Budleja Dawida (motyli krzew) - uprawa, pielęgnacja: cięcie, rozmnażanie, zimowanie

Budleja Dawida - motyli krzewBudleja Dawida to jeden z tych krzewów, które naprawdę warto wziąć pod uwagę, szukając roślin do przydomowego ogrodu. W drugiej połowie lata zachwyca licznymi kwiatami zebranymi w pokaźne kwiatostany. Często nazywana jest "motylim krzewem", ponieważ licznie przyciąga te owady. By móc się cieszyć wszystkimi walorami budlei warto zapoznać się z jej wymaganiami i pielęgnacją, ale nie trzeba się ich obawiać.

Budleja Dawida (motyli krzew) - charakterystyka gatunku

Budleja Dawida wywodzi się z Chin, skąd w XIX wieku trafiła do Europy. Bardzo doceniania była w Anglii, gdzie jej odmiany trafiły do Królewskich Ogrodów Botanicznych. Rodzaj botaniczny upamiętnia angielskiego botanika Adama Buddle’a, natomiast nazwa gatunkowa francuskiego botanika Armanda Davida.

Budleja to rozłożysty krzew charakteryzujący się szybkim wzrostem. Osiągane przez niego rozmiary różnią się w zależności od odmiany. Może osiągać od 1 do 5 m wysokości. Długie pędy porośnięte są przez jasnozielone lancetowate liście i malowniczo przewieszają się pod ciężarem kwiatostanów tworzących się na ich końcach.

Budleja Dawida kwitnie od początku sierpnia do października. Młodsze okazy mogą rozpoczynać kwitnienie później niż starsze, ale tym samym dłużej zdobią ogrody. Kwiatostany w formie kolby osiągają od 30 do nawet 70 cm długości i pojawiają się na jednorocznych pędach. Składają się na nie drobne kwiaty, najczęściej o fioletowej lub różowej barwie. Pojawiają się także białe i niebieskie odmiany. Wydzielają charakterystyczny słodki, intensywny zapach.

Budleja Dawida - uprawa

Najlepsze efekty przyniesie sadzenie budlei na podłożu dość żyznym, przepuszczalnym, a jednocześnie umiarkowanie wilgotnym o pH obojętnym lub zasadowym. Stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Wybór odpowiedniego miejsca jest o tyle istotny, że budleje bardzo nie lubią być przesadzane.

Do sadzenia powinno się wybierać sadzonki jednoroczne lub dwuletnie, ponieważ podczas pobierania starszych często dochodzi do uszkodzenia korzeni, co utrudnia im przyjmowanie się. Z tego powodu najlepiej jest także kupować sadzonki w pojemnikach, które można sadzić przez cały okres wegetacyjny, choć najbardziej poleca się okresy od początku marca do maja oraz od września do listopada.

Przed sadzeniem podłoże należy dobrze spulchnić. Krzew sadzimy na głębokości, na jakiej rósł dotychczas. Po zasypaniu dołka i ubiciu gleby dobrze jest ją wyściółkować - można w tym celu użyć kory sosnowej, liści czy trocin.

Pielęgnacja Budlei Dawida

Pielęgnacja budlei nie jest bardzo skomplikowana. Składają się na nią między innymi tak proste czynności, jak spulchnianie wierzchniej warstwy gleby, by dostarczyć roślinie więcej powietrza. Warto jednak poznać wszystkie zasady, ponieważ pozwoli to cieszyć się nam efektownym kwitnieniem krzewu.

Cięcie motylego krzewu

Najważniejszym elementem pielęgnacji tych krzewów jest przycinanie, które pozytywnie wpłynie na obfitość kwitnienia oraz poprawi ogólny stan rośliny. Pędy Budlei Dawida należy przycinać wiosną, gdy z całą pewnością nie pojawią się już przymrozki. Najczęściej jest to połowa marca lub kwiecień. Gałązki skracamy wówczas o połowę. Pozostawione części powinny mieć około 0,5-1 m. W celu odmłodzenia krzewu, najstarsze pędy dobrze jest ściąć na wysokości 10 cm. Radykalnie wycinamy także przemarznięte pędy, które powinny szybko odrosnąć. Jesienią możemy wyciąć obumarłe pędy oraz usunąć przekwitnięte kwiatostany.

Podlewanie i nawożenie Budlei Dawida

O podlewaniu budlei należy pamiętać przede wszystkim w czasie upałów i suszy. Najlepiej by podłoże było wciąż wilgotne, choć nie mokre. Budleje nie tolerują zastojów wody. Najbardziej lubią tę twardą, dlatego można używać deszczówki wzbogaconej niewielką ilością wapnia.

Nawożenie budlei preparatami wieloskładnikowymi najlepiej jest przeprowadzić 2 lub 3 razy w roku. Ostatniej dawki nie można podawać zbyt późno, by roślina mogła przygotować się na nadchodzącą zimę. Po wiosennym cięciu należy podać jej nawóz azotowy.

Zimowanie Budlei Dawida

Ten krzew zalicza się do roślin wrażliwych na mróz, dlatego przed zimą Budleję Dawida dokładnie okryć. Wokół nasady pędów należy usypać kopczyk z suchych liści czy kompostu, a cały krzew otulić agrowłókniną. Mniejsze odmiany uprawiane w donicach można na czas zimy umieścić w chłodnym pomieszczeniu.

Rozmnażanie Budlei Dawida

Krzewy budlei można rozmnażać poprzez nasiona, ale nie jest to polecana metoda, szczególnie jeśli posiadamy odmiany mieszańcowe. Sadzonki uzyskane w ten sposób nie zachowują cech rośliny macierzystej, lecz odtwarzają gatunki botaniczne.

Znacznie lepszą metodą jest pozyskiwanie sadzonek z pędów. Możemy je pobierać po przekwitnięciu, od lipca do września. Mogą być to zarówno pędy półzdrewniałe, jak i zielone. Każdy z fragmentów powinien mieć około 10 cm długości i około 3-4 pączków. Końce możemy zamoczyć w ukorzeniaczu, a następnie umieścić sadzonkę w doniczce wypełnionej mieszanką piasku i torfu lub bezpośrednio do gruntu. W tym drugim przypadku koniecznie trzeba pamiętać, by sadzonki dokładnie okryć przed zimą.

Budleje Dawida to krzewy bardzo dekoracyjne, a przy tym najczęściej osiągające spore rozmiary. Bardzo dobrze sprawdzają się sadzone pojedynczo w eksponowanym miejscu obok tarasu. Doskonale wyglądają także w grupach. Szczególnie z krzewami kwitnącymi wiosną. Mniejsze odmiany możemy uprawiać w donicach lub na rabatach w otoczeniu lawendy, szałwii czy astrów.

Komentarze