Anturium w mieszkaniu - kwiaty, odmiany, podlewanie, rozmnażanie

Anturium w mieszkaniuAnturium jest powszechnie znane jako piękny i bardzo trwały kwiat cięty, wykorzystywany do tworzenia bukietów i wiązanek różnego rodzaju. Jest to jednak również bardzo efektowna i niezbyt trudna w uprawie roślina doniczkowa o ozdobnych kwiatach oraz liściach. Oryginalny kwiatostan anturium w postaci wydłużonej kolby otoczonej dużym kolorowym liściem przykwiatkowym jest bardzo dekoracyjny i długo utrzymuje piękny wygląd. Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji anturium.

Kwiaty i liście anturium

Kolor przykwiatka różni się w zależności od gatunku i odmiany anturium - może być:

 • biały;
 • kremowy;
 • zielony;
 • różowy;
 • pomarańczowy;
 • czerwony;

a liście mogą być intensywnie zielone lub z pięknym srebrzystobiałym użyłkowaniem.

Kwiaty anturium

Kwiaty anturium

Anturium - ciekawe gatunki i odmiany

W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się takie gatunki jak anturium Scherzera, anturium Andrego oraz anturium powabne. Rośliny możemy przez cały rok uprawiać w mieszkaniu lub na okres wiosenno-letni wystawić na balkon, taras lub do ogrodu.

Anturium to roślina ozdobna z rodziny obrazkowatych Araceae. Rodzaj anturium liczy aż ponad 900 różnych gatunków. W naturze rośliny te można spotkać w Ameryce Południowej, Środkowej oraz na Karaibach. Wiele z nich występuje tylko w bardzo specyficznych środowiskach i ma duże wymagania, jednak są również mniej wymagające gatunki, które nadają się do uprawy doniczkowej w mieszkaniach lub do profesjonalnej uprawy na kwiat cięty w szklarniach.

Gatunki anturium polecane do uprawy domowej to:

 1. Anturium Andrego (Anthurium andraeanum) - jest to gatunek epifityczny, który w naturze można spotkać w Ekwadorze oraz Kolumbii. Liście rośliny są duże (do 40 cm długości i 16 szerokości) i mogą mieć kształt od sercowatego do strzałkowatego. Kolby kwiatostanowe są biało-żółte, proste lub lekko przewieszone i osiągają długość do 10 cm. Ozdobna pochwa kwiatostanowa dorasta do 12 cm długości, ma piękny intensywnie czerwony kolor, jest bardzo błyszcząca i ma sercowaty kształt;
 2. Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum) - ten gatunek anturium dziko rośnie na Kostaryce w lasach tropikalnych i może występować w formie epifitycznej lub rosnąć na ziemi. Liście, podobnie jak u poprzedniego gatunku, mogą mieć kształt od sercowatego do strzałkowatego, ale są nieco mniejsze - do 26 cm długości i 6 cm szerokości. Kolby kwiatostanowe są bardzo duże i efektowne. Ich długość jest równa lub większa długości liści, są one łukowato-wygięte lub skręcone i mają kolor pomarańczowy, albo czerwony. Z kolei ozdobna pochwa kwiatostanowa dorasta do 12 cm długości, jest jajowata i jasnoczerwona;
 3. Anturium powabne (Anthurium crystallinum) - to anturium w naturze występuję w Ameryce Środkowej i Południowej od Panamy po Peru. Roślina dorasta do 90 cm wysokości. W przypadku tego gatunku dekoracyjne są nie tylko kwiatostany, ale także liście. Kwiatostan w porównaniu do innych gatunków anturium jest dosyć niepozorny. Kolba jest zielonkawo-żółta i osiąga długość maksymalnie do 12 cm. Z kolei liście są bardzo atrakcyjne. Mają one sercowaty kształt, są duże, a ich blaszka ma kolor ciemnozielony i jest na niej widoczne bardzo wyraźnie białe żyłkowanie.

Wiele ciekawych odmian anturium to mieszańce anturium Andrego z anturium Scherzera. Od podstawowych odmian różnią się one przede wszystkim kolorem pochwy kwiatostanowej.

Najpiękniejsze odmiany anturium to:

 • Acropolis - piękna kremowobiała odmiana;
 • Black Queen - rzadko spotykana niezwykle oryginalna odmiana, której pochwa kwiatostanowa jest początkowo czerwono-czarna, a następnie ciemnieje i staje się całkowicie czarna. Z kolei kolba najpierw ma kolor kremowy, a następnie zielenieje. Jest to odmiana uznawana za trudną w uprawie, ponieważ wymaga utrzymania stałej wysokiej wilgotności powietrza;
 • Green Queen - w kolorze zielonym;
 • Otazu - kolba jest biała z żółtym czubkiem, a pochwa kwiatostanowa ma kolor bordowy;
 • Pico Bello - w kolorze różowym;
 • Pistace - o oryginalnym jasnozielonym zabarwieniu;
 • Prince of Orange - bardzo efektowna odmiana o intensywnie żółtej kolbie oraz pomarańczowej pochwie kwiatostanowej;
 • Princess Alexia Jade - różowa kolba kwiatostanowa i biały przykwiatek;
 • Red Queen - w intensywnym czerwonym kolorze;
 • White Champion - odmiana z zielono-białą kolbą oraz białą pochwą kwiatostanową.

Anturium - uprawa i pielęgnacja

Uprawa anturium nie jest trudna, ale wymaga zaangażowania. Po pierwsze trzeba zapewnić roślinie dobrej jakości podłoże odpowiadające jej naturalnym potrzebom i odpowiednie stanowisko. Po drugie rośliny wymagają systematycznej pielęgnacji - szczególnie ważne jest regularne nawadnianie i odpowiednia wilgotność powietrza.

1. Stanowisko dla anturium

Anturium lubi stanowiska jasne, ale nie z bezpośrednim silnym promieniowaniem słonecznym. Roślina będzie się najlepiej czuła w świetle rozproszonym. Bardzo ładnie rośnie także w półcieniu. Unikajmy więc stawiania anturium na parapecie okiennym o wystawie południowej, gdzie słońce operuje bardzo silnie przez cały dzień. Najkorzystniejsze będzie stanowisko o wystawie wschodniej lub zachodniej.

Najlepsza temperatura do uprawy anturium to pomiędzy 19 a 23 stopnie. Pamiętajmy jednak, że aby roślina zakwitła potrzebuje kilku tygodni przechłodzenia przed nadejściem wiosny.

Anturium w mieszkaniu

Anturium w doniczce

2. Podłoże dla anturium

W warunkach naturalnych roślina ta rośnie jako epifit na drzewach lub w gruncie. W uprawie doniczkowej trzeba zapewnić anturium przepuszczalne, lekkie podłoże o kwaśnym odczynie (pH w granicach 4-5,5). Najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi liściastej z kwaśną ziemią torfową lub zwykłej ziemi ogrodniczej do kwiatów domowych wymieszanej w równych proporcjach z piaskiem oraz kompostem.

3. Podlewanie i nawożenie anturium

Anturium ma duże potrzeby wodne. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Pamiętajmy jednak, że gatunek ten jest wrażliwy nie tylko na przesuszenie, ale również na zastoje wodne, dlatego podlewajmy anturium często, ale umiarkowanie. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową i być miękka. Idealnie sprawdzi się woda deszczowa, ale z powodzeniem możemy wykorzystać także odstaną lub przefiltrowana wodę kranową.

Pamiętajmy również o regularnym zraszaniu anturium, ponieważ gatunek ten lub wysoką wilgotność powietrza.

Nawożenie stosujemy w okresie od wiosny do jesieni. Dokarmiamy rośliny co 2 tygodnie biohumusem lub nawozem do anturium.

4. Przesadzanie anturium

Anturium warto przesadzać do nowej doniczki co 2-3 lata. Roślina dosyć mocno się rozrasta. Poza tym, jeśli była ona podlewana wodą z kranu, to bardzo ważna jest wymiana podłoża w doniczce na świeże, ponieważ nawet ustana woda kranowa ma zasadowy odczyn, co i jej długotrwałe stosowanie wpływa także na podniesienie pH podłoża.

Anturium przesadzamy na wiosnę. Nowa doniczka powinna być jedynie odrobinę większa od poprzedniej. Na jej dno wkładamy warstwę drenażu na przykład w postaci żwirku lub keramzytu. Bryłę korzeniową przesadzanej rośliny otrzepujemy delikatnie ze starej ziemi i przesadzamy do świeżego podłoża.

Po przesadzeniu roślinę należy podlać.

Kwiaty anturium

Kwiaty anturium

5. Rozmnażanie anturium

Duże mocno rozrośnięte rośliny możemy rozmnożyć w dosyć prosty sposób przez ich podział. Na wiosnę podczas przesadzania, wystarczy ostrożnie rozdzielić. Można je przeciąć ostrym zdezynfekowanym nożykiem ogrodniczym.

W uprawie domowej nie stosuje się rozmnażania anturium z nasion, ponieważ jest to bardzo trudne. Nasiona wschodzą nierównomiernie, a siewki często są słabe i wiele z nich marnieje.

Choć uprawa anturium nie jest trudna, to, aby roślina ładnie kwitła trzeba dbać o systematyczne podlewanie i nawożenie rośliny, a także zapewnić jej jak najlepsze warunki wzrostu. Zaniedbane anturium może bowiem przestać kwitnąć. Przyczyny takiego stanu tkwią najczęściej w nieodpowiednim nawożeniu oraz podlewaniu jej złą jakością wody. Jeśli anturium wypuszcza dużo nowych liści, ale nie tworzą się pąki kwiatowe, wówczas zaprzestańmy na jakiś czas jego nawożenia lub zmieńmy stosowany dotychczas nawóz na taki z niższą zawartością azotu, a wyższą potasu. Pamiętajmy też o tym, by zawsze podlewać anturium miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna lub twarda zakamieniona woda może powodować opadanie pąków kwiatowych i pojawianie się plam na liściach.

Częstą przyczyną braku kwitnienia u anturium jest też niezapewnienie roślinie okresu spoczynku zimowego. Anturium kwitnie na wiosnę. Aby wytworzyć pąki kwiatowe zimą, potrzebuje ono kilku tygodni spoczynku w niższej temperaturze. Konieczne jest więc przykręcenie ogrzewania lub przeniesienie rośliny do pomieszczenia o temperaturze maksymalnie 16-18 stopni, a w przypadku anturium Scherzera nawet 10-12 stopni. Pamiętajmy również o tym, że anturium nie powinno stać w dużym zacienieniu, ponieważ może to zakłócić powstawanie pąków kwiatowych. Najkorzystniejsze będzie stanowisko jasne ze światłem rozproszonym lub przefiltrowanym na przykład przez firankę.

Komentarze