Naturalne sposoby na mszyce w ogrodzie

Mszyce w ogrodzieNaturalne sposoby na mszyce w ogrodzie. Mszyce są jednym z najbardziej popularnych szkodników roślin. Występują w ogrodach ozdobnych, na warzywach, a nawet roślinach doniczkowych. Bywają bardzo uciążliwe, wysysając soki z roślin. Zanieczyszczają je spadzią i przenoszą groźne wirusy. Pojawiają się nagle i w ekspresowym tempie rozmnażają.

Pomimo maleńkich rozmiarów ( 2-5 mm) potrafią wyrządzić dużo szkód na roślinie, przyczyniając się do jej słabnięcia, choroby, czy obumierania. Żeby zapobiec pojawieniu się mszyc między grządkami warzyw i roślinami, które są szczególnie lubiane przez mszyce warto posadzić rośliny, które je odstraszają. Są to przede wszystkim: czosnek, cebula, lawenda, mięta.

Nasze babcie chcąc wytępić mszyce stosowały napar z papierosa. Obecnie najprostszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie środków chemicznych, jednak proste rozwiązania nie zawsze bywają korzystne. Skoro wkładamy trud w uprawianie ogródka, czy działki, to wolimy mieć pewność, że warzywa, czy kwiaty z naszych grządek będą zdrowe i pozbawione chemii. Pamiętajmy też, że środki chemiczne stosowane przeciw mszycom mogą zaszkodzić pożytecznym owadom w naszym ogrodzie. Teraz, gdy zdajmy sobie sprawę, że chemia jest szkodliwa dla zdrowia chętnie sięgamy po naturalne - ekologiczne, a przy tym tanie środki. Zabiegi z ich użyciem wymagają wytrwałości, gdyż trzeba je systematycznie powtarzać, ale bywają skuteczne i przyjazne dla środowiska.

Wiele roślin wytwarza substancje, które chronią w sposób naturalny przed atakiem szkodników i chorób. Z ich świeżych i suszonych części można sporządzać napary, wyciągi, gnojówki zawierające substancje trujące, odstraszające lub hamujące żerowanie owadów. Jeżeli mszyce na dobre już zadomowiły się na naszych warzywach możemy je potraktować specyfikami, które wykonamy sami domowym sposobem z samych naturalnych składników. Co najważniejsze są one bezpieczne dla człowieka, zwierząt, owadów i całego środowiska naturalnego, a dla roślin bywają ekologiczną odżywką. Oto kilka ciekawych i prostych w wykonaniu przepisów, które możemy wypróbować bez obaw w naszym ogródku.

Naturalne sposoby na mszyce - preparaty

Preparat na mszyce z czosnku

Preparat na mszyce z czosnku - wyciąg (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin.

Preparat na mszyce z cebuli

Preparat na mszyce z cebuli - wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym.

Preparat na mszyce z mniszka lekarskiego

Preparat na mszyce z mniszka lekarskiego (mleczu) - wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki.

Preparat na mszyce z pokrzywy

Preparat na mszyce z pokrzywy - wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0, 5 l roztworu z 10 l wody.

Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące (gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu).

Inne sposoby na mszyce

Nie tylko rośliny można wykorzystać do wykonywania domowych preparatów przeciw mszycom. Można z nimi walczyć, stosując mieszaninę mleka z wodą, w proporcji jeden do jednego. Po wymieszaniu dokonujemy oprysku. Skuteczne bywają też opryski zrobione z litra wody i maleńkiego kieliszka octu z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Warto wiedzieć, że naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, skorki, złotooki i inne pożyteczne owady. Dlatego warto stworzyć ogród przyjazny owadom i zaprosić do niego naturalnych sprzymierzeńców w walce z mszycami.

Ocena: 5.0

Komentarze