Zlew emaliowany, metalowy czy kompozytowy - jaki model wybrać?

Kompozytowy zlewWybierając zlewozmywak do kuchni, masz do wyboru najróżniejsze materiały. Zobacz, co warto o nich wiedzieć, a wybór tego właściwego nie przysporzy Ci trudności!

Dla kogo zlew metalowy?

Wykonany ze stali szlachetnej zlewozmywak kuchenny to rozwiązanie szczególnie często spotykane w polskich domach. Dlaczego?

  • stal to materiał, któremu nie sposób odmówić trwałości i wytrzymałości. Nie musisz więc martwić się tym, że pozostawisz na nim ślady, np. niedbale wrzucając do środka naczynia;
  • materiał ten wykazuje również odporność na działanie wysokiej temperatury. Możesz zatem śmiało postawić na nim gorący garnek, nie martwiąc się tym, że zostanie ślad;
  • stali szlachetnej nie straszne są też najróżniejsze kwasy, które przecież można spotkać podczas gotowania;
  • taki zlewozmywak nie odbarwi się również po zachlapaniu - np. sokiem z buraka czy marchewki;
  • istotne jest też to, że wykonane ze stali szlachetnej zlewozmywaki naprawdę mało ważą. Ich samodzielny montaż nie powinien więc sprawić Ci trudności.

Korzystając ze stalowego zlewozmywaka, musisz jednak pamiętać o tym, by go zawsze wycierać do sucha. Jeśli o tym zapomnisz, na gładkiej, metalicznej powierzchni szybko pojawi się kamienny osad, którego późniejsze usunięcie będzie wymagać nieco wysiłku.

Metalowy zlew

Zlew emaliowany - zalety i wady

Zlewy emaliowane to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które choć uważane za nieco przestarzałe, wciąż jest spotykane w wielu domach. Do ich produkcji wykorzystuje się trwałą stal nierdzewną, która zostaje następnie pokryta emalią - najczęściej w kolorze białym, ale dopuszczalne są też inne barwy.

Największą zaletą tego typu zlewozmywaków jest bez wątpienia wyjątkowo przystępna cena - znacznie niższa niż w przypadku nowocześniejszych rozwiązań. Są także wyjątkowo lekkie, dzięki czemu sprawdzą się nawet na niezbyt masywnych szafkach.

Decydując się na zlewozmywak pokryty emalią, musisz być jednak świadomy tego, że materiał ten szybko się rysuje. Konieczna jest zatem pewna ostrożność przy użytkowaniu i właściwa pielęgnacja - przy użyciu miękkiej ściereczki i mleczka bez cząsteczek ściernych.

Emaliowany zlew

Czy warto postawić na zlew z kompozytu?

Kompozytowe zlewozmywaki kuchenne są obecne na rynku od niedawna, ale już przekonały do siebie wielu użytkowników. Wszystko to za sprawą wyjątkowo ciekawego wyglądu, któremu nawet najbardziej wybredni nie odmówią wyjątkowości. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji takie zlewozmywaki są również bardziej elastyczne, a przez to odporne na zarysowania - możesz więc cieszyć się ich nietuzinkową estetyką przez długi czas.

Sięgając po kompozyt, trzeba liczyć się z tym, że koszt jego zakupu nie należy do małych. Jest to zdecydowanie jedna z droższych opcji, którą pokonują na tym polu jedynie zlewozmywaki wykonane z naturalnych materiałów, jak granit czy marmur. Biorąc jednak pod uwagę to, że wysokiej cenie towarzyszy tu niezrównana trwałość, można śmiało powiedzieć, że ich zakup się opłaca.

Ocena: 5.0