Rośliny ogrodowe - sztuka podlewania

Podlewanie roślin ogrodowychRośliny potrzebują regularnego podlewania najbardziej w okresie późnej wiosny i latem. Wtedy właśnie opady nie są zbyt intensywne, gdyż występują w tych porach roku długie okresy suszy. Dlatego też ważne jest częste podlewanie ogrodowych roślin. Dokonując tego, należy pamiętać o niektórych zasadach, które zagwarantują roślinom prawidłowy wzrost. Jakie są najważniejsze zasady "sztuki podlewania"? Przeczytaj ten artykuł i się dowiedz - zapraszamy do lektury!

Podlewanie roślin - jaka pora jest na to najodpowiedniejsza?

Nie powinno się podlewać roślin w godzinach od 10 do 16. W tym przedziale czasowym rośliny tracą najwięcej wody na skutek parowania z ziemi oraz transpiracji roślin na wysokim poziomie. Kiedy świeci słońce, krople wody na roślinach działają na zasadzie soczewek skupiających światło, co może doprowadzić do poparzenia roślin.

Najodpowiedniejszą porą na podlewanie roślin w ogrodzie jest wczesny ranek albo późne popołudnie. Nie można jednak nawadniać roślin późnym wieczorem, gdyż mogą one nie zdążyć obeschnąć przed nocą i pozostać wilgotne oraz przez to podatne na choroby grzybowe.

Podlewanie roślin - jak długo powinno trwać?

Trzeba wiedzieć, iż najlepiej podlewać rośliny długo i słabym strumieniem wody. Podlewanie roślin w szybkim tempie, sporą ilością wody jest niekorzystne dla roślin. Jeżeli stanie w ogrodzie z wężem w ręku bądź podlewanie roślin za pomocą konewki nas męczy bądź nudzi, warto zainwestować w automatyczną instalację nawadniającą.

Jak często powinno się podlewać rośliny ogrodowe?

Warto zapamiętać, iż lepiej rzadziej ale obficiej podlać, niż często ale małymi ilościami, gdyż wtedy woda nie wsiąka odpowiednio w ziemię i nie ma możliwości, aby dotarła ona do korzeni roślin. Aby wsiąkła ona poniżej 10 cm od powierzchni, glebę należy podlewać odpowiednio długo.

Rośliny, które są hodowane na glebach lekkich powinny być częściej podlewane niż rośliny rosnące na glebach ciężkich, tzw. gliniastych.

Jakie rośliny należy podlewać najobficiej?

Rośliny nie mają jednakowego zapotrzebowania na wodę. W okresach suszy należy najbardziej podlewać rośliny, które ukorzeniają się płytko. Należą do nich rośliny jednoroczne (warzywa oraz rośliny rabatowe). Ważne jest też podlewanie roślin wieloletnich, które posiadają słabo wykształcony system korzeniowych, takich jak np. piwonie, hortensje, paprocie ogrodowe, azalie czy różaneczniki. Natomiast w sadzie należy szczególnie dbać o krzewy jagodowe.

Jak podlewać glebę, na której są świeżo posiane nasiona?

Przy podlewaniu gleby z niedawno zasianymi nasionami należy postępować ostrożnie, aby nie wypłukać i uniknąć przemieszczenia się nasionek. Taką ziemię należy podlewać rozproszonym i delikatnym strumieniem wody. W sytuacji, gdy do tego celu stosujemy konewkę, powinniśmy zaopatrzyć się w sitko o odpowiednio drobnych oczkach. Natomiast gdy na co dzień podlewamy rośliny za pomocą węża ogrodowego, to sprawa jest znacznie prostsza - wystarczy ustawić jak najbardziej rozproszony strumień, aby w żaden sposób nie zdewastować grządki.

Autorem artykułu jest Sklep Poradnik Ogrodniczy - internetowy sklep ogrodniczy z bogatym asortymentem dla Twoich roślin.

Komentarze