Cierniste krzewy na żywopłot. Jakie gatunki krzewów na żywopłot będą najlepsze?

Jakie krzewy na żywopłot ciernisty?Żywopłot ma za zadanie osłaniać nasz dom i ogród przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, a także przed wiatrem oraz utrudniać wejście na naszą posesję nieproszonym gościom - zarówno w postaci zwierząt, jak i ludzi. Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie sforsuje naszego żywopłotu, zdecydujmy się na posadzenie krzewów z kolcami. Będą one stanowić nie tylko pięknie się prezentować, ale i skutecznie zniechęcą wszelkich intruzów do wtargnięcia do naszego ogrodu. Dowiedz się jak stworzyć ciernisty żywopłot z krzewów.

Wśród kolczastych krzewów nadających się na żywopłoty jest sporo gatunków łatwych w uprawie i bardzo dekoracyjnych. Ich wartość dekoracyjną znacznie podnosi to, że pięknie kwitną w okresie wiosenno-letnim. Istotny element dekoracyjny stanowią również owoce krzewów kolczatych, które pojawiają się na gałęziach późnym latem i pozostają na nich przez całą zimę, pełniąc podwójną funkcję - są piękną dekoracją oraz stanowią cenne źródło pożywienia dla ptaków w okresie jesienno-zimowym.

Cierniste krzewy na żywopłot

Kolczaste żywopłoty cieszą się coraz większą popularnością. Są one bardzo ładne i praktyczne - mogą nawet całkowicie zastąpić ogrodzenie. Pamiętajmy jednak, że założenie takiego żywopłotu będzie możliwe tylko wtedy, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Aby ciernisty żywopłot dobrze spełniał swoją funkcję, musi mieć około 2 metrów szerokości. Rośliny powinny dobrze się rozrosnąć i zagęścić. Tylko gęste zarośla zapewnią nam odpowiednie osłonięcie ogrodu zarówno przed wzrokiem innych, jak i przed wtargnięciem na teren naszego ogrodu zwierząt lub ludzi.

Jakie cierniste krzewy sprawdzą się najlepiej na żywopłot?

Na żywopłoty kolczaste najlepiej wybierać krzewy wypuszczające odrosty korzeniowe, bowiem takie rośliny ładnie i szybko się zagęszczają. Ponadto warto łączyć ze sobą różne gatunki, po to, by uzyskać jak najlepsze zagęszczenie krzewów już od samej ziemi i tym samym doskonałe krycie.

1. Berberys (Berberis)

Berberysy to cierniste krzewy o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach. Są one idealne na żywopłoty, ponieważ mają silne, ładnie i szybko rozgałęziające się pędy. Ich liczne trójdzielne ciernie skutecznie odstraszają wszelkich intruzów przed próbami forsowania żywopłotu. W zależności od gatunku berberysy mogą osiągać od 1 do aż 3 metrów wysokości.

Jednym z najpopularniejszych berberysów na żywopłoty jest berberys Thunberga, który jest gęstym krzewem o wysokości do 1,5 metra. Ma on skupione w pęczki owalne liście, które opadają na zimę. W zależności od odmiany mogą one być koloru zielonego, limonkowo-żółtego lub wiśniowego.

Żółte kwiaty berberysu pojawiają się w maju i czerwcu. Są one stosunkowo niewielkie i nie mają dużej wartości dekoracyjnej, ale delikatnie i przyjemnie pachną. Owocem są czerwone jagody, które zimą stanowią cenny pokarm dla ptaków.

Berberys Thunberga jest dostępny w szerokiej gamie przepięknych odmian. Warto połączyć ze sobą w jednym żywopłocie 2-3 różne odmiany, co pozwoli uzyskać bardzo ciekawą i oryginalną aranżację roślinną.

Odmiany berberysu na ciernisty żywopłot

 • Atropurpurea - wolno rosnąca odmiana o purpurowo-czerwonych liściach;
 • Aurea o intensywnie żółtych liściach;
 • Bonanza Gold o złocistym kolorze liści;
 • Coronita o bardzo ciekawym ubarwieniu liści, które są czerwone z zielono-żółtymi brzegami;
 • Golden Ring o purpurowych liściach z żółtym obrzeżeniem;
 • Green Carpet - liście tej odmiany są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono;
 • Harlequin o czerwonych blaszkach liściowych nakrapianych na różowo;
 • Red Chief o liściach w kolorze purpurowo-brązowym;
 • Rose Glow - liście tej odmiany są czerwone z wyraźnym biało-szarym nakrapianiem.

Berberysy są bardzo łatwe w uprawie i odporne. Nie straszne im mrozy, zanieczyszczenie powietrza oraz zasolenie gleby. Świetnie rosną nawet w słabym podłożu. Preferują stanowiska słoneczne i półcieniste. Pamiętajmy, że jeśli krzewy mają mało słońca, wówczas ich liście o wiele słabiej się wybarwiają.

Berberysy bardzo dobrze znoszą cięcie. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu warto przycinać je co roku na wiosnę, aby ładnie się zagęściły. W kolejnych latach musimy pamiętać już tylko o usuwaniu na bieżąco uszkodzonych pędów. Można też raz na jakiś czas odmłodzić krzewy, usuwając kilka starych gałęzi.

2. Głóg (Crataegus)

Wśród należących do rodziny różowatych Rosaceae głogów do najpopularniejszych gatunków na żywopłoty należą głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) oraz głóg pośredni (Crataegus × media). Są to wysokie cierniste krzewy o ładnych intensywnie zielonych liściach i dekoracyjnych białych lub różowych kwiatach. Owoce głogów są intensywnie czerwone i jadalne.

Oba gatunki stanowią cenny surowiec zielarski - w celach leczniczych wykorzystuje się zarówno ich kwiaty, jak i owoce. Ponadto można z nich robić wina, nalewki, a także konfitury oraz galaretki. Są także bardzo lubiane przez ptaki.

Choć głogi nie są bardzo zwartymi gęstymi krzewami, to jednak cierniste i dosyć wysokie żywopłoty głogowe są właściwie nie do sforsowania.

Odmiany głogu na kolczasty żywopłot

 • Candidoplena o białych kwiatach;
 • Paul’s Scarlet kwitnąca na różowo;
 • Rubena Plena, której kwiaty także są różowe.

Głogi to krzewy łatwe w uprawie, jednak, aby ładnie rosły, kwitły i owocowały, warto zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu. Krzewy te lubią żyzną przepuszczalną glebę o lekko zasadowym odczynie. W bardzo słabej ziemi głogi gubią liście i słabo kwitną. Najlepiej posadzić głóg w miejscu słonecznym, choć da sobie radę również w półcieniu. Głogi są w pełni mrozoodporne. Krzewy nie wymagają przycinania. Należy pamiętać jedynie o cięciu sanitarnym, czyli usuwaniu uszkodzonych gałęzi.

3. Dzika róża (Rosa canina)

Róża to jeden z najpiękniejszych gatunków na kwitnące nieformowane żywopłoty kolczaste oraz naturalne umocnienia skarp. Krzewy dorastają do 3 metrów wysokości i są bardzo rozłożyste. Piłowane jajowato-eliptyczne liście mają wyjątkowo piękny soczyście zielony kolor. Pojawiające się od czerwca do lipca kwiaty dzikiej róży są różowe lub różowo-białe i intensywnie pachnące. Owocem róży jest 2-3 - centymetrowa purpurowo-czerwona szupinka. Zarówno kwiaty dzikiej róży, jak i jej owoce są jadalne. Można z nich zrobić konfitury lub wino. Są one również cennym surowcem zielarskim. Jej owoce są bardzo bogate w witaminę C oraz przeciwutleniacze.

Uprawa dzikiej róży jest łatwa. Krzew nie ma dużych wymagań i jest bardzo odporny. Nie straszne mu mrozy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Gatunek ten najlepiej czuje się w wapiennych, lekkich, przepuszczalnych glebach oraz na stanowiskach słonecznych.

Nie wymaga przycinania. Należy pamiętać jedynie o cięciu sanitarnym każdego roku na wiosnę.

Na nieformowane cierniste żywopłoty świetnie nadaje się gatunek - róża pomarszczona (Rosa rugosa). Jest on podobny i również łatwy w uprawie.

Kolczaste żywopłoty są piękne i funkcjonalne. Wpływają także korzystnie na ekosystem, ponieważ stanowią bardzo dobre schronienie dla drobnych ptaków (często są miejscem ich gniazdowania), a ich kwiaty przyciągają owady pożyteczne. Ponadto dla nas samych mogą stanowić źródło cennych surowców zielarskich i spożywczych. Żywopłoty z berberysów, głogów oraz dzikiej róży pięknie wyglądają w ogrodach naturalistycznych i wiejskich, ale mogą stanowić również bardzo ciekawy element dekoracyjny w tych urządzonych w stylu modernistycznym.

Komentarze