Całoroczne utrzymanie ogrodu - jakich narzędzi potrzebujesz do samodzielnej pielęgnacji ogrodu?

Całoroczne utrzymanie ogroduPiękny i zadbany ogród jest ozdobą domu i zarazem wizytówką właścicieli. By samemu dbać o zielone otoczenie, warto zainwestować w podstawowe narzędzia. Są wśród nich: kosiarka, łopata, grabie, wąż ogrodowy. To tylko niektóre z niezbędnych sprzętów do całorocznej pielęgnacji terenu przy domu. Warto wybrać sprzęty lepszej jakości, bo zakup szybko się zwraca. Samodzielna pielęgnacja ogrodu to spora oszczędność, ale też sposób na relaks i ruch na świeżym powietrzu.

Niezbędnik do pielęgnacji domowego ogrodu

Zielona, gładko przycięta trawa to idealne miejsce do odpoczynku. Kosa spalinowa to bezwzględnie najbardziej przydatny ze sprzętów ogrodniczych. Dotrze tam, gdzie zwykłą kosiarką nie da się przyciąć chwastów, krzaków, czy dzikich roślin. Kosa jest prosta w użyciu i nie wymaga podłączenia do prądu. Dlatego sprawdzi się zarówno przy dużym ogrodzie, jak i na działce poza miastem. Największym atutem kosy spalinowej jest prosta obsługa, szybkie i niezawodne cięcie oraz trwałość.

Klasyczne kosiarki zetną trawę na płaskim, rozległym terenie. Kosa spalinowa pomoże wyczyścić obrzeża przy płocie, dzikie, zarośnięte zakamarki i otoczenie drzewek lub krzewów, np. iglaków.

Sprzęty do sadzenia i uprawy roślin

W każdym nawet najmniejszym ogródku można wygospodarować miejsce na klomb lub rabatkę z kwiatami oraz grządki warzywno-owocowe. Własne warzywa i owoce to gwarancja zdrowia na talerzu. Aby ułatwić sobie pracę przy sianiu, pielęgnacji i zbiorach, przyda nam się:

  • łopata ogrodowa,
  • grabie do sprzątania liści jesienią,
  • metalowe wiadro ogrodowe (przydatne np. podczas podlewania lub zbierania chwastów),
  • mała łopatka do sadzenia i przesadzania roślin,
  • sekator - nożyce do gałęzi,
  • piła (jeśli mamy krzewy i drzewka owocowe),
  • nożyce elektryczne do przycinania żywopłotu.

W każdym składziku ogrodowym powinny znaleźć się także rękawice, osłonki na kolana i doniczki na sadzonki.

Narzędzia ogrodnicze - w komplecie czy osobno?

Początkujący ogrodnik lub po prostu osoba, która chce zadbać o zielone otoczenie domu, może wybierać spośród licznych narzędzi. W sklepach internetowych, takich, jak tooles.pl, można sporo zaoszczędzić. Do samodzielnej pielęgnacji ogrodu przydadzą się zestawy narzędzi. Przykładem jest zestaw kosiarka i kosa spalinowa. Te sprzęty wzajemnie się uzupełniają. Zestaw sekatorów i nożyc ogrodowych ma z kolei wszechstronne zastosowanie. Pomagają w jesiennych oraz wiosennych porządkach, ułatwiają dbanie o żywopłot, o krzewy, kwiaty i inne rośliny. Znacznym ułatwieniem do prac w ogrodzie są elektryczne narzędzia. Jeśli żywopłot jest długi, to nożyce elektryczne usprawnią cięcia pielęgnacyjne iglastych gałęzi.

Taczka i wózek ogrodowy do większych terenów i nie tylko

Dawniej taczka była zaliczana do niezbędnika ogrodowego. Obecnie przydaje się zwłaszcza przy większym ogrodzie. Można ją zastąpić pojemnym wózkiem na kółkach. Oba przedmioty przydają się do porządkowania traw, gałęzi i zeschłych roślin. Na wózku można też przewozić cięższe doniczki z kwiatami lub skrzynki, w których sadzimy rośliny wiosną.

Komentarze