć od indywidualnych, osobistych oczekiwań i potrzeb właściciela, a także jego możliwości finansowych. W zależności od wybranego stylu, każdy ogród będzie prawdopodobnie wymagał nieco innych sposobów pielęgnacji. Jest to związane chociażby ze zmienną roślinnością oraz innymi wymiarami powierzchni poszczególnych ogrodów. W każdym ze stylów wyróżnić można również inne dominujące kolory, które nie każdemu muszą przypaść do gustu. Ich wybór również powinien być podyktowany własnymi upodobaniami.

Ogród w stylu nowoczesnym

Nowoczesny styl ogrodu

Obecnie bardzo często wykorzystywany jest nowoczesny styl ogrodu. Jest to związane przede wszystkim z bardzo współczesnym charakterem nowo powstałych budynków. Nowoczesny ogród jest zazwyczaj nieduży, prosty oraz dość łatwy w pielęgnacji. Na tego typu styl właściciele bardzo często decydują się ze względu na sposób zabudowy. Nowoczesny styl wyróżnia się kilkoma podstawowymi cechami.

Ogrody czy tarasy w stylu nowoczesnym mają kilka charakterystycznych cech, a są to m.in.

  • Kształty geometryczne, np. proste linie, kwadraty czy prostokąty. Są one zauważalne zarówno w nawierzchniach, jak i kształtach mebli czy donic ogrodowych. W stylu nowoczesnym nie przejawiają się natomiast żadne kształty delikatne, koła czy łuki.
  • Styl nowoczesny posiada stonowaną kolorystykę. Najczęściej dominującymi barwami są odcienie czerni, bieli i szarości. Bywają przełamane mocniejszym akcentem kolorystycznym, np. żółcią, fuksją czy błękitem skandynawskim.
  • W stylu nowoczesnym najczęściej wykorzystuje się tworzywa sztuczne, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Może to być np. polipropylen czy technorattan.
  • Do typowej dla nowoczesnych ogrodów roślinności zaliczyć można przede wszystkim trawy ozdobne i często strzyżone, a także wieloletnie, posadzone w grupach byliny. Odmiany te są mało wymagające, co pozwala na łatwe dopasowanie ich do zapotrzebowania właścicieli ogrodu.

Nowoczesne ogrody są również idealnym miejscem wypoczynku dla bardziej zapracowanych domowników. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji oraz działają niemal bez żadnej obsługi. W takim miejscu bardzo dobrze sprawdzają się zestawy obiadowe o dużej funkcjonalności. Warto zastanowić się nad wyborem aluminiowego kompletu z trwałymi i wygodnymi narożnikami. Podczas spotkań z przyjaciółmi mogą się natomiast przydać różne kolorowe meble, np. relaksacyjne fotele.

Ogród w stylu angielskim

Angielski styl ogrodu

W stylu angielskim chodzi przede wszystkim o zbliżenie się do natury. Osiąga się to poprzez zastosowanie naturalnego nieładu i zróżnicowanej kolorystyki. Forma ogrodu powinna być nieokiełznana i bezpretensjonalna. W stylu angielskim dominują łagodne kształty, delikatne łuki oraz lekkie zdobienia. Najczęściej wykorzystuje się barwę naturalnego drewna lub kolor biały. Cechą charakterystyczną dla ogrodu w stylu angielskim są donice z naturalnej ceramiki oraz terakoty. W tego typu ogrodach bardzo dobrze prezentują się altany i pergole, w okolicy których pną się pachnące róże. Taki klimat zachęca wszystkich do relaksu na świeżym powietrzu. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem jest drewno, które znacząco podkreśla naturalny i organiczny styl ogrodu angielskiego. Roślinność jest ułożona bardzo swobodnie, co pozostawia wrażenie naturalnego nieładu. Jednak w rzeczywistości prezentuje się ona nadzwyczaj estetycznie i naturalnie.

Ogród w stylu pałacowym

Ogród w stylu pałacowym

Najczęściej styl pałacowy towarzyszy ogrodom znajdującym się w eleganckich i ekskluzywnych budowlach pałacowych. Są one zlokalizowane przy willach, dworach oraz rozmaitych obiektach historycznych. Ogród w stylu pałacowym charakteryzuje się bardzo efektownym wyglądem. Bardzo często w takim miejscu znajdują się rośliny tropikalne, które do ogrodu wnoszone są w donicach, z okazji nadejścia nowego sezonu. Donice wykonane są z tworzyw sztucznych, imitujących różne najszlachetniejsze materiały. Z wyglądu przypominają metal, beton lub ceramikę. Są jednak o wiele trwalsze, łatwiejsze w pielęgnacji oraz lżejsze. Dzięki temu są także wygodniejsze w przenoszeniu oraz bardziej praktyczne. W ogrodach pałacowych najczęściej stosuje się żeliwne zestawy meblowe. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jednocześnie posiadają wiele wyraźnych ornamentów i zdobień. Ogrody pałacowe należą do szczególnie wymagających przestrzeni. Sprawdzają się tam zestawy pozornie naśladujące ekskluzywne, salonowe meble. Mogą one być np. ustawione na tarasie lub w najbardziej zacisznym kątku niedaleko domu.

Roślinność ogrodowa

Kolorystyka i wyposażenie

Jeżeli właściciel nie przepada np. za czerwienią, powinien unikać niektórych stylów ogrodowych. Taka barwa dominuje np. w stylu japońskim, który w takim przypadku nie będzie szczególnie wskazany. Dlatego określenie odpowiedniego stylu może być dość trudne. Styl ogrodu można jednak podpatrzeć u innego właściciela i skupić się na tych elementach, które można przełożyć na własną powierzchnię. Kluczowe jest przede wszystkim dobranie wyposażenia i dodatków, które pozwolą na otaczanie się odpowiednimi przedmiotami. Tylko wówczas możliwe jest stworzenie przyjemnej i zachęcającej do wypoczynku przestrzeni. Ogród musi podobać się przede wszystkim jego gospodarzowi, co z pewnością udzieli się również każdemu z gości.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

Maria
Styl ogrodu można także podpatrzeć na stronach projektantów terenów zielonych i elementy wykorzystać u siebie :)