Budowa garażu drewnianego

Budowa drewnianego garażuGaraż - niezastąpiony budynek dla każdego posiadacza samochodu. Niestety, wybór, a następnie budowa mogą sprawiać wrażenie skomplikowanych i trudnych. Przedstawiony artykuł ma na celu ułatwienie Państwu wybór idealnego garażu. Znajdą tu Państwo również wskazówki, jak krok po kroku taki solidny drewniany garaż zbudować.

Wszyscy posiadacze samochodu i kierowcy doskonale wiedza jak zły wpływ na stan naszego samochodu ma pogoda. Mróz, deszcz, śnieg - wszystko to wpływa na pogorszenie się stanu zewnętrznego naszego auta. Samochód pozostawiony na zewnątrz szybciej ulega korozji, a ślady rdzy szpecą jego lakier. Właściwości innych, poza lakierem, elementów wyposażenia naszego auta, również odczuwają negatywne skutki wpływu pogody. Warto uświadomić sobie jak istotne jest garażowania auta i tym samym ochrona przed wpływem czynników pogodowych. Garażowane auto jest również ułatwieniem dla kierowcy. Unikniemy w ten sposób zimowego skrobania szyb, odśnieżania auta czy upałów w jego wnętrzu i nagrzanego kokpitu latem. Decyzja o zakupie garażu jest w takim przypadku nieunikniona. Garaż jest to jedyne skuteczne rozwiązanie naszych niedogodności.

Garaże, poza funkcjonalnością często dzięki szerokiej ofercie dostępnej na rynku, mogą być dekoracją naszego podwórka.

Jeżeli poszukujemy odpowiedniego wariantu dla naszych potrzeb i gustu mamy do wybory kilka modeli i wariantów. Każdy, kto poszukuje garażu ma do wyboru następujące warianty:

 • Garaże murowane,
 • Garaże drewniane,
 • Garaże blaszane.

Oceniając walory i cechy każdego z powyższych typów garażów, można wysnuć wniosek, że zdecydowanie najlepszym, pod wieloma względami, jest garaż drewniany. W poniższym artykule omówimy krok po kroku budowę garażu drewnianego, jednak zanim do tego przejdziemy, omówimy zalety naszego faworyta - drewnianego garażu. Odpowiemy na pytanie: jakie zalety posiada garaż drewniany i dlaczego warto zdecydować się na jego budowę?

Zalety garażu drewnianego:

 • Duży wybór konstrukcji - możemy zdecydować się na wariant pełny, zabudowany, wiatę lub tylko zadaszenie. Forma zależy od naszych oczekiwań i warunków.
 • Względy finansowe - budowa garażu drewnianego jest bardziej opłacalna niż garaż murowany.
 • Szybsza budowa - garaże z drewna stawia się sprawniej i szybciej niż murowane, jest to również dużo prostsze.
 • Walory estetyczne - garaże drewniane docenią osoby, dla których poza funkcjonalnością liczą się również walory estetyczne i atrakcyjność. Garaże z drewna ładnie się prezentują, doskonale komponują się z otoczeniem, a dzięki bogatym możliwościom wykończenia, możemy nadać im rożny styl ( poprzez dobór koloru drewna, materiału na dach, dachówka, blacha, gont, papa itp.). Prezentują się zdecydowanie lepiej niż tradycyjne "blaszaki".
 • Ciepło i ogrzewanie - w blaszaku zimą - chłód, ziąb, latem garaż blaszany nagrzewa się. Natomiast drewno dzięki właściwościom izolującym nie daje nam tak bardzo odczuć wahań temperatur.

Prawo a budowa garaży drewnianych

Przystępując do budowy garażu należy zorientować się jakie przepisy i ustawy nas obowiązują. W Polsce od dnia 28 czerwca 2015 roku obowiązuje ustawa nowelizująca Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Nowelizacja ta wprowadza następujące zmiany : "zniesione zostało pozwolenie na budowę, dotyczy to obiekty, których powierzchnia nie przekracza 35 m², a w tym m.in.: wolno stojącego (parterowego) budynku gospodarczego, GARAŻU, altany, ganku i ogrodu zimowego oraz wolnostojącego (parterowego) budynku rekreacji indywidualnej-domku letniskowego. Dotyczy to również budowy wiaty, której powierzchnia z kolei nie przekracza 50 m², odnosi się jednak do budowy obiektów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Zacienienie rzucane przez obiekt natomiast występuje tylko na naszej działce. Jeżeli planowany garaż lub wiata spełniają takie wymagania musimy dokonać tylko zgłoszenia budowy do odpowiedniego organu administracyjnego jednostek zarządzających obszarem na jakim planujemy budowę - STAROSTWO. Wysyłamy zatem za potwierdzeniem lub składamy osobiście zawiadomienie o planach budowy, odpowiedni urząd ma 30 dni na zawiadomienie nas o ewentualnym sprzeciwie. Jeżeli tego nie zrobi, możemy przystąpić do budowy ( o decyzji pozytywnej nie muszą nas informować)".

Elementy, które należy załączyć do zgłoszenia o budowie garażu:

 • Mapa do celów projektowych,
 • Projekt budowlany,
 • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • Decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Decydując się na kupno garażu, mamy do wyboru dwa warianty:

 1. GARAŻ Z MONTAŻEM,
 2. GARAŻ DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU.

Decymując się na samodzielną budowę, musimy przewidzieć, iż jest to zajęcie bardzo pracochłonne i trudne. Samodzielny montaż będzie wymagał zaangażowania minimum 3 osób, dlatego doradzamy dobrze przemyśleć nasze możliwości. Pozwoli to Państwu wybrać wariant, który będzie dla nas korzystniejszy.

Kolejne fazy budowy garażu drewnianego:

1. Przygotowanie Gruntu pod garaż

W naszym garażu musimy najpierw przygotować podłoże.

Najlepiej, jeżeli jest to posadzka betonowa. Podłoga musi wylana na podłożu równym, oczyszczonym i odpowiednio utwardzonym lub zagęszczonym. Montujemy tam szalunek w postaci desek, o wymiarach dostosowanych do modelu naszego garażu. Jeżeli wybraliśmy garaż jedno lub dwu-stanowiskowy, możemy dodatkowo wygospodarować w garażu zaplecze gospodarcze. Aby przygotować odpowiednią wylewkę, musimy dokładnie zaplanować luz zapoznać się z wymiarami garażu i bardzo dokładnie wymierzyć ten teren na obszarze, gdzie planujemy budowę. Oprócz wariantu z betonu, możemy zdecydować się na posadzkę z kostki brukowej lub betonowej, będzie to również atrakcyjne i funkcjonalne rozwiązanie. Decydując się na materiał na podłogę w garażu, musimy poznać jego parametry, w tym głównie ścieralność i wytrzymałość. Jeżeli zdecydowaliśmy się na posadzkę z betonu, to aby przystąpić do montażu garażu musimy poczekać, aż odpowiednio się utwardzi i zastygnie. Z reguły około 2-3 dni. Jeżeli posadzka nie będzie odpowiednio zastygnięta, może dochodzić do jej pękania i innych defektów w późniejszym czasie użytkowania.

Budowa drewnianego garażu

2. Montaż ścian

 • Impregnacja/malowanie/bejcowanie - w przypadku, gdy wybraliśmy wariant garażu już zaimpregnowany, ten punkt nas nie dotyczy. Wybór gotowych elementów zabezpieczonych odpowiednimi środkami jest o tyle lepszy, że jest to zrobione profesjonalnie, z doborem najlepszych środków. Natomiast gdy zdecydowaliśmy się na model do samodzielnej impregnacji, musimy prace te wykonać przed montażem. Czyli POMALOWAĆ ELEMENTY KONSTRUKCYJNE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO SKŁADANIA GARAŻU. Bardzo korzystnie jest wykonać impregnację kilka dni wcześniej przed montażem. Pozwoli to na odpowiednie utwardzenie środków na elementach konstrukcyjnych, jak również jeżeli będą konieczne jakieś poprawki, można będzie to spokojnie wykonać. Jeżeli przy montażu powłoka zewnętrzna ulegnie zarysowaniu lub zniszczeniu to ewentualne poprawki i drobne korekty wykonujemy już na gotowym modelu garażu.

 • ETAP 1- Rozpoczynamy od zamontowania PODWALINY, czyli belek poziomych, umieszczonych na posadzce, zamontowanych za pomocą kotew metalowych ( ich średnica większa niż 12 mm), ułożonych na izolacji poziomej wykonanej z papy (izolacja chroni drewno przed przesiąkaniem wilgoci z podłoża). Kotwy montujemy w odstępach około 1,00m - 1,20m. Podwalina jest prawidłowo zamontowana, gdy pokrywa się z zewnętrznym fragmentem ściany fundamentu. Czasami, podwalina może wystawać poza lico fundamentu, jednak nie więcej niż 1/3 swojej szerokości. Najkorzystniej i najbezpieczniej, gdy podwalina jest wykonana z drewna impregnowanego ciśnieniowo, a jej szerokość jest równa szerokości słupów, które będą na niej montowane.

 • ETAP 2 - Kolejno, do podwaliny montujemy SŁUPY ścian. Łączymy je ze sobą za pomocą metalowych kątowników lub gwoździ, wbijanych pod odpowiednim kątem. Słupy ścian od góry wykańcza OCZEP, nadaje on konstrukcji wytrzymałość i stabilizuje. Oczep montujemy na wypionizowanych ścianach, gdy upewnimy się, że ich rozmieszczenie jest prawidłowe. Aby wzmocnić konstrukcję i nadać jej stabilności i wytrzymałości, możemy zdecydować się na montaż ZASTRZAŁÓW. Zastrzały są to belki, umieszczone pomiędzy oczepem a słupem ściany (z reguły jest to słup w narożniku). Zastrzały montujemy również za pomocą gwoździ lub kątowników.

 • ETAP 3 - rozmieszczamy OTWORY na okna i drzwi. W naszym modelu na jednej ze ścian (prawa od wjazdu) zaprojektowano trzy okna, dlatego musimy tam wykonać trzy otwory na stolarkę okienną. Pojedynczy otwór okienny składa się z dwóch par skróconych słupków, z każdej strony. Słupki pod okna montujemy odległościach zgodnych z rozmieszczeniem innych słupków konstrukcyjnych. Aby ułatwić montaż okien i drzwi, otwory pod nie powinny być delikatnie większe od ich wymiaru docelowego.

  • DLACZEGO WARTO W GARAŻU ZAPLANOWAĆ OKNA? Pełnią one istotne funkcje - doświetlają pomieszczenie i zapewniają wentylację.
  • Brama garażowa to jedno z ważniejszych elementów konstrukcyjnych garażu, od niej zależy jego funkcjonalność i wygoda użytkowania, dlatego warto przyjrzeć się uważnie wariantom, jakie mamy do wyboru z bogatej oferty bram wjazdowych w garażach drewnianych na rynku:
   • Model garażu drewnianego bez bramy wjazdowej (którą można dokupić osobno).
   • Model garażu drewnianego z bramą wjazdową dwuskrzydłową:
    • Jednostanowiskowy,
    • Dwustanowiskowy.

Zastosowanie bramy garażowej daje nam poczucie bezpieczeństwa, gdyż mamy możliwość zamykania garażu, a więc możemy składować tam cenniejsze rzeczy, np. narzędzia. Opcja dwu stanowiskowa to wariant idealny dla liczniejszych rodzin, gdzie jest więcej niż jedno auto, lub dla tych którzy często goszczą przyjezdnych.

 • MODEL garażu drewnianego z bramą dwuskrzydłową i zapleczem gospodarczym, to funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy oprócz garażu poszukują pomieszczenia gospodarczego do składowania np. narzędzi, czy roweru lub motocykla.
 • Garaż drewniany w formie wiaty - wiata garażowa, przyścienna lub wolnostojąca, łączy dwa miejsca parkingowe, chronione dachem z deski profilowanej. Jest to połączeniem kilku funkcji, niezbędnych w każdym ogrodzie: miejsc garażowych, składziku, zadaszenia, w którym można przechowywać wszystko co niezbędne w domu i ogrodzie.
 • ETAP 4 - Kolejnym etapem, do którego przystępujemy, po wykonaniu gołej konstrukcji ścian jest montaż obiciówki. OBICIÓWKA jest wykonana z deski boazeryjnej sosnowej impregnowanej, o grubości około 18 mm. Obiciówka jest łączona sposobem pióro-wpust, dodatkowo wyposażona w listewki wykończeniowe, które wpływają na estetykę wnętrza i zewnętrza. Między listwy obiciowe montujemy izolację, wykonaną z foli paroizolacyjnej i wełny mineralnej grubości około 10 cm.

  Budowa drewnianego garażu

3. Dach:

 • ETAP 1 - montaż szkieletu dachu rozpoczynamy po wykończeniu konstrukcji ścian. Prace montażowe rozpoczynamy od założenia krokwi. Opieramy je i łączymy z oczepem ściany. Krokwie między sobą łączymy jętkami, które nadają konstrukcji większa nośność i stabilizują.
 • ETAP 2 - wypełnienie dachu stanowi izolacja podobna do izolacji ścian, z tą różnicą, iż stosujemy grubszą wełnę mineralną, około 12mm. Tu również umieszczamy folię paraizolacyjną. Kolejno przystępujemy do montażu odeskowania dachu. Odeskowanie jest łączone z krokwiami, na nim montujemy łaty - tworzące warstwę spodnią pod dachówką, dzięki zastosowaniu łat, dach zyskuje trwałość i stabilność. Stosowanie łat ułatwia również montaż dachówki i zwiększa jej przyczepność do dachu. Poza dachówką, jako wykończeniem dachu, możemy zastosować następujące elementy:
  1. Blachodachówka,
  2. Gont bitumiczny,
  3. Papa.
 • Dodatkowe wyposażenie - orynnowanie ryna PCV. Orynnowanie umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody z opadów poza obręb obiektu.

4. Wykończenie

Po zakończeniu montażu garażu, wstawieniu wybranych drzwi i okien, poprawiamy ewentualne zarysowania lakieru, powstałe w czasie budowy.

Budowa drewnianego garażu

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze