Ałycza - czym jest? Ałycza na żywopłot

AłyczaZadaniem żywopłotu jest osłonięcie terenu naszego ogrodu lub posesji przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Odpowiednio gęsty i wysoki żywopłot zapewni nam prywatność i komfort. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, wybierzmy na żywopłot jeden z gatunków liściastych o szybkim wzroście takich jak ałycza, czyli śliwa wiśniowa. Jest to gatunek łatwy w uprawie, bardzo dekoracyjny i niezwykle szybko rosnący - w czasie jednego sezonu może przyrastać nawet o 1 metr.

Ałycza w formie żywopłotu pomoże nam nie tylko osłonić ogród, ale również doda mu uroku, ponieważ jest to gatunek bardzo dekoracyjny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Już w marcu pojawiają się na niej liczne biało-różowe kwiaty, a później pokrywa się ładnymi ozdobnymi liśćmi, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor purpurowy, zielony lub cytrynowy.

Ałycza - charakterystyka gatunku

Prunus cerasifera, czyli śliwa wiśniowa, powszechnie znana pod nazwą ałycza, to niewielkie drzewo owocowe z rodziny różowatych Rosaceae. Gatunek ten wywodzi się z Azji oraz południowo-wschodniej Europy, a obecnie można ją spotkać niemalże na całym świecie.

Ałycza osiąga maksymalnie 10 metrów wysokości, choć zwykle dorasta do 5-6. Jej korona jest nieregularna i luźna, a pień smukły i prosty. Młode gałązki są eliptyczne lśniące, liście piłkowane i w zależności od odmiany ubarwione purpurowo, ciemnoczerwono, brązowo lub rzadziej zielono. Liście podstawowego gatunku są naturalnie purpurowe. Osiągają szerokość do 5 cm i długość do 7 cm.

Kwiaty ałyczy są pięciopłatkowe białe, biało-różowe lub różowe osadzone na szypułkach i osiągają do 2, 5 cm średnicy. Kwitną wczesną wiosną - zwykle na przełomie marca i kwietnia na krótko przed rozwojem liści. Jest to gatunek miododajny.

Owoce ałyczy to pestkowce wyglądem przypominające dużą czereśnię na długim ogonku kolorze od żółtego do czerwonego. Są one jadalne i nadają się do przygotowywania soków, galaretek, marmolad, a nawet wina.

Ałyczę w ogrodnictwie często stosuje się jako podkładkę do szczepienia innych śliw. Jest to także popularny gatunek ozdobny sadzony zarówno w formie drzewiastej, jak i krzewiastej jako żywopłot.

Odmiany ałyczy na żywopłot

Najlepsze odmiany ałyczy na żywopłot to:

  • Pissardi o wyjątkowo urodziwych czerwonych liściach,
  • Nigra o pięknym purpurowym ulistnieniu,
  • Crimson Pointe o purpurowych liściach,
  • Złoty Obłok - wyjątkowo dekoracyjna odmiana o przepięknych cytrynowych liściach.

Żywopłot z ałyczy - uprawa, cięcie, pielęgnacja

Ałycza nie jest gatunkiem trudnym w uprawie. Jest odporna na suszę oraz częściowo odporna na niskie temperatury zimą. Choć w czasie dużych mrozów potrafi nieco przemarznąć, to po usunięciu uszkodzonych pędów bardzo szybko odbija od korzeni i ponownie się zagęszcza.

Śliwa wiśniowa nie ma zbyt dużych wymagań stanowiskowych - będzie rosnąć niemalże w każdych warunkach. Choć, aby zapewnić jej optymalne warunki wzrostu, najlepiej sadzić ja w podłożu próchnicznym i pulchnym. Nie lubi kwaśnego odczynu gleby. Ałycza będzie najpiękniejsza na stanowisku słonecznym i osłoniętym od gwałtownych wiatrów, które mogą uszkodzić jej pędy, zwłaszcza w okresie zimowym.

Przyjrzyjmy się bliżej zakładaniu i pielęgnacji żywopłotu z ałyczy.

1. Jak sadzić ałyczę?

Żywopłot z ałyczy najlepiej sadzić w dwóch rzędach. Na metr bieżący będziemy potrzebować 4 roślin w każdym z rzędów. Przed posadzeniem, warto moczyć sadzonki śliwy wiśniowej przez kilka godzin w wodzie - dzięki temu znacznie lepiej się przyjmą.

Pamiętajmy, że jeśli kupujemy tańsze sadzonki kopane z nagim korzeniem, a nie w doniczce, to od razu po przyniesieniu do domu należy je umieścić w wodzie, aby korzeń nie zasechł.

Rośliny sadzimy w dwa razy większych dołkach niż wielkość ich korzeni. Na dno dołka dobrze wsypać nawóz organiczny, który użyźni glebę i poprawi jej strukturę. Pamiętajmy, że sadzonkę powinniśmy przykryć ziemią na podobną głębokość, na jakiej rosła w szkółce lub w pojemniku, w którym ją kupiliśmy.

Zaraz po posadzeniu całego żywopłotu rośliny trzeba porządnie podlać. Jeśli po podlaniu ziemia wokół nich mocno osiądzie, wówczas dosypmy jej tyle, aby przy roślinach nie było wyraźnego dołka.

2. Jak przycinać żywopłot z ałyczy?

Żywopłot ze śliwy czereśniowej wymaga przycinania. Pierwsze cięcie należy wykonać po jego zasadzeniu. Przycinamy sadzonki na wysokość 20 cm, aby ładnie się rozkrzewiły, co spowoduje, że nasz żywopłot będzie ładny gęsty i zwarty. Jeśli zaniechamy tego zabiegu, wówczas żywopłot będzie nieestetyczny i nie będzie prawidłowo spełniać swoich funkcji, ponieważ będzie luźny i szybko zacznie ogałacać się od dołu.

W dalszych latach przycinamy jedynie nowe odrosty do połowy ich wysokości, co sprawi, że żywopłot będzie cały czas ładnie się zagęszczał. Cięcie takie wykonujemy wczesnym latem (początek czerwca) oraz późnym latem (koniec sierpnia). Nie zaleca się cięcia jesienią, ponieważ może to przyczynić się do przemarzania roślin.

Pamiętajmy, że aby żywopłot z ałyczy był w dobrej kondycji przez wiele lat, powinniśmy prowadzić go tak, aby lekko zwężał się ku górze. Dzięki temu rośliny będą równomiernie nasłonecznione na każdej wysokości, a dolne gałęzie nie będą się ogałacać.

3. Czy żywopłot z ałyczy wymaga nawożenia?

Ałycza nie lubi intensywnego nawożenia, uwłacza syntetycznymi nawozami. Najlepiej nawozić ją wiosną naturalnym nawozem organicznym w postaci kompostu rozsypanego w obrębie całej szerokości żywopłotu.

Jeśli chcemy zastosować nawóz syntetyczny, sięgnijmy po nawóz wieloskładnikowy o spowolnionym działaniu i zastosujmy jedynie połowę z dawki zalecanej przez producenta.

Choć ałycza jest gatunkiem stosunkowo odpornym na czasowy niedobór wody, to jednak w czasie bardzo upalnej pogody wymaga podlewania. Najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem, jeśli to możliwe to jeszcze przed świtem, ponieważ zarówno temperatura powietrza, jak i parowanie z powierzchni ziemi sjest najmniejsze i ałycza najefektywniej wykorzysta wodę z podlewania.

Żywopłot złączy to ciekawe rozwiązanie dla miłośników liściastych żywopłotów. Ze względu na barwne liście, wiele odmian tego gatunku jest bardzo dekoracyjnych. Ogromną zaletą jest również wytrzymałość i łatwość pielęgnacji takiego żywopłotu.

Jeśli teren, który chcemy otoczyć żywopłotem jest duży, wówczas warto go nieco urozmaicić. Możemy to zrobić, sadzą obok siebie różne odmiany ałyczy o odmiennym zabarwieniu liści. Świetnym pomysłem jest również stworzenie żywopłotu liściastego mieszanego złożonego na przykład z ałyczy, grabu oraz buka.

Pamiętajmy, że rośliny liściaste zrzucają liście na zimę, więc w okresie od późnej jesieni do wiosny nasz liściasty żywopłot nie będzie tak szczelny, jak w pełni sezonu. Jednak, jeśli rośliny będą zadbane i dobrze rozkrzewione, to również w fazie bezlistnej zapewnią nam zadowalający stopień prywatności w domu i ogrodzie.

Komentarze