Cegła na ścianę - pomysły i aranżacje. Cegła na ścianie: biała, stara, gipsowa, fototapeta

Cegła na ścianieCegła na ścianie to trend, który przewija się w aranżacji wnętrz już od jakiegoś czasu. Kolorowa, surowa lub wielobarwna cegła na ścianie zdobi kuchnie, salony, przedpokoje, a nawet sypialnie. Początkowo pojawiała się we wnętrzach w stylu loftowym, a od pewnego czasu również w skandynawskich, klasycznych i wielu innych.

Na przełomie ostatniej dekady dekoratorzy wnętrz pokazali nam, że cegła niejedno ma imię, a ściana udekorowana w ten sposób może być równie piękna i elegancka jak wyłożona naturalnym kamieniem czy fototapetą.

Biała, czerwona a od niedawna granatowa i czarna cegła na ścianie to modny sposób na wykończenie ściany dekoracyjnej w każdym pomieszczeniu. Do wyboru mamy ściany pokryte naturalną cegłą, gipsową oraz imitację cegły odciśniętą na dedykowanej barwionej zaprawie. Cegła dekoracyjna może być elegancka i wytworna, surowa, loftowa, a także subtelna i piękna doskonale wtapiająca się w klasyczne wnętrza. Sprawdź, jaka cegła na ścianie jest najmodniejsza oraz jaki rodzaj cegły na ścianę wewnętrzną wybrać.

Cegła na ścianie - pomysły i aranżacje

Ceglana ściana może mieć różny charakter, wszystko zależy od materiału, który wybierzemy oraz koloru, na który zostanie pomalowana cegła. Kilka sezonów temu największą popularnością cieszyła się biała ceglana ściana, która ocieplała aranżację i nadawała wnętrzu subtelności. Obecnie coraz śmielej do polskich wnętrz wkracza nowy trend, którym jest kolorowa cegła na ścianie i to nie tylko w naturalnej rudo-czerwonej barwie. W nowoczesnych wnętrzach dużą popularnością cieszy się czarna, granatowa i w kolorze butelkowej zieli cegła na ścianę. A w aranżacjach w stylu glamour również srebrna i złota. Jak zatem pomalować ceglaną ścianę, żeby pasowała do gotowej aranżacji i jaki kolor pasuje do poszczególnych stylów dekoratorskich?

Pomysły na cegłę na ścianie

Cegła na ścianie we wnętrzu w stylu klasycznym i skandynawskim
Tutaj sprawdzi się biała gipsowa cegła na ścianie. Subtelna, delikatna i stylowa z ozdobnymi ramkami na zdjęcia lub pięknymi grafikami sprawi, że pomieszczenie nabierze charakteru i stanie się przytulne. Białe gipsowe panele ceglane sprawiają, że aranżacja nabiera przytulności, staje się ciepła i udomowiona. Jak to możliwe, że jeden wzór cegły na ścianę pasuje do dwóch tak różnych aranżacji? Neutralna barwa i subtelny wzór z delikatnie zarysowanymi fugami można dowolnie aranżować za pomocą dodatków. We wnętrzach klasycznych na ceglanej ścianie doskonale prezentują się zdjęcia i widoki w eleganckich ozdobnych srebrnych i złotych ramkach. W skandynawskich pomieszczeniach taką ścianę dekorujemy rodzinnymi zdjęciami w białych minimalistycznych lub z naturalnego drewna ramkach.

Cegła na ścianie w minimalistycznych wnętrzach
Może mieć kolor biały, szary lub naturalny ceglany. Taką ścianę można udekorować czarnymi, srebrnymi, złotymi lub kolorowymi minimalistycznymi ramkami, gustownymi kinkietami, lub geometrycznymi, oszczędnymi w formie półkami na książki.

Cegła na ścianę w aranżacji boho
To dosyć nowe rozwiązanie, biała ściana z fakturą cegły jest doskonałym tłem dla zielonej roślinności. Natomiast cegły na ścianie w kolorze butelkowej zieleni doskonale podkreślają styl boho we wnętrzu i dodają mu elegancji.

Cegła na ścianę w stylu glamour
To nowość, która budzi wiele kontrowersji, ale efekt finalny jest godny podziwu. Ceglany panel z lustrzaną powłoką pięknie połyskuje na ścianie i odbija światło kryształowego oświetlenia i połyskujących dodatków. Lustrzana ceglana ściana w salonie lub sypialni glamour sprawia, że takie wnętrze nie wymaga stosowania wielu dodatków w stylu glamour, a jedynie kilku akcentów. Ponadto ciężkie pikowane meble tapicerowane zyskują na elegancji i subtelności, a całość wygląda bardzo wytwornie.

Cegła na ścianie we wnętrzach loftowych
To propozycja, w której wszystkie kolory są dozwolone. Ceglana ściana w loftowym stylu może mieć kolor naturalnej cegły, szary, granatowy, zielony, a nawet czarny. W takiej aranżacji najlepiej sprawdzają się mocno zarysowane fugi, naturalna cegła lub cegła odciśnięta w zaprawie, z głębokimi fugami, które podkreślą surowy nieco fabryczny charakter aranżacji. Kolorową ścianę ozdobioną ceglanym motywem, można dekorować czarnymi pustymi ramkami na zdjęcia, kolorowymi grafikami lub graffiti namalowanym bezpośrednio na ścianie. W eleganckich loftowych wnętrzach ścianę z cegłą można pomalować na modny antracytowy kolor lub jeden z odcieni szarego, najbardziej zbliżony do betonowej barwy. Ponadto doskonałym wyborem będzie również czarna cegła, ale wówczas warto zadbać o odpowiednie oświetlenie ściany. W tej roli doskonale sprawdzą się małe industrialne kinkiety lub duża loftowa lampa podłogowa z metalowym kloszem, która będzie oświetlać czarną ścianę.

Kolorowa ceglana ściana w pokoju młodzieżowym
To kolejna możliwość na aranżację modnej cegły. W tym wypadku stawiamy na eksplozję barw. Poszczególne cegiełki mogą mieć inny kolory, ponadto ścianę można pomalować w pasy, kratę, romby lub zrobić na niej graffiti. Na takiej ścianie można również zamontować półki z deskorolek, co z pewnością przypadnie do gustu właścicielowi pokoju.

Naturalna cegła na ścianę - czy to dobry pomysł?

Wiele osób, zamiast inwestować w zakup paneli z motywem cegły, decyduje się na skucie tynku i wyeksponowanie prawdziwej cegły, z której został zbudowany dom. Jednak uwaga - nie w każdym domu i nie w każdym wnętrzu jest to dobry pomysł. Po pierwsze decydując się na takie rozwiązanie, należy znać stan cegieł, które znajdują się pod tynkiem. W praktyce najczęściej okazuje się, że budynki nowe, nie starsze niż 10-20 letnie były budowane z cegieł, które nawet po dwóch dekadach po oczyszczeniu dobrze się prezentują, a mur nie kryje niespodzianek pod postacią zastępczych materiałów, pokruszonych cegieł lub ściany z fragmentów tego budulca. Równie dobrze prezentują się ściany po skuciu tynku w starym przedwojennym budownictwie. Niestety, niemiłą niespodzianką może okazać się odkrycie cegieł w domach wznoszonych w okresie powojennym oraz w czasach PRL-u, kiedy wszystkiego brakowało. Budynki były wznoszone często z zastępczych materiałów, które wówczas udało się zdobyć. W takich budynkach nie polecamy skuwania tynku, ponieważ najczęściej takie działanie kończy się ponownym tynkowaniem i zakupem gipsowych paneli z fakturą cegły.

Wnętrze z cegłą na ścianie

Jak wyeksponować naturalną cegłę na ścianie?

Naturalna cegła na ścianie po skuciu tynku wymaga odrobiny pracy. Pierwszym bardzo ważnym zadaniem jest dokładne oczyszczenie cegieł z resztek tynku i zaprawy. Często konieczne jest wzmocnienie spoin, jeśli zaprawa między cegłami kruszy się lub wypada. W tym celu stosujemy dekoracyjną zaprawę, a jeśli chcemy wyeksponować cegłę, można dodatkowo wypełnić spojenie fugą w wybranym kolorze. Ceglaną ścianę można myć na mokro i szorować, jednak doskonałym rozwiązaniem będzie również impregnacja cegły, dzięki której ściana zyska śliską powłokę, a porowata cegła nie będzie chłonęła oparów z gotowania lub dymu z papierosów. Zaimpregnowana ceglana ściana, będzie łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, a cegła zyska piękny intensywny kolor.

Cegła na ścianę z gipsu - jak dbać o gipsową cegłę?

Gipsowe panele imitujące cegłę to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jednak taka ściana jest mniej odporna na uszkodzenia niż naturalna cegła i należy ją czyścić delikatnymi środkami myjącymi. Ewentualne, szorowanie takiej ściany bez wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni, może skończyć się jej uszkodzeniem. Doskonałym sposobem na łatwe czyszczenie gipsowej cegły na ścianie jest wcześniejsza jej impregnacja, najlepiej od razu po nałożeniu i wyschnięciu ściany. Przed nałożeniem impregnatu można wcześniej pomalować cegłę lub fugi albo jedno i drugie. Jeśli w planach mamy impregnowanie ceglanej ściany, która już jakiś czas temu została przyklejona na ścianę, należy wcześniej dokładnie ją odkurzyć i usunąć ewentualne plamy oraz zabrudzenia. Do impregnacji gipsowej ściany wybieramy dedykowany preparat, którym malujemy całą powierzchnię ściany pamiętając, żeby dokładnie pokryć wszystkie fugi. Warstwa impregnatu tworzy na ścianie gładką śliską powłokę, którą łatwo się czyści, a ewentualne zabrudzenia nie wnikają w głąb ściany i są łatwe do usunięcia.

Aranżacja cegły na ścianie

"Niedokończona" ceglana ściana - inspiracje

Jeśli nie lubicie standardowych rozwiązań doskonałym rozwiązaniem, jest niedokończona ściana z cegły, która wygląda bardzo atrakcyjnie. Taki efekt można uzyskać, przyklejając gipsowe cegły na narożnikach lub jednym narożniku ściany. Innym rozwiązaniem jest przyklejenie cegieł na wysokości lamperii, jednak w taki sposób, żeby cegły nie tworzyły prostej linii na łączeniu ścianą. Inną metodą wykonania takiej ściany jest otynkowanie tylko części muru i pozostawienie niepokrytego tynkiem fragmentu ściany.

Tapeta 3D z motywem cegły

Jeśli przeraża Was remont związany ze skuwaniem tynku w celu odsłonięcia cegły lub bałagan związany z przyklejaniem paneli gipsowych, równie efektownym rozwiązaniem jest tapeta 3D z motywem cegły. Przestrzenny wzór wygląda równie pięknie, jak fakturowana ściana, a z daleka prawie nie widać różnicy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak wybrać nieco droższą zmywalną tapetę, szczególnie jeśli będzie to imitacja białej cegły.

Zaletą tego rozwiązania jest szybki czas wykonania ceglanej ściany oraz łatwość w jej usunięciu, kiedy nam się znudzi. W przypadku innych rozwiązań usunięcie ceglanej ściany będzie się wiązało z poważnym remontem.

Jak odcisnąć na zaprawie ceglaną ścianę?

Efekt ceglanej ściany można uzyskać, nakładając na ścianę dedykowaną zaprawę do tworzenia faktur. W tym celu ścianę należy dokładnie oczyścić z kurzu i nałożyć na całej powierzchni kilkumilimetrową zaprawę, którą wcześniej barwimy dedykowanym pigmentem na wybrany kolor. Czynność tą wykonujemy za pomocą packi murarskiej. W połowie czasu schnięcia zaprawy delikatnie nakładamy kolejną warstwę zaprawy. Jeśli cegła ma mieć fakturę lekko porowatą, nie wygładzamy jej całkowicie, usuwając jedynie większe nierówności. Następnie należy odczekać ¼ czasu schnięcia zaprawy i za pomocą specjalnej formy odciskać kształt cegieł. Formę można wykonać samodzielnie lub kupić na popularnym portalu aukcyjnym. Po wykonaniu wzoru cegły, ścianę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Na suchej ścianie można jeszcze dokonać drobnych poprawek np.:

  • dotrzeć większe nierówności,
  • poprawić brzegi za pomocą papieru ściernego itp.
  • Niedokończona cegła na ścianie

Na koniec dokładnie oczyszczamy ścianę z kurzu i pyłu z docierania i malujemy impregnatem, który stworzy na ścianie gładka zmywalną powłokę. W przypadku ścian, które chcemy pomalować farbą do ścian, suchą zaprawę należy zagruntować a po wyschnięciu gruntu nałożyć farbę. Jeśli fugi mają mieć taki sam kolor jak front "cegły", najczęściej trzeba je zamalować cienkim pędzelkiem.

Pomysłów na wykonanie cegły na ścianie jest wiele. Jednak przed wyborem jednej z wymienionych technik, warto najpierw, zastanowić się nad tym, jak długo chcemy cieszyć się cegłą na ścianie i dopasować technikę wykonania ceglanej ściany do sposobu eksploatacji pomieszczenia. W salonie doskonale sprawdzi się gipsowa cegła, ale na przedsionku czy w kuchni lepszym rozwiązaniem będą panele PCV, imitujące cegłę lub cegła odciśnięta na zaprawie.

Komentarze