7 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając żarówki LED

Nowoczesna żarówka LEDLumeny, Kelviny, kąt świecenia. Tylko trzy pojęcia - jakże ważne, a jednocześnie błędnie odczytywane przez użytkowników. Spotykamy się z nimi, gdy w nasze ręce trafiają żarówki LED, i to właśnie one są niezbędne, by dokonać właściwych wyborów. Przyglądamy się nie tylko tym trzem, ale w sumie 7 elementom, na które trzeba zwracać uwagę wybierając żarówki LED-owe.

Pomieszczenie i jego funkcjonalność

Pierwszy element tyczy się funkcji, jakie ma spełniać dane pomieszczenie. Dlaczego to ważne? Bo moc i barwa światła, a także kąt świecenia (o czym później) decydują o tym, czy możemy liczyć na pełen komfort korzystania z pokoju. W sypialni i salonie potrzebujemy światła ciepłego, kojącego, sprzyjającego rodzinnym spotkaniom i odpoczynkowi. W miejscu pracy i nauki niezbędna jest nam skoncentrowana wiązka światła, by nie podglądać, co czytamy czy piszemy, ale dokładnie widzieć. Do tego światło zimne wspomagające koncentrację i skupienie.

Barwa światła oferowana przez żarówki LED-owe

Barwa światła związana jest z pierwszym punktem, czy funkcją, jaką spełnia dane pomieszczenie. Ciepłe światło odpowiadające również za klimat wnętrza, to barwa biała ciepła. I tu dochodzimy do wymienionych na samym początku Kelvinów (K), czyli wartości określającej właśnie barwę. Biała i ciepła to wartość 3000 K.

W miejscu nauki i pracy niezbędne jest światło zimne. Pozwala lepiej się skupić i skoncentrować. Efektywniej podejmujemy zadania, szybciej je realizujemy, a przy tym nie męczymy się tak bardzo. Stawiamy zatem na światło o barwie zimnej białej, czyli nawet 5000 K.

Pomiędzy powyższymi, czyli oferujące wartość 4000 K, znajduje się światło o barwie białej dziennej lub określanej jako naturalna. Może być zastosowane w łazience, bo tutaj potrzebne jest światło możliwie zbliżone do naturalnego, pozwalające wykonać precyzyjny makijaż i bezproblemowo oddawać się czynnościom pielęgnacyjnym.

Kąt świecenia

Kąt świecenia zadecyduje o tym, jak duża część pomieszczenia zostanie oświetlona. Żarówki LED-owe o niewielkim kącie świecenia, nadają się do rozświetlania małych fragmentów przestrzeni. Dobrze eksponują i podkreślają na przykład dekoracje. Jako dodatkowe punkty świetlne sprawdzają się wyśmienicie.

Żarówki o kącie świecenia wynoszącym 120 stopni są dobrym kompromisem pomiędzy ceną, a szerokością padania wiązki świetlnej. Z powodzeniem można je stosować nawet w dużych pomieszczeniach, zapewniając komfort ich użytkowania.

Dla tych osób, które cenią sobie maksimum jakości nie patrząc na cenę, rozwiązaniem nadającym się do każdego pomieszczenia są żarówki o kącie świecenia wynoszącym 360 stopni. Najdroższe, jednak pośród żarówek LED-owych będące wersją all inclusive.

Moc

Moc żarówek LED-owych należy wybierać nie w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań. W klasycznych żarówkach kierujemy się mocą Wat, a ta ma się nijak do sposobu świecenia LED-ów. W tym ostatnim przypadku musimy zwracać uwagę na wartość lumenów (lm). Im jest ich więcej, tym więcej światła oferuje żarówka. Pomieszczenie staje się jaśniejsze, a pobór mocy wciąż pozostaje niski, dzięki czemu zostaje zachowany walor energooszczędności.

Sposób użytkowania

Kolejny ważny element, na który niestety rzadko kiedy zwracamy uwagę. Fakt, że LED-y są energooszczędne nie oznacza, że można ich stosować w nieskończoność. W końcu zakup żarówek to też wydatek, a zbyt duża ich liczba wiąże się także z dostosowaniem systemu zasilania. Ponadto nieograniczona liczba punktów świetlnych paradoksalnie zmniejsza komfort i funkcjonalność pomieszczenia.

Jakość

Jakość - niby oczywista, a jednak wciąż wierzmy, że można ją mieć za niską cenę. W przypadku żarówek LED-owych nic bardziej mylnego. Wyjątkowo niska ceny to najpewniej materiały, na przykład plastik zastosowany w obudowie, które wzmagają awaryjność i skracają żywotność żarówek.

Dobór do typu lamp

Jeśli już zadecydowaliśmy o lampach, jakie mają zagościć w domowych wnętrzach, musimy pamiętać o rozmiarach, kształtach i barwie żarówek LED-owych. To kwestia estetyki i efektów wizualnych, a także tego, jak prezentuje się całokształt oświetlenia.

7 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając energooszczędne żarówki LED. Wbrew pozorom łatwe do zapamiętania, a znacznie ułatwiające zakupy.

Autor: www.lampy.it.

Komentarze