Schody i światło - jak stworzyć kompozycję niebanalną?

Nowoczesna aranżacja domuSchody są jednym z ciekawszych elementów architektury budynków - z jednej strony pełnią dość oczywistą rolę funkcjonalną, z drugiej - przy odrobinie inwencji - można z nich stworzyć prawdziwe "clou" aranżacji wnętrz. Konieczne jest wyczucie, nie tylko co do ich kształtu, materiału z którego będą wykonane, ale również odpowiedniego wyeksponowania ich walorów - do tego przyda się m.in. światło.

Schody, jako element architektury wnętrz, zawsze działały na wyobraźnię twórców. Dziś mówimy o stylu, dizajnie itp. Sztuką użytkową, w ramach której artystyczne wizje nie "omijały" również klatek schodowych, schodów i poręczy, zajmowały się również "wielkie nazwiska". Nie sposób w tym kontekście nie wspomnieć m.in. o projektach autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, które do dziś inspirują kolejne pokolenia artystów.

Dziś korzystamy coraz chętniej z różnych inspiracji - jedni kreują w swoich domach klimat rustykalny, inni mieszczański, jeszcze inni stawiają na powszechny dziś niemal styl minimalistyczny albo łączący różne elementy - fusion. Niezależnie od trendów i pomysłów - jedno się nie zmienia - aby odpowiednio wyeksponować schody - należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób je oświetlić.

Funkcjonalność i estetyka…

Muszą się spotkać właśnie "na" schodach, o ile nie traktujemy ich tylko jako niezbędnego, praktycznego elementu, łączącego kondygnacje. Świetnie w roli "spoiwa" sprawdza się światło.

Z jednej strony jego natężenie musi być właściwe - tak, aby można było bezpiecznie korzystać ze schodów (nie może więc być zbyt ostre, ani słabe). Z drugiej - efektywność nie musi oznaczać braku efektowności, wręcz przeciwnie - pięknie oświetlone schody (klatka schodowa, schody wolnostojące) mogą się stać clou aranżacji i stylu wnętrza.

Rynek oświetleniowy oferuje nam dziś wiele wygodnych, energooszczędnych i zarazem atrakcyjnych wizualnie, kreatywnych rozwiązań. Tradycyjne kinkiety, oświetlenie punktowe, specjalne oprawy schodowe, dzięki którym światło może się rozchodzić w różnych kierunkach, czy taśmy LED.

Możemy postawić na świetlną "stylizację", bardziej lub mniej tradycyjną, pamiętając jednocześnie o tym jaka jest funkcja oświetlenia - poza wymienionymi wyżej względami czysto praktycznymi, liczy się także efekt wizualny.

Światło zawsze współgra z cieniem i półcieniem. Dzięki aranżacji świetlnej możemy eksponować różne kształty i materiały wykończeniowe - m.in. stal, aluminium, szkło, cegłę - "towarzyszące" schodom.

W kontekście oświetlenia warto zwrócić szczególną uwagę na estetyczny potencjał elementów szklanych, które doskonale prezentują się odpowiednio oświetlone.

Nowoczesne i bezpieczne tafle szklane mogą stanowić efektowny element budowania aranżacji przestrzennej - np. jako ścianki przy schodach. Szkło może być monochromatyczne, przejrzyste, ale równie matowe i z kolorowym nadrukiem, wykonanym w technice UV.

Takie minimalistyczne elementy dekoracji najlepiej wyeksponować za pomocą nowoczesnego oświetlenia - m.in. taśm LED.

LED, halogeny, kinkiety

Bez wątpienia obecnie największym powodzeniem cieszą się właśnie w/w taśmy LED. Nie dość, że są łatwe w montażu, to dają również wiele możliwości dekoracyjnych - równie dobrze prezentują się lampki w kolorze białym, jak i w różnych układach barwnych. Efekt podświetlenia schodów takimi taśmami jest wyjątkowo spektakularny.

Dodatkowo oświetlenie typu LED jest energooszczędne, dlatego coraz częściej decydujemy się właśnie na nie, zamiast lampek halogenowych, które dają również ciekawy efekt wizualny, jednak zdecydowanie szybciej się nagrzewają, są też droższe w eksploatacji.

Równie ciekawy efekt możemy osiągnąć za pomocą oświetlenia punktowego. Oprawy świetlne montujemy na ścianach przy schodach albo w stopniach. Zazwyczaj oprawy mają kształt kwadratowy albo okrągły - coraz częściej i w tym przypadku stosuje się oświetlenie LED.

Niektórym tego rodzaju rozwiązania mogą się wydawać mało twórcze, mimo szerokich możliwości w zakresie "zarządzania" natężeniem światła, jego kolorystyką i "geometrią" - zwolennicy rozwiązań tradycyjnych również nie powinni narzekać na ofertę rynkową.

Wzorów i modeli kinkietów jest naprawdę wiele. Na ścianach przy schodach rewelacyjny efekt dają kinkiety typu "góra-dół", które w ten właśnie sposób (oświetlający dolną i górną część ściany oraz schodów) eksponują walory domowej architektury i wystroju wnętrz.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby stworzyć własne projekty oświetlenia wnętrz (w tym schodów) bazujące na różnych technikach i stylach.

Artykuł został napisany przez zespół Decoplanet.

Ocena: 5.0