W jaki sposób należy zajmować się aksamitkami w sierpniu?

AksamitkiAksamitki to jedne z roślin, które są dość proste w uprawie. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a co za tym idzie sprawdzą się u osób zabieganych, nie mających czasu na ciągłą pracę przy kwiatach. Dodatkowo aksamitki wyglądają pięknie i mogą stać się prawdziwą ozdobą zarówno balkonu jak i ogrodu.

Wysiewanie kwiatów

Proces zakwitania aksamitek jest dość długi. Zazwyczaj wynosi około trzech miesięcy od daty zasiewu. Niektórzy nie decydują się na rozsadę i nasiona zamieszczają od razu w gruncie. Niestety jeśli zrobimy to za wcześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwyczajnie przemarzną. Zaleca się więc jej rozsadę, ponieważ mamy wtedy większe szanse na to, że dłużej będą kwitły. Najczęściej na siew wybiera się kwiecień lub maj. Po około trzydziestu dniach można podjąć się rozsady, czyli przeniesienia roślin do skrzyneczek lub doniczek. Przyjmuje się jednak zasadę, że jeśli końcówka maja jest dość chłodna, cały proces powinniśmy przenieść na czerwiec.

Aksamitki powinny być postawione w miejscu słonecznym, chociaż poradzą sobie także w lekkim półcieniu. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby.

Sierpień, a aksamitki

Pod koniec lata, a więc właśnie w sierpniu powinniśmy już cieszyć się wspaniałym wyglądem aksamitek. Aby towarzyszył nam możliwe długo musimy zadbać o regularne podlewanie kwiatów. Jeśli zdarzy nam się jednak o tym zapomnieć, nie stanie się nic strasznego. Nawet jeśli ziemia będzie lekko przesuszona, po podlaniu kwiaty odżyją i nadal będą dobrze wyglądać. Co jakiś czas do wody można także dodać delikatny nawóz marki Substral. Wybieramy te produkty, które zawierają wysoką ilość potasu, a znikomą azotu. W sierpniu bowiem tego drugiego składnika powinniśmy unikać.

Aksamitkę warto zasadzić z kilku powodów. Oprócz walorów czysto estetycznych, ma ona wiele innych zalet. Jej zapach skutecznie odstrasza owady, a w miejscach, w których rośnie rzadziej pojawiają się chwasty. Doceniają je także osoby uprawiające truskawki. Dzięki niej bowiem istnieje spora szansa na znacznie zmniejszenie ilości nicieni.

Ocena: 5.0