Natryskowe metody ocieplania

Natryskowe metody ocieplania domuJak wybrać odpowiednią metodę izolacji termicznej - ocieplenia domu? Od niedawna każdy nowo budowany dom zgodnie z prawem musi być wyposażony w przynajmniej jedno z odnawialnych źródeł energii. Do wyboru mamy kilka możliwości rekuperatory, pompy ciepła, panele solarne.

Jednak aby wydatek ten miał szansę przynieść jakiekolwiek oszczędności musimy pomyśleć o ociepleniu domu. Oczywiście najtańsze są doskonale znane wszystkim styropian i wełna mineralna. Jednak ten sposób izolacji nie zapewni maksymalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dlatego inwestując od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy w zakup i montaż urządzeń wytwarzających darmową energię, warto zainwestować również w profesjonalne ocieplenie budynku.

Natrysk pianki poliuretanowej

Najpopularniejsza jest natryskowa metoda izolacji pianką poliuretanową. Jej najważniejszą cechą jest to, że po wydostaniu się z kompresującego pojemnika powiększa swoją objętość i dociera w każdą szczelinę, nawet w miejsca naprawdę trudno dostępne. Wykorzystując tradycyjne materiały ocieplające niedostępne fragmenty zostają pominięte, a przez nie następuje największa utrata ciepła.

Dodatkowym atutem pianki PUR jest wzmocnienie pokrytej nią powierzchni. Często właściciele budynków borykają się z jeszcze jednym problemem jakim jest wilgoć. Ocieplony budynek, nowoczesne okna i często brak wystarczającego dopływu świeżego powietrza powodują, że już w pierwszym roku od zamieszkania powstaje na ścianach pleśń. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się maksymalnym obniżeniem infiltracji powietrza, która jest główną przyczyną powstawania wilgoci, grzyba i pleśni.

Bardzo ważny jest fakt, że ocieplając pianką PUR ograniczamy koszty użytkowania i amortyzacji urządzeń grzewczych i chłodzących. Koszty naprawy klimatyzacji, czy pompy ciepła są naprawdę wysokie. Dodatkowym atutem ocieplania natryskowego jest bardzo niska przepuszczalność hałasu z zewnątrz. Do niedawna pianka poliuretanowa miała głównie zastosowanie w budynkach przemysłowych i dużych hodowlach gdzie utrzymanie temperatury na właściwym poziomie jest sprawą priorytetową.

Natrysk elastomerami, powłoki elastomerowe

Kolejną coraz popularniejszą metodą izolacyjną jest natryskowa metoda hydroizolacji elastomerami, doskonale sprawdzająca się w przemyśle, jednak może być idealnym izolatorem wód gruntowych nachodzących do piwnic i domów niepodpiwniczonych, izolacja fundamentu, studni i szamb, zabezpieczenie przed przenikaniem cieczy na zewnątrz i do wewnątrz. Doskonale zabezpiecza dachy, balkony i tarasy przed przeciekaniem.
Izolacja natryskowa elastomerami jest wykorzystywana również:

  • do hydroizolacji parkingów,
  • hydroizolacje piwnic,
  • jako ochrona posadzek i powłoka antypoślizgowa w halach sportowych,
  • tworzy bardzo wytrzymałe podłoże w budynkach użyteczności publicznej,
  • jako izolator podłoża w miejscach składowania śmieci również chemicznych,
  • jako wzmocnienie elementów metalowych przed szkodliwymi czynnika środowiska oraz narażonymi na uszkodzenia mechaniczne.

Wspólną cechą obu natryskowych metod izolacji jest duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, środki chemiczne i detergenty. Są to obecnie najskuteczniejsze dostępne sposoby izolacji.

Ocena: 5.0

Komentarze