Automatyczny, półautomatyczny czy ręczny? Jak wybrać odkurzacz do basenu?

Odkurzacz do basenuAby utrzymać w basenie odpowiedni poziom higieny i zadbać o komfort użytkowników, należy zachować czystość w zbiorniku. Do szczególnie pomocnych akcesoriów należą odkurzacze basenowe, które znacząco przyspieszają i ułatwiają przebieg czynności pielęgnacyjnych. Urządzenia te występują w wersji ręcznej, automatycznej i półautomatycznej. Jaki rodzaj odkurzacza do basenu sprawdzi się najlepiej?

Odkurzacz ręczny do basenu

Najprostsze pod względem konstrukcyjnym odkurzacze basenowe to modele ręczne, których działanie można porównać do obsługi klasycznego odkurzacza sterowanego manualnie. Urządzenia te najczęściej mają formę kija teleskopowego lub wysięgnika z odpowiednio długim wężem, a także specjalnie zaprojektowaną głowicą podciśnieniową ze szczotkami czyszczącymi. Odkurzacze basenowe ręczne z powodzeniem zmywają nieestetyczny nalot i wykruszają zalegający brud, jednak sprawdzają się przede wszystkim w przypadku stosunkowo niedużych zbiorników ogrodowych. Ich użycie na większych powierzchniach wymaga sporego wysiłku, a także zajmuje dużo czasu. Do zalet tych urządzeń należą kompaktowe rozmiary, a także lekkość ułatwiająca manualną obsługę. Odkurzacz ręczny do basenu może być zasilany akumulatorem, bateriami lub tradycyjnym wężem ogrodowym. Podczas pracy brud zbierany jest punktowo, po czym trafia do prostego w opróżnianiu pojemnika na odpady.

Odkurzacz do basenu

Odkurzacz automatyczny do basenu

Automatyczne odkurzacze do basenu to urządzenia o samojezdnej budowie, które działają w sposób podobny do robotów koszących. Tego rodzaju sprzęt samodzielnie oczyszcza zbiornik basenowy, bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika. Urządzenia te działają automatycznie, dzięki czemu nie wymagają od właściciela niemal żadnego wkładu pracy. Wystarczy jedynie odpowiednio zaprogramować sprzęt, a następnie go podłączyć i włożyć do zbiornika. Odkurzacz automatyczny do basenu może sam ustalić najlepszą trasę przejazdu, aby nie pominąć żadnych zanieczyszczonych fragmentów. Urządzenia te mogą wyeliminować brud nie tylko z dna basenu, ale również linii wodnej, ścian czy schodów. Ich zastosowanie przyczynia się do skuteczniejszego uzdatniania wody kąpielowej, a jednocześnie ogranicza nieco poziom zużycia środków chemicznych. Wiele ciekawych modeli znaleźć można w sklepie: https://basensklep.pl/collections/odkurzacze-automatyczne. Automatyczny odkurzacz do basenu efektywnie odsysa zarówno drobne cząstki, jak i większe elementy zanieczyszczeń.

Odkurzacz półautomatyczny do basenu

Odkurzacze półautomatyczne łączą w sobie funkcje modeli ręcznych i automatycznych. Urządzenia te przystosowane są do czyszczenia punktowego, jednak mogą również docierać do miejsc praktycznie niedostępnych w przypadku tradycyjnej pracy manualnej. Odkurzacz półautomatyczny do basenu może mieć bardzo dobre właściwości ssące, dzięki czemu efektywnie czyści nawet głębokie szczeliny. Mimo przenośnej i lekkiej obudowy, głowice tych urządzeń mogą działać na stosunkowo dużych obszarach. Modele półautomatyczne najczęściej montowane są na tyczce teleskopowej i zasilane wydajnymi akumulatorami, dzięki czemu pozwalają na komfortową i efektywną pracę. Podobnie jak wersje automatyczne, odkurzacze te mogą dysponować własnymi filtrami i pompami wyłapującymi brud. Tego typu urządzenia polecane są w przypadku nieco większych akwenów, w których modele ręczne nie sprawdzą się zbyt dobrze.

Odkurzacz do basenu

Wybór odkurzacza basenowego

Wybierając odkurzacz do basenu, warto zwrócić uwagę na zakres jego działania. Niektóre urządzenia przystosowane są do czyszczenia jedynie dna, podczas gdy brud często zalega również na ścianach zbiornika oraz unosi na powierzchni wody. Do istotnych parametrów należą rozmiar i waga, zwłaszcza w przypadku modeli ręcznych i półautomatycznych. Urządzenie powinno być lekkie i poręczne, co przełoży się na większą wygodę użytkowania. Pod uwagę warto wziąć także cenę. Ze względu na techniczne zaawansowanie oraz większe możliwości, najdroższe są modele automatyczne. Odkurzacze ręczne i półautomatyczne mają więcej ograniczeń, ale cechują się znacznie niższą ceną.

Komentarze