Azalie - jak uprawiać?

AzaliePiękne kwiaty w ogrodzie nie zawsze wymagają dużej ilości pracy. Najważniejsze w przypadku takich piękności jak azalie jest zapewnienie jej optymalnych warunków. Wtedy możemy oczekiwać pięknych kwiatów każdego roku.

Skąd pochodzą azalie?

Azalie to niewysokie krzewy, naturalnie występują w Azji oraz w niektórych rejonach Ameryki Północnej i w Europie. Zaliczane do roślin ozdobnych, od wieków sadzone są w ogrodach. Ze względu na siedlisko rośliny te wymagają specyficznego miejsca i nie wszędzie będą rosły zdrowo i pięknie kwitły.

Wymagania azali

Krzewy azali należą do rodziny wrzosowatych, rodzaju rododendron. Dla utrzymania ich w dobrej kondycji powinniśmy zapewnić im w ogrodzie stanowisko najbardziej zbliżone do naturalnego. Najlepiej będą nam rosły w miejscu:

 • lekko ocienionym;
 • z kwaśnym podłożem;
 • wilgotnym;
 • osłoniętym przed wiatrami.

Jak utrzymać azalie w dobrej kondycji?

Piękne azalie są ozdobą ogrodu. To także bardzo efektowne kwiaty do miejsc cienistych. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają posadzone na niewielkim wzniesieniu czy w sąsiedztwie oczka wodnego. O ich kondycję warto zadbać już w trakcie przygotowywania miejsca.

Azalie

Jak zbudować dobre podłoże pod azalie?

Stanowisko pod uprawę azali należy przekopać, następnie wykonać warstwę drenażu z kamieni, jeśli woda lubi stać po deszczu. Kolejno wypełniamy dołek pod krzewy nieodkwaszonym torfem. Koniecznie musimy utrzymać podłoże w granicy 4-5 pH.

Ściółkowanie korą, a także liśćmi wokół krzewów, jest dobrym sposobem na zatrzymanie wilgoci w glebie. Dzięki temu woda opadowa nie wyparowuje tak szybko, a zimą taka warstwa stanowi doskonałą ochronę korzeni przed mrozami.

Cięcie azali

Azalie są krzewami wolno rosnącymi, dlatego nie wymagają zbyt wielu zabiegów związanych z przycinaniem. Co najwyżej możemy po przekwitnięciu usunąć zwiędnięte kwiatostany. Ewentualny zabieg cięcia wykonujemy w przypadku gałęzi uszkodzonych i chorych.

Choroby azali

Jeśli tylko zapewnimy azaliom optymalne stanowisko do wzrostu, nie powinniśmy spodziewać się problemów z uprawą krzewów. Może się jednak zdarzyć, że w niesprzyjających warunkach mogą wystąpić takie choroby jak:

 • mączniak prawdziwy azali - tworzą się na roślinie białe plamy;
 • fytoftoroza to groźna choroba azali, powoduje ją grzyb, który rozprzestrzenia się w tkankach rośliny, która powoli usycha.

Mimo, że azalie są dość odporne na choroby to jednak trzeba zwracać uwagę na ich kondycję. Część chorób roznoszą też owady. Na przykład pogryzione liście azali mogą świadczyć o żerowaniu opuchlaków na krzewie. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze uszkodzenia liści i sprawdzać dokładnie jakiekolwiek zmiany na liściach. Pierwsze objawy choroby powinny być dla nas sygnałem, że należy przyjrzeć się roślinie. Na początek warto sprawdzić pH podłoża. Zbyt wysokie sprawia, że roślina jest bardziej podatna na patogeny. Kolejno to wilgotność gleby, zaleganie wody w korzeniach to także czynnik mogący mieć wpływ na odporność rośliny. Jednak większość tych czynników można wyeliminować budując podłoże pod rośliny.

Nawożenie azali

Ważnym zabiegiem w uprawie azali jest nawożenie. Wykonuje się je zazwyczaj w dwóch turach.

Wiosenne nawożenie ma za zadanie zasilić roślinę, aby wspomóc rozwój pąków oraz kwitnienie. Dzięki temu roślina ma dość sił, aby rozwijać wszystkie pąki kwiatowe. Powinniśmy jednak wiedzieć o dostosowaniu dawki do wielkości oraz wieku krzewu.

Po kwitnieniu ponownie nawozimy roślinę specjalnymi nawozami do różaneczników i azali, aby tym razem indukować zawiązywanie pąków kwiatowych na rok następny.

Jakie rośliny sadzić obok azalii?

Specyficzne wymagania jakie mają azalie sprawiają, że nie wszystkie rośliny mogą rosnąć w jej sąsiedztwie. Podobne wymagania mają takie rośliny jak:

 • wrzosy;
 • borówka amerykańska;
 • żurawina;
 • hortensje;
 • rododendrony;
 • janowiec barwierski;
 • paprocie.

Szukając wartościowych roślin do ogrodu na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę azalie. Wśród nich są nie tylko gatunki wyróżniające się pięknymi kolorami kwiatów, ale też i ładnym zapachem. Szczególnie warta uwagi odmiana pontyjska azali jest pięknie kwitnącym krzewem o ślicznym zapachu rozprzestrzeniającym się wokół. Zabiegi wokół azali ograniczają się tylko do korygowania poziomu pH oraz nawadniania w przypadku suszy. Rośliny te bardzo dobrze komponują się z innymi krzewami kwasolubnymi.

Źródła:

Komentarze