Budowa domu krok po kroku - etapy

Budowa domuNajbardziej powszechną i popularną technologią budowania domów w Polsce, jest technologia murowana i to na niej właśnie się skupimy. Przedstawimy, główne etapy budowania domu poczynając od fundamentów, murów, stropów na więźbie dachowej kończąc.

Etapy budowy domu krok po kroku

1. Fundamenty z chudym betonem

Fundamenty, są jednym z najważniejszych etapów budowy domów. Przenoszą obciążenia z całego budynku na grunt. Fundamenty powinny być odpowiednio zaprojektowane przez projektanta. Na samym początku, musimy przygotować teren pod budowę. Musimy zrobić wykop w ziemi. W którym to zaszalujemy i zalejemy zbrojone ławy, na których będą wymurowane ściany z bloczków betonowych lub silikatowych. Pod słupy i kominy, należy wykonać zalewane stopy betonowe. W niektórych przypadkach, zamiast tradycyjnych ław fundamentowych, można wykonać wylanie całej płyty. Płyty fundamentowe, najczęściej są wykonywane w domach o drewnianych konstrukcjach.

Jak wykonać ławy fundamentowe?

Zaczynamy od wykopów i na samym początku wypełniamy je tzw. chudym betonem, dzięki któremu grunt nie będzie się mieszał z betonem konstrukcyjnym i go osłabiał. Ławy powinny być wykonane poniżej głębokości przemarzania gruntu, dzięki czemu uchroni to Nas, przed pęknięciami ław. Po związaniu chudego betonu, przystępujemy do szalowania ław. Następnie podejmujemy się wykonania zbrojenia, które potem umieścimy w szalunku. Zbrojenie może być podłużne lub podłużne z poprzecznym. Gdy ława jest już zazbrojona, możemy przystąpić do ich zalania betonem B15 lub B20. Im lepsza klasa betonu tym lepsza wytrzymałość. Podczas upałów i dni słonecznych beton należy polewać wodą, gdyż w przypadku szybkiego schnięcia może popękać.

Po wyschnięciu betonu na ławie układamy izolację poziomą przeciwwilgociową. Do izolacji można użyć specjalnych do tego foli lub papy na lepiku. Następnym krokiem, jest murowanie ścian z bloczków betonowych na zaprawę lub silikatów na klej. Możemy także zaszalować ściany fundamentowe i zalać je betonem.

Gdy ściany są już wymurowane, zabieramy się za izolację pionową. Ściany pokrywamy materiałem przeciwwilgociowym, na zewnątrz i w środku. Zazwyczaj jest nią "dysperbit", choć na rynku pojawiło się sporo innych materiałów przeciwwilgociowych, stosowanych w izolacji pionowej, jak m. in.:

  • masy bitumiczne,
  • papa termozgrzewalna,
  • emulsje,
  • lepiki.

W następnej fazie, ściany fundamentowe ocieplamy. Ocieplenie stosujemy po zewnętrznej stronie ścian. Na ocieplenie możemy zastosować folię kubełkową, choć nie jest to konieczne. W przypadku budynku niepodpiwniczonego, zasypujemy pomieszczenia żółtym pisakiem, który należy zagęścić zagęszczarką. Przed wylaniem chudego betonu, wykonujemy kanalizację i odprowadzamy rury wodne. Po wykonaniu tych czynności, możemy przystąpić do wylewania chudziaka, betonem B10. W przypadku domów podpiwniczonych należy wykonać strop nad powierzchnią użytkową.

2. Wznoszenie ścian i ich rodzaje

Najbardziej popularną metodą wznoszenia ścian są ściany murowane. Ściany mogą być jedno, dwu lub trzywarstwowe.

Ściany jednowarstwowe
Składają się z jednej ściany murowanej i warstwy wykończeniowej. Przy takim rozwiązaniu najlepiej użyć bloczków keramzytowych, które są najcieplejszym materiałem.

Ściany dwuwarstwowe
Są murem z betonu komórkowego, bloczków silikatowych, betonowych, ceramiki, keramzytu lub cegieł. Ocieplone mogą być styropianem lub wełną mineralną z zewnątrz.

Ściany trójwarstwowe
Podobnie jak jednowarstwowe, są wykonywane z tych samych materiałów z tym, iż materiały mogą byś węższe. Murujemy dwie równoległe ściany a pomiędzy nie, wkładamy styropian lub wełnę.

Nadproża
Aby oszczędzić sobie szalowania nadproży i wykonania do nich zbrojenia, należy kupić nadproża systemowe. Są lepszym rozwiązaniem, gdyż po założeniu można na nich od razu murować. W takim przypadku, przyśpieszy to prace murarskie.

Na klej czy na zaprawę?

To czy murujemy na klej czy zaprawę, w zasadzie nie ma żadnego znaczenia. Bloczki keramzytowe, koniecznie trzeba murować na zaprawę ciepło-chłonną. Natomiast inne materiały jak, beton komórkowy, materiały ceramiczne, silikaty, można murować na zaprawę wapienną lub klej. Jeżeli chodzi o murowanie na klej, to przy materiałach z wpustami i połączaniami na pióro, nie trzeba stosować klejenia pionowych spoin. Na rynku pojawiły się także materiały ceramiczne, które można murować na piankę.

3. Stropy

Wyróżniamy kilka typów stropu m. in. strop drewniany, monolityczny, gęsto-żebrowy.

Strop drewniany
Jest stopem, gdzie odpowiednio rozmieszczamy legary oparte na murze, później wykonując na nich podłogę. Strop drewniany jest stropem łatwopalnym - takie stropy stosowano przede wszystkim w dawniejszych czasach, choć w obecnych, ze względu na tańsze wykonanie i materiały, także jest spotykany.

Strop monolityczny
W odróżnieniu od drewnianego jest mniej palny i lepiej tłumi hałas. Są to betonowe płyty wylane po zaszalowaniu i zazbrojeniu oraz stropy wykonane z elementów prefabrykowanych. Stropu wykonanego z elementów prefabrykowanych, w odróżnieniu od stropu z wylanej płyty betonowej, nie trzeba deskować. Dzięki takiemu zastosowaniu, zaoszczędzimy na czasie i na deskach potrzebnych do deskowania stropu. Chyba, że wykonawca posiada gotowe elementy szalunkowe, takie jak płyty stropowe, dźwigary czy metalowe stemple.

Strop gęsto-żebrowy
Belki prefabrykowane, także opieramy na murze lub na wewnętrznej obszalówce muru. Pomiędzy belkami układamy specjalne do tego pustaki (potocznie zwane garami), które mogą być wykonane z tych samych materiałów co i ściany. Stropu tego typu, także nie trzeba szalować deskami, wystarczy podeprzeć go dźwigarami. Szaluje się przede wszystkim stronę zewnętrzną wieńca, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, stronę wewnętrzną. Oczywiście, taki strop trzeba jeszcze zalać betonem.

4. Więźba dachowa

Więźba dachową zaczyna się praktycznie od wykonania betonowego i zazbrojonego wieńca, z którego wystawiamy kotwy, aby połączyć wierzbę z budynkiem. Więźbę dachową wykonujemy z odpowiednich krokiew, płatwi, jętek lub kleszczy. Krokwie muszą opierać się na murłacie, założonej na wieniec betonowy. Wyróżniamy kilka rodzajów więźby dachowej m. in. krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa, płatwiowa.

Komentarze