Rośliny w ogrodzie

Uprawa, pielęgnacja - porzeczki, agrest, winorośl, borówka wysoka

OwocePorzeczki pozostawia się na jednym miejscu zwykle około 10 lat. Porzeczki czarne dają pierwsze owoce w drugim roku po posadzeniu, ponieważ owocują na młodych pędach, natomiast z pędów porzeczek białych i czerwonych wyrastają krótkie odgałęzienia, na których zawiązują się pąki kwiatowe, toteż owocują one dopiero w trzecim roku po posadzeniu, i to słabo. Z różnicy między sposobem owocowania porzeczki czarnej, a czerwonej i białej wynikają różne sposoby cięcia tych krzewów.

Więcej…

   

Dlaczego tuje żółkną?

Ośnieżone tujeTuje są najczęściej wybieranym gatunkiem roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Jej zadaniem jest ochrona naszej prywatności, przed wścibskimi sąsiadami, a także stworzenie bariery przed wiatrem, oraz dolatującym z ulicy kurzem.Łatwe w pielęgnacji oraz szybko rozrastające się drzewka, wiele lat temu zyskały sympatię Polaków. Nie oznacza to jednak, iż uprawa tuj pozbawiona jest jakichkolwiek problemów. Jednym z nich jest problem żółknących oraz usychających liści.

Więcej…

   

Topinambur - właściwości, przepisy, cena, uprawa

TopinamburWygląda jak ziemniak, a tak naprawdę to odmiana słonecznika. Mowa oczywiście o roślinie zwanej topinamburem (karczochem jerozolimskim, słonecznikiem bulwiastym), która błyskawicznie zyskuje na popularności zarówno ze względu na zwój ciekawy smak, jak i liczne, cenne właściwości.

Więcej…

   

Lukrecja - słodkie lekarstwo: właściwości, zastosowanie, uprawa

Lukrecja - roslina, liście, kwiatLukrecja kojarzy się nam przede wszystkim z gotowaniem i słusznie - często wykorzystywana jest jako surowiec spożywczy ze względu na swoje walory smakowe oraz aromat. Co ciekawe, lukrecja jest także cennym surowcem zielarskim oraz rośliną, wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym.

Więcej…