Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu małego domu?

Projekt małego domuCzasami warunki zabudowy i wielkość działki ograniczają znacznie wielkość domu, jaki można postawić na danym gruncie. Jednak nawet mały dom może być komfortowy i funkcjonalny. Należy jednak wiedzieć, co jest ważne przy projekcie takiego budynku.

Za mały dom zwykle uważa się taki, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 mkw. Przy czym pod tę kategorię podciągane są zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym. Zapytaliśmy ekspertów z firmy projektowej Archeton.pl, na co zwrócić uwagę, wybierając gotowy projekt małego domu.

Czy warto stawiać na poddasze?

Zanim zaczniemy w ogóle wybierać projekt domu, warto zastanowić się, czego naprawdę szukamy. W rzeczywistości bowiem zarówno mały dom parterowy, jak i posiadający użytkowe poddasze mają swoje zalety i wady. Dom parterowy jest o tyle wygodny, że wszystkie pomieszczenia są dostępne na jednym poziomie i nie trzeba pokonywać schodów. Bryła budynku jest prosta, co przyspiesza budowę. Na taki dom warto postawić, gdy domownikami będą osoby starsze, niepełnosprawne, dzieci i zwierzęta.

Budynek parterowy sprawdza się przy większych działkach. Przy mniejszych lepiej postawić na użytkowe poddasze, gdzie można umieścić całą strefę nocną domu. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Użytkowe poddasze zmniejsza powierzchnię dachu i obniża koszt budowy budynku.

Zwróć uwagę na dach!

Zostańmy przy kwestii dachu, ponieważ kluczowy jest jego kształt przy małym domu. Warto szukać projektów, w których dach jest jak najprostszy. Wtedy najłatwiej zaprojektować pod nim wnętrze. Na przykład jest to bardzo trudne pod dachem czterospadowym. Zdecydowanie bardziej funkcjonalne jest klasyczne, dwuspadowe rozwiązanie. Jeśli jeszcze doda się do tego ścianki kolankowe, można zyskać bardzo ustawne wnętrze i zyskuje się funkcjonalne poddasze. Najłatwiej jednak zaprojektować wnętrze pod dachem mansardowym, chociaż sam dach tego typu nie jest łatwy do wykonania.

Kuchnia z salonem ma zalety

Wybierając projekt małego domu, należy zwrócić jeszcze uwagę na kwestię kuchni. W jednych rozwiązaniach stanowi ona osobne pomieszczenie, w innych - jest połączona z salonem. Najczęściej ta druga opcja jest korzystniejsza, bo w małych domkach bardzo dobrze się prezentuje. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest także to, że połączenie kuchni i salonu, zwiększa optycznie ten ostatni, a do tego podkreśla jego nowoczesność. Przy okazji nie trzeba wtedy wykonywać okna w kuchni, a przestrzeń jest funkcjonalna.

Mały domek może być funkcjonalny i wygodny pod warunkiem, że dobierze się odpowiedni projekt do oczekiwań domowników. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na analizę różnych projektów takich domów.

Ocena: 5.0

Komentarze