Style w łazience - styl prowansalski, skandynawski, retro, glamour i inne

Aranżacja łazienkiTłumacząc z angielskiego słowo łazienka, mamy przed oczami pomieszczenie, najlepiej średnich rozmiarów, w którym znajduje się wanna jako główny element wyposażenia.

Czasy i powierzchnie powierzchni łazienki weryfikują możliwość ustawienia wanny, która często zastępowana jest prysznicem kiedy nie ma innej możliwości aranżacyjnej. Jeżeli natomiast są na to warunki, w łazience powinna pojawić się zarówno wanna jak i prysznic.

Urządzenie łazienki

Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy wiele czasu w ciągu dnia, mimo że czasami wpadamy tylko na chwilę, niejednokrotnie lubimy zrelaksować się w kąpieli najlepiej przy blasku świec. Tu rozpoczynamy dzień, dbamy o wygląd i higienę ale też tutaj zaznajemy ukojenia. Dlatego warto urządzić ją ze smakiem i stylowo. Pomimo swojej niewielkiej często powierzchni, łazienka jest najwdzięczniejszym dla projektanta wnętrz, pomieszczeniem do zaaranżowania, kierując się przede wszystkim względami funkcjonalności oraz stylem.

Pamiętajmy, że w łazience dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane dodatki, które to nadają pomieszczeniu charakter i oryginalność ale przede wszystkim nawiązują do obranego przez nas stylu.

Stylami, które możemy wyróżnić w łazience mogą być

Styl prowansalski

Łazienka prowansalska - dobrze prezentują się w niej emanujące ciepłem, naturalnością materiały, takie jak drewno, kamień, wiklina, naturalne tkaniny. Pozwalają mieszkańcom żyć bliżej natury, dodają uroku i wrażenia miękkości. Ściany zazwyczaj w jasnych odcieniach, często nawiązujące do naturalnego, kładzionego ręcznie tynku wraz z wszystkimi nierównościami. Ściany narażone na kontakt z wodą zabezpiecza się płytkami lub kamieniem, najlepiej w naturalnych kolorach ziemi, najlepiej do wysokości baterii umywalkowych. Ściany można również malować, nadają się do tego kolory w odcieniach lawendy, bieli, niebieskiego, słonecznego. Dobrze we wnętrzu wygląda cegła naturalna lub malowana na biało jak również boazeria drewniana z szerokich desek malowana na biało.

Styl skandynawski

Łazienka skandynawska jest jasna, przestronna i bardzo funkcjonalna. Podobnie jak w przypadku innych wnętrz w stylu skandynawskim również w łazience powinien zagościć minimalizm, prosty design oraz elementy naturalne, zwykle z drewna. Kolory łazienek skandynawskich to przede wszystkim śnieżna biel z elementami koloru błękitnego, koloru szarego lub czarnego i oczywiście brązowe odcienie naturalnego drewna. W łazienkach skandynawskich można również znaleźć bardziej kolorowe akcenty np. zieleń, czerwień - stanowią one jednak tylko nieznaczne wzbogacenie palety barw.

Łazienka glamour

W stylu glamour kładziemy nacisk na bogatą dekorację. Dominują dwa kolory: złoto oraz połyskująca czerń. Złota może pojawiać się w kilku wariantach a najlepiej w każdym z wymienionych w jednej łazience. Jako mozaika na ścianach, podłodze i suficie w całości lub fragmentarycznie, jako baterie, elementy zdobień ceramiki sanitarnej, ramy luster, dodatki. Pozostałe elementy mogą być w kolorze czarnym lub odcieniach po średnie szarości. Wnętrza glamour łączą powierzchnie matowe z wysoko połyskowymi. Ceramika ścienna w dużych rozmiarach, zdobiona. Wystrój uzupełnia eleganckie oświetlenie w postaci klasycznego żyrandola.

Styl retro

Styl retro w łazience to jak w stylu rustykalnym sporo elementów drewnianych i ceramicznych. Stylizowana ceramika to przede wszystkim wanna na nogach, ozdobna umywalka inspirowana ceramiką przedwojenną, to samo tyczy baterii. Taka łazienka najatrakcyjniej wygląda we wnętrzach wysokich, przedwojennych kamienic ale też dobrze sprawdza się w domach.

Styl romantyczny

Romantyczna łazienka delikatna, poniekąd zmysłowa dla wrażliwych ludzi nie koniecznie wyłącznie dla kobiet. Pastelowe, przygasłe kolory na ścianach, kwiatowe ornamenty ścianach, dużo delikatnych zdobień. Odrobina złoceń w postaci pięknie zdobionych ram luster, armatury lub dodatków. Taką łazienkę wypełnia woń świeżych kwiatów, wprowadza w romantyczny nastrój gra światła lub świec podczas kąpieli.

Styl rustykalny

Styl rustykalny nawiązuje do tradycji wiejskich. Przewodnimi materiałami jest ceramika, naturalne drewno. Ten styl wyraża prostotę, naturalność i dążenie do natury. elementami dekoracyjnymi będą tutaj. fajansowe misy, dzbany, drewniane nawiązujące do starych kredensów meble łazienkowe z marmurowym blatem, drewniane misy umywalkowe, ceramiczne malowane na ludowo dodatki, stojący wieszak na ręczniki. Urządzenia sanitarne powinny być podobne do dawnych form, takich jak: żeliwna wolno stojąca wanna, ceramika z motywem muszli, ceramiczna armatura.

Styl ekologiczny

Styl zbliżony do rustykalnego z taką różnicą, że naturalne drewno, kamień pojawia się jako okładzina ścienna i podłogowa w większej mierze niż tylko dodatki. Łazienkę można wyposażyć w wannę lub umywalkę wykonaną w całości z drewna - krajowego lub egzotycznego.

Styl high-tech

Dominacja kilku elementów, przede wszystkim czystego szkła i zimnego metalu oraz chłodna kolorystyka z dominacją bieli i szarości. Pojawiające się akcenty z jasnego drewna, ocieplają wnętrze. Istotną rolę, ocieplającą wnętrze odgrywa oświetlenie. Najczęściej są to iluminacje kolorowego światła halogenowego umieszczonych w podwieszonym suficie, na ścianach pod lustrem obrazami, bądź bezpośrednio tworząc rodzaj naściennej wizualnej abstrakcji świetlnej. W tej stylistyce do minimum ogranicza się dekoracje.

Styl minimalistyczny - nowoczesny

Łazienka w tym stylu urządzona jest w oparciu o prostotę. Kolorystyka zazwyczaj jednobarwna, najczęściej w odcieniach szarości. Ceramika ścienna o dużych wymiarach. Armatura i surowych geometrycznych kształtach, blaty na wysoki połysk. Ten styl to to nowoczesność i nowatorstwo w dobieraniu materiałów nie spotykanych wcześniej w mokrych z natury wnętrzach - stali również z efektem korozji, chromu, szkła, betonu przemysłowego, perłowych mas dekoracyjnych, stiuków. Minimalna, wręcz znikoma ilość dodatków.

Styl indyjski

Widoczna dominacja kolorów takich jak czerwień, turkus, złoty, fiolet, amarant, błękit. Całość aranżacji dopełniają meble kolonialne, lampy , ażurowe lampiony. Dodatkowego uroku dodadzą złote kolonialne ozdoby nawiązujące do kultury indyjskiej, które wprowadzają charakterystyczne dla tej kultury wrażenie przepychu. Znowu dużo drewna tym razem egzotycznego o bardzo intensywnym zapachu, który sam w sobie działa jak aromaterapia.

Styl eklektyczny

To niebywała sztuka łączenia różnych stylów. Nowoczesne rozwiązania są kontrastem dla antyków z pchlich targów, drobiazgów i zabytkowych pamiątek. Styl ten łączy wszystko byle nie banalnie, tandetnie i z umiarem.

Ocena: 5.0

Komentarze