Choroby i szkodniki atakujące róże i sposoby ich zwalczania

Róże w ogrodzieChętnie wybieramy róże do hodowli w ogrodzie, żadne bowiem inne kwiaty nie cieszą taką mnogością odmian, barw i kształtów, a także oczywiście przepięknym zapachem. Róże ogrodowe poza radością dla oczu, mogą jednak sprawiać problemy w momencie rozpowszechniania się na nich różnego rodzaju szkodników oraz chorób, na które są bardzo wrażliwe. Jakie są choroby i szkodniki atakujące róże ogrodowe i jak sobie z nimi poradzić?

Zapobieganie chorobom róż

Zwalczanie chorób i szkodników róż ogrodowych jest trudne i najczęściej skazane na porażkę. Dlatego tak istotne jest przede wszystkim zapobieganie ich występowaniu, przez właściwą pielęgnację i wybór gatunków odpornych na patogeny. Najwrażliwsze na choroby są odmiany najbardziej efektowne: wielokwiatowe i wielkokwiatowe, a więc szczególnie cenione przez hodowców. Decydując się na ich sadzenie w ogrodzie musimy pamiętać o:

  • odpowiednim rozstawie krzewów,
  • dobranych odpowiednio stanowiskach róż,
  • obecności innych róż w ich pobliżu,
  • właściwej pielęgnacji, m. in., grabieniu i wycinaniu zaatakowanych liści czy części róż oraz nawożeniu z umiarem nawozami bez dużej zawartości azotu,
  • właściwym podlewaniu - rozwojowi szkodników i chorób służą m. in. zbyt duża wilgotność wokół roślin.

Choroby i szkodniki atakujące róże

Mączniak prawdziwy

Wywoływany przez grzyb Sphaerotheca pannosa mączniak prawdziwy jest jedną z najczęstszych chorób atakujących róże, zwłaszcza w okresie ich rośnięcia. Głównym objawem jest rozwój białego nalotu na górnej stronie liści przebarwiającego się później na czerwono. Porażone w ten sposób liście deformują się i opadają. Mączniak prawdziwy rozwija się na skutek niewłaściwego podlewania i w trakcie ciepłej ale deszczowej pogody, a także na zbyt gęsto rosnących krzakach róż. Aby zapobiec jego występowaniu, należy opryskiwać liście profilaktycznie jeszcze w okresie przed rozkwitem wiosny. Środkiem chemicznym stosowanym profilaktycznie dla ochrony przed mączniakiem prawdziwym jest Miedzian. Środki naturalne to gnojówki powstałe na skutek namoczenia skrzypu, pokrzywy oraz czosnku. Do spryskiwania już po wystąpieniu szkodnika należy użyć takich preparatów, jak Bravo, Discus, Score, Tiotar czy Topsin.

Mączniak rzekomy

Ten rodzaj grzyba powoduje występowanie na górnych liściach róż jasnożółtych, nieregularnych plam, które stopniowo powiększają się i czerwienieją. Na dolnej części liści oraz na płatkach róż pojawia się z kolei biały, puszysty nalot grzybni, a porażone liście stopniowo opadają. Choroba ta podobnie jak w przypadku mączniaka prawdziwego, rozwija się w warunkach nadmiernej wilgoci, na słabo przewiewnych stanowiskach róż, uprawianych w szczególności na ciężkich i zbitych glebach. Zapobieganie jej podobnie jak w przypadku poprzedniej choroby warto rozpocząć jeszcze w okresie poprzedzającym rozrost roślin, spryskując je profilaktycznie Miedzianem lub gnojówką. Porażone rośliny należy spryskiwać co tydzień preparatami: Bravo, Discus lub Score.

Czarna plamistość

Wywoływana przez grzyb Diplocarpon rosae Wolf, czarna plamistość jest najgroźniejszą i najtrudniejszą do zwalczenia chorobą róż występującą w okresie wilgotnym i ciepłym. Na liściach pojawiają się wtedy jasnobrązowe plamy, które stopniowo czernieją i żółkną na obrzeżach. Porażone liście masowo opadają, a patogen potrafi przezimować w pozostawionych pędach i liściach. Zapobieganie rozwojowi choroby polega przed wszystkim na usuwaniu zaatakowanych części róż. Jeszcze przed rozwojem liści warto spryskać je zapobiegawczo preparatami takimi, jak Miedzian, Biosept czy Baymat, a w okresie wegetacyjnym używać ekologicznych środków do spryskiwania ze skrzypu i pokrzywy, ewentualnie roztworu z sody oczyszczonej i oleju jadalnego.

Rdza róży

Choroba występującą w czasie wyjątkowo deszczowego lata, objawiająca się występowaniem na liściach i pędach żółto-rdzawych grudek i plamek rażących nie tylko liście, ale też pędy i korę róży. Jej rozwojowi może sprzyjać także sadzenie róż na niewłaściwych stanowiskach, w podmokłej i ciężkiej glebie i miejscach o małej przewiewności. Grzyb potrafi także przezimować w opadłych liściach i pędach. Porażone liście i pędy należy usuwać, pamiętając o ich spaleniu bądź wyrzucaniu do śmieci. Wyrzucone do kompostownika będą bowiem rozprzestrzeniać chorobę. Do spryskiwania w początkowych stadiach choroby, głównie na dolnych częściach liści można użyć preparatów: Dithan M 45 lub Cynkotox.

Szara pleśń

Szara pleśń to Kolejna choroba róży rozwijająca się w wilgotnych warunkach jej uprawy, na skutek nieprawidłowego cięcia róż lub ich osłabienia przez duże mrozy. Objawami są wodniste plamy występujące na płatkach kwiatów, które stopniowo powiększają się i zastępowane są w warunkach dużej wilgotności przez szarawy nalot przypominający pleśń. Tak wyglądające kwiaty i inne część roślin należy usunąć i spalić, a w okresie przed rozrostem liści zastosować środki grzybobójcze, jak Kaptan Zawiesinowy czy Teldor. Objawy zwalczamy natomiast spryskując róże preparatami Bravo lub Topsin. Przed chorobą można ustrzec róże posadzone w przewiewnym, ale nie nazbyt chłodnym miejscu.

Antraknoza

Antraknoza to choroba róż powodująca początkowo więdnięcie pojedynczych pędów oraz stopniowe pojawienie się na ich powierzchni szarobrązowych plam. Stopniowo liście porażonych części róży żółkną i brunatnieją, a zaatakowane pędy łatwo się wyłamują. Rozwojowi choroby sprzyjają upalne, ale wilgotne lata. W trakcie walki z nią, porażone pędy należy usuwać i palić, a przy niedługim trwaniu - zastosować preparaty Bravo lub Topsin.

Werticilioza

Grzyb rozwijający się najczęściej w drugiej połowie wilgotnego lata lub na skutek niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Werticilioza objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów, a także żółknięciem i opadaniem liści. Grzyb przerasta pędy i stopniowo doprowadza do obumierania rośliny. Zapobieganie jej rozwojowi wiąże się z wycinaniem i paleniem porażonych pędów, a czasem wręcz całych krzewów. W miejscach po cięciu warto posmarować pędy preparatem przeciwgrzybowym, jak Funaben i profilaktycznie podlewać roślinę gnojówką z czosnku.

Komentarze