Światło w łazience - aranżujemy funkcjonalną przestrzeń

Światło w łazienceSposób aranżacji oświetlenia powinien wynikać z przeznaczenia pomieszczenia i pełnionej przez nie funkcji. Z racji tego, że funkcji tych może być więcej niż jedna, zazwyczaj projektuje się też kilka równych opraw o odmiennym charakterze. Przykładami pomieszczeń, które potrzebują wielofunkcyjnego oświetlenia, jest salon oraz łazienka. Z tą jednak różnicą, że w przypadku łazienki oprawy oświetleniowe będą musiały ze sobą współistnieć na znacznie mniejszej powierzchni. Jak zaprojektować taką przestrzeń, by była estetyczna, funkcjonalna, a w razie potrzeby także dekoracyjna?

Oświetlenie potrafi w aranżacji wnętrz działać prawdziwe cuda. Powiększa optycznie przestrzeń i pomaga w wyeksponowaniu dekoracyjnych detali. Buduje klimat wnętrza, a w razie potrzeby pomaga w koncentracji i skupieniu uwagi. O tym, jak efektowne mogą być aranżacje z jego udziałem, możemy się przekonać na przykładzie łazienki, gdzie na niewielkim metrażu spotyka się oświetlenie o różnym charakterze i przeznaczeniu.

Oświetlenie ogólne

W łazience, podobnie jak w wielu innych wnętrzach, warto zaplanować oświetlenie ogólne. W tej roli może sprawdzić się zamontowany centralnie na suficie plafon albo instalacja świetlna wykonana w podwieszanym suficie przy użyciu opraw wpustowych. Niezależnie od zastosowanych rozwiązań oświetlenie ogólne ma w łazience bardzo ważną funkcję. Ponieważ wiele łazienek w polskich mieszkaniach nie ma dostępu do światła słonecznego (brak okna), oświetlenie ogólne musie je doskonale zastępować.

Emitowane przez nie światło powinno być wystarczająco jasne, by dobrze doświetlić całą przestrzeń i stworzyć komfortowe warunki do sprzątania łazienki, odplamiania tkanin oraz wykonywania wielu innych czynności związanych z tym pomieszczeniem. Oświetlenie ogólne tworzy też tło dla oświetlenia strefowego oraz dekoracyjnego.

Oświetlenie w okolicy lustra

Kto spotkał się z łazienkami wyposażonymi jedynie w oświetlenie ogólne, wie, jak niefunkcjonalne mogą być łazienki pozbawione oświetlenia w okolicy lustra. Przed lustrem każdego dnia wykonujemy wiele czynności wymagających precyzji i dobrego oświetlenia. Poranny makijaż wykonywany przez panie, czy golenie przez panów, mycie zębów, zabiegi pielęgnacyjne twarzy i wiele, wiele innych. Bez odpowiedniego oświetlania lustra wykonywanie tych czynności byłoby nie tylko utrudnione, ale często wręcz niemożliwe. W wielu przypadkach, kiedy w użyciu jest maszynka do golenia lub inne ostre narzędzie, mogłoby dojść do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu.

Dlatego tak istotne jest właściwe oświetlenie lustra. W tej roli doskonale sprawdzają się zamontowane po obu stronach lustra kinkiety albo modne w ostatnim czasie lampy wiszące. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na barwę emitowanego światła (powinna być zbliżona do światła słonecznego) oraz sposób montażu oświetlenia. Światło nie może razić w oczy stojących przed lustrem osób. Z drugiej strony należy pamiętać, że twarz przeglądającej się osoby powinna być równomiernie oświetlona i nie mogą powstawać na niej cienie.

Przy dobrym oświetleniu wykonywanie czynności higienicznych przed lustrem może się stać prawdziwą przyjemnością.

Oświetlenie o charakterze dekoracyjnym

Coraz więcej inwestorów decyduje się na akcentowanie przestrzeni za pomocą oświetlenia dekoracyjnego. W tej roli doskonale odnajduje się taśma LED, za pomocą której można podświetlić cokół wanny, wbudowane w ścianie półki, wnęki itd. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na tym, że taśmy LED można montować w miejscach trudno dostępnych dla innego typu oświetlenia. Uzyskany dzięki nim efekt delikatnej poświaty stwarza przyjemny, klimatyczny nastrój, który sprzyja relaksowi w domowym SPA.

Rzeczą, która może w łazience zadziwiać, jest zastosowanie lamp wiszących. To rozwiązanie niestosowane w łazienkach w przeszłości, za to dość modne obecnie. Lampy wiszące montuje się najczęściej w okolicy lustra, choć można się spotkać z aranżacjami, które przewidują ich inne zastosowanie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa i konieczność dostosowania oświetlenia do pracy w warunkach podwyższonej wilgotności.

Więcej informacji na ten temat można szukać na stronie https://azzardo.com.pl/24-lampy-wiszace.

Ocena: 5.0