Palisady ogrodowe - zamień zwykły trawnik za domem w prywatny park!

PalisadaRówno przystrzyżony trawnik za oknem to oczywiście powód do dumy każdego gospodarza. Jest to jednak nieco niepraktyczne wyjście - długo doglądany trawnik może zmienić się w ruinę po kilku zabawach z dziećmi albo harcach czworonogów. Nie bardzo wiadomo jak się poruszać, która część ogrodu ma jakie przeznaczenie, ani jak sensownie zagospodarować wolne przestrzenie. Plan ogrodu stanowczo zyskuje po wytyczeniu tych stref oraz ścieżek. Służą do tego drewniane palisady oraz rollboardery - artykuły ogrodowe dosyć znane w przestrzeni publicznej, ale zyskujące na popularności także w aranżacjach ogrodowych.

Ład i harmonia - to dobry duch każdego ogrodu!

Efekt uporządkowania jest już sam w sobie pewną aranżacją - dzięki małym elementom, jak drewniane palisady ogrodowe, znamy chociażby szlak prowadzący od furtki do drzwi głównych, z tarasu do altany ogrodowej, oczka wodnego lub do drewnianego domku. W przydomowej przestrzeni palisady ogrodowe pełnią funkcję naturalnego krawężnika. Część wystająca ponad ziemie to nic innego jak bariera, która oddziela dwa różne typy nawierzchni, np. trawnik oraz bruk drewniany, lub trawnik oraz żwirek. W architekturze krajobrazu palisady drewniane są podstawowym elementem do wytyczania ciągów komunikacyjnych - w parkach, skwerach, czy w strefach gastronomicznych przestaliśmy na to zwyczajnie zwracać uwagę, bo to norma w przestrzeni publicznej. Dokładnie takie samo zastosowanie w mniejszej skali można przełożyć na realia swojego ogrodu.

Palisada

Zakup i posadowienie drewnianej palisady ogrodowej

To dosyć prosta sprawa, wystarczy para pomocnych rąk, kilka prostych narzędzi i nieco cierpliwości. Najpierw udaj się na zakupy do marketu budowlanego lub do sklepu online z artykułami ogrodowymi. Rollboardery drewniane i palisady (patrz tutaj produktyogrodowe.pl) kupuje się na metry bieżące, w formie zwijanych rolek, swego rodzaju półproduktu. Są to półbelki połączone elastyczną, wytrzymałą żyłką z tworzywa sztucznego, po rozwinięciu palisada ogrodowa przypomina płotek. Elastyczność połączenia jest tutaj kluczowa - dzięki niej z wielometrowej "taśmy" drewnianej palisady możemy stworzyć ciekawe figury geometryczne, nieregularne ścieżki, zatoczki itd.

Palisada

Posiadając już drewnianą palisadę ogrodową czas na jej wkopanie. Na większości zakupionych artykułów tego typu powinna być zaznaczona głębokość, na którą należy posadowić płotek. Ma ona kluczowe znaczenie i robienie tego metodą "na oko" szybko może się zemścić. Dlaczego? Przede wszystkim dobrze posadowiona palisada ogrodowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wiatr i wodę, przez co służy długo, a jej poszczególne elementy nie przewracają się, zostawiając za sobą przykrą dziurę w ziemi.

Drugim powodem jest izolacja w gruncie. Otóż drewniana palisada ogrodowa to naturalna bariera, która chroni nasadzenia przed ekspansywnym charakterem traw. Te posiadają płytki system korzeniowy, więc jeśli pomiędzy trawą a nasadzeniami znajdzie się bariera w postaci palisady drewnianej, młoda roślinka będzie miała odpowiednią ilość minerałów oraz wody (którą w innym wypadku może podbierać system korzeniowy traw).

Zobacz również: www.produktyogrodowe.pl - Inspiracje i pomysły na drewnianą architekturę ogrodową

Ocena: 5.0