5 powodów, dla których warto się zaopatrzyć w żelazko parowe

Kobieta prasująca żelazkiem parowymPonad sto lat temu nasi przodkowie odkryli dobrodziejstwa pary wodnej i jej zastosowanie w maszynach parowych. Współcześnie wykorzystujemy jej moc na co dzień - przy sprzątaniu i prasowaniu odzieży. Zobacz, dlaczego żelazka parowe to podstawa współczesnego wyposażenia AGD w domu.

Planujesz zakup żelazka, ale nie wiesz, jakie funkcje są kluczowe? Z pewnością wiele zaawansowanych technologicznie opcji przyda Ci się raz na jakiś czas przy bardziej wymagających tkaninach. Jednak tym, co koniecznie musi się znaleźć w funkcjach żelazka, jest możliwość wytwarzania pary. Odkryj, jakie zalety skrywa żelazko parowe i co możesz zyskać dzięki prasowaniu parą.

1. Szybsze prasowanie

Zapewne zauważyłeś, że para wodna znacznie przyspiesza prasowanie. Wszystko dlatego, że para wyrzucana przez stopę żelazka parowego pod określonym ciśnieniem przenika przez włókna materiału i je rozluźnia. Dzięki temu wygładzają się zagniecenia nawet na kilku warstwach tkaniny prasowanych jednocześnie.

Za pomocą żelazek parowych szybko i dokładnie uprasujesz pościel bez konieczności wygładzania każdej warstwy osobno. Wystarczy złożyć ją na pół (a w przypadku żelazek generujących naprawdę silną parę - nawet na 4 części) i przeprasować tylko górną warstwę. Pościel jest gotowa do złożenia i schowania do szafy!

2. Łatwe prasowanie "trudnych" tkanin

Szybkość prasowania żelazkiem parowym jest również związana z jego niezwykłą efektywnością. W przypadku wymagających tkanin, które łatwo się mną, takich jak len i naturalna bawełna (bez domieszek elastanu), idealne wyprasowanie ich bez użycia pary byłoby niemal niemożliwe.

Wysoka temperatura pary sprawi, że Twoje koszule, sukienki i spodnie z naturalnych tkanin bez problemu staną się nieskazitelnie gładkie.

3. Wysoka higiena

Wysoka temperatura pary wodnej skutecznie zabija niemal 100% drobnoustrojów, których nie jest w stanie zniwelować nawet pranie. Jeśli więc w Twoim domu mieszkają małe dzieci, warto dla ich bezpieczeństwa zastosować parę podczas prasowania ich ubranek, pościeli i ręczników.

Co więcej - jeśli Twoje okrycia wierzchnie wchłonęły nieprzyjemny zapach (gotowanego przez Ciebie jedzenia, dymu papierosowego albo stęchlizny), para wodna również poradzi sobie z jego neutralizacją. Nie musisz zatem zanosić swojego wełnianego płaszcza do pralni - wystarczy zdezynfekować go gorącą parą, aby go odświeżyć.

Przeprasowanie ubrań, które nie są jeszcze brudne, a które masz zamiar założyć po raz drugi, to dobra praktyka, aby ograniczyć do minimum liczbę prań danej rzeczy. Pranie z czasem niszczy tkaniny, więc warto je ograniczać wtedy, kiedy to możliwe (oczywiście w granicach rozsądku). Para wodna skutecznie odświeży ulubioną koszulkę, abyś mógł pochodzić w niej trochę dłużej.

4. Rozwiązanie idealne dla alergika

Osoby walczące na co dzień z alergią lub problemami skórnymi doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie szczególnej czystości, jeśli chodzi o ubrania czy pościele. Para wodna z żelazka zabija drobnoustroje wywołujące alergie (grzyby, pleśnie i roztocza) oraz neutralizuje uczulające detergenty, które pozostają na odzieży po praniu. Parą wodną najbezpieczniej i najszybciej zdezynfekujesz również pluszowe maskotki Twojego dziecka.

5. Dbałość o tkaniny

Różne tkaniny wymagają różnych temperatur prasowania. Przykładowo materiały syntetyczne można bardzo łatwo roztopić lub przypalić zbyt rozgrzaną stopą żelazka.

Prasowanie parą wodną jest skuteczniejsze nawet w niskich temperaturach w porównaniu z prasowaniem na sucho. W przypadku bardzo delikatnych tkanin (np. wełny z długim włosiem) wystarczy jedynie poddać je działaniu pary, bez konieczności dotykania ich stopą żelazka. Możesz więc bez obaw prasować ubrania z różnych tkanin w optymalnej dla nich temperaturze i z zadowalającym efektem.

Wiesz już, jakie żelazko wybrać? Zajrzyj na stronę marki Zelmer, zapoznaj się z modelami żelazek i wybierz urządzenie idealne dla Twoich potrzeb!

Komentarze