Co jest do zrobienia w ogrodzie w listopadzie?

Jesienne porządki w ogrodzieListopad to bardzo ważny miesiąc, jeżeli chodzi o prace na działce. Wówczas trzeba przeprowadzić ostatnie porządki w ogrodzie i przygotować rośliny do zimy. Niezbędnym działaniem jest grabienie opadłych liści. Gdy pogoda nie jest mroźna, można rozrzucić obornik. W listopadzie dokonuje się także porządkowania tuneli foliowych, usuwa się resztki roślinne oraz przeprowadza czynności konserwacyjne obiektów.

Listopadowe porządki w ogrodzie - ostatni zbiór warzyw

W listopadzie dokonuje się ostatniego zbioru warzyw korzeniowych oraz kapustnych. Po tym działaniu ważne jest oczyszczenie grządek z pozostałości roślinnych. W tym czasie glebę można także dokładnie przekopać i pozostawić w ostrej skibie.

Etap związany z przygotowaniem sadzonek krzewów liściastych

Listopadowe porządki w ogrodzie związane są z przygotowaniem sadzonek krzewów liściastych. Są to między innymi takie gatunki jak jaśminowiec, pęcherznica czy żylistek. Podcinanie jednorocznych pędów następuje po opadnięciu liści przed mrozami. Muszą być one przechowywane pionowo w wilgotnym piasku przez zimę. Dobrą lokalizacją jest piwnica, gdzie mają dobre warunki do ukorzenienia się. W okresie wiosennym będą gotowe do sadzenia.

Wapnowanie gleby

Zdecydowana większość roślin lubi odczyn lekko kwaśny bądź obojętny, który określony jest na poziomie od 5,5 do 6,5 pH. Dlatego też warto zadbać o tę kwestię. W sytuacji, gdy poziom jest za niski, należy wykonać wapnowanie gleby. Nawóz należy rozsiewać równomiernie na całym obszarze zagonu, trawnika czy rabaty. Trzeba go dokładnie zmieszać z powierzchniową warstwą gleby. Ważne jest to, żeby nie łączyć wapnowania z nawozem organicznym, ponieważ procesy zachodzące w ziemi po takiej mieszance przyczyniają się do tego, że zostaje ograniczona ilość minerałów w glebie.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik należy pielęgnować do chwili, do której rośnie na nim trawa. Ważnym zabiegiem jest grabienie liści, które spadły z krzewów i drzew. Nie należy zostawiać ich na trawniku. Takie działanie doprowadzi do stworzenia nieprzepuszczalnej warstwy dla powietrza. Przyczyni się to do rozwoju śniegowej pleśni, a także innych chorób grzybowych.

Inne prace porządkowe w listopadzie

Pozostałe listopadowe porządki w ogrodzie mogą dotyczyć wycinania chorych pędów róż. Usuwa się również dwuletnie pędy malin, które nie będą owocowały. W tym czasie zbiera się także zaschnięte owoce z drzew, które nie zostały zerwane wcześniej. Jest to ważne, gdyż mogą one stać się źródłem infekcji dla pozostałych roślin. Nie należy zapominać o ściółkowaniu powierzchni wokół krzewów ozdobnych i pni drzew. Do tego stosuje się pięciocentymetrową warstwę torfu, kory bądź suchych liści.

Jesienne porządki w ogrodzie powinny skupiać się także na elementach użytkowych. Listopad to wspaniały moment na wyjęcie pomp i filtrów z oczka wodnego. Należy wyczyścić je z mułu i glonów. Filtr trzeba umyć pod bieżącą wodą. Usuwa się również wodę ze średnich i małych zbiorników. Te przenośne trzeba przestawić do suchego wnętrza, natomiast stałe wypełnia się ciętą słomą lub trocinami i przykrywa. Przed zimą należy także powiesić karmnik dla ptaków. Należy go zlokalizować w taki sposób, żeby koty nie miały do niego dostępu.

Jeśli potrzebujesz pomocy z pracami ogrodowymi, to wejdź na Fixly. Serwis pomaga znaleźć polecanego fachowca w okolicy z opiniami od innych użytkowników. Sprawdź na: https://fixly.pl/kategorie/ogrod.

Komentarze