Sauna dobra na wszystko

SaunaZbawienny wpływ sauny na zdrowie, urodę oraz samopoczucie nie jest nam obcy. Systematyczne korzystanie z niej podnosi odporność organizmu na choroby, usuwa toksyny, poprawia stan naskórka, nawilża głębsze partie skóry, wspomaga przemianę materii, doskonale relaksuje i tonizuje.

W Polsce najpopularniejsze z saun to sauny fińskie. Podstawę stanowi tutaj piec, na którym zgodnie z tradycją umieszcza się kamienie. Polewane wodą z miniaturowego cebrzyka, wytwarzają niewielką ilość pary wodnej. Zaletą tego typu sauny jest możliwość regulacji temperatury, a tym samym dopasowania jej do naszych potrzeb oraz aktualnego samopoczucia.

Sauna w domu? Czemu nie!

Korzystanie z sauny w miejscach publicznych może być uciążliwe. Główną wadą jest fakt, iż nigdy nie wiadomo, na jakie towarzystwo trafimy - jeżeli przyjdzie nam dzielić pomieszczenie z wyjątkowo hałaśliwymi osobami, o relaksie nie będzie nawet mowy, a przyjemność zmieni się w torturę. Dodatkowym minusem jest cena oraz niemożność samodzielnego decydowania o czasie, jaki spędzimy w saunie. Dlatego właśnie warto pokusić się o montaż kabiny sauny we własnym domu - wówczas żadne ograniczenia, kontrola ani niechciane towarzystwo nie zmącą naszego spokoju.

Budujemy saunę

Chcąc zamontować kabinę sauny fińskiej we własnym domu lub mieszkaniu musimy pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce - idealnie sprawdzi się większa łazienka lub pokój kąpielowy - najważniejsza jest dobra wentylacja. Przestrzeń musi być również na tyle duża, aby możliwy był podział powierzchni na trzy strefy:

Strefa sauny

To właśnie tu umieścimy kabinę. Musimy pamiętać o tym, że sauny są urządzeniami wolnostojącymi, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą dotykać ścian budynku, planując instalację sauny należy zatem zachować odpowiednie przerwy dylatacyjne. Sama kabina, w środku wykonana z drewna, musi być wyposażona w dobrany do kubatury piec - tradycyjny jednofunkcyjny (do sauny suchej) lub wielofunkcyjny (do sauny z klimatami). W przypadku wyboru pierwszej opcji należy pamiętać o ceberku z wodą do polewania gorących kamieni.

Strefa schładzania

Po skorzystaniu z sauny, wkraczamy do tej strefy, aby ochłodzić ciało przyjemnym strumieniem wody. W zależności od preferencji, możemy tu umieścić drewnianą balię lub wannę, choć zdecydowanie lepiej sprawdzi się natrysk wodny.

Strefa wypoczynku

Kolejnym etapem jest relaks, dlatego zadbajmy o zagospodarowanie i odpowiednie wyposażenie kącika wypoczynkowego przy saunie - wspaniale sprawdzi się wygodna, podgrzewana leżanka lub profilowana drewniana ławeczka.

Gdy zdrowie nie pozwala

Osoby posiadające jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania sauny fińskiej mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania! Ci, którym nie służy zbyt suchy i gorący klimat sauny suchej, mogą wybrać łagodniejszą łaźnię parową. Do wykonania takiej kabiny używa się specjalnych materiałów izolacyjnych i wykończeniowych, odpornych na wysoką wilgotność i temperaturę. Inną, równie popularną opcją (zwłaszcza na mniejszych powierzchniach, gdzie brakuje miejsca na tradycyjną saunę fińską) jest montaż kabiny infrared - czyli jedno- lub maksymalnie dwuosobowej sauny działającej na podczerwień.

Najnowsze trendy

Aby korzystanie z sauny było jeszcze przyjemniejsze i aby mogła z niej korzystać cała rodzina można rozważyć zakup pieca wielofunkcyjnego. Główną zaletą tego urządzenia jest możliwość uzyskiwania w saunie różnych klimatów. Możliwość dowolnego sterowania wysokością temperatury oraz poziomem wilgotności powietrza sprawi, że doskonale dostosujemy każdą sesję do naszych potrzeb. Relaks w lekko wilgotnej saunie tropikalnej, aromatyczny seans w łagodnej saunie ziołowej, a może po prostu chwila wytchnienia w tradycyjnej saunie suchej - to tylko niektóre z gamy dostępnych możliwości, jakie oferuje system pieca wielofunkcyjnego.

Zdjęcie pochodzi z zasobów firmy WANDEX.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.wandex.com.pl specjalizującą się w projektowaniu i kompleksowej realizacji powierzchni SPA.

Ocena: 5.0

Komentarze