Co opłaca się uprawiać w szklarni ogrodowej?

SzklarniaSzklarnia przydomowa lub na działce daje możliwość uprawiania własnych warzyw, owoców lub np. kwiatów. To też możliwość znalezienia nowej pasji jaką jest ogrodnictwo. Warto, jednak wiedzieć co opłaca się uprawiać w szklarni, by móc cieszyć się dobrymi zbiorami przez cały sezon letni.

Co można hodować w szklarni?

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją pasję związaną z ogrodnictwem, jak i dla zamiłowanych pasjonatów, poleca się uprawę nowalijek i rozsad. Pojawiają się one jako pierwsze zbiory już wczesną wiosną, co daje możliwość cieszenia się ich smakiem.

Pierwsze, własne warzywa ze szklarni to przede wszystkim: rzodkiewka, cebula, szczypiorek i sałata masłowa. W przydomowej szklarni można też posadzić szpinak, rukolę i roszponkę, które nie są wymagające w uprawie.

Wiosną warto zadbać również o to by przygotować nasiona na rozsadę. W szklarni ogrodowej warto znaleźć miejsce dla własnych porów, selera i brokułów, które można wykorzystać w kuchni ciesząc się smakiem i zdrowiem warzyw bez dodatku nawozów i środków ochrony roślin.

Szklarnia

Uprawa ogórków, pomidorów i innych, sezonowych warzyw

Uprawa pomidorów, ogórków czy np. papryki w przydomowych szklarniach to idealna alternatywa dla upraw na otwartej przestrzeni. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie nawet wówczas gdy nie mamy doświadczenia w ogrodnictwie, ale marzy nam się własny zbiór ogórków lub papryki. Szklarnia zapewnia optymalne warunki termiczne i sprawia, że nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych warzywa są w stanie dojrzeć.

Uprawianie papryki lub pomidorów w szklarniach jest efektywne, ponieważ warzywa te wymagają wyższych temperatur i na otwartej przestrzeni nie zawsze udaje się zebrać dobry plon. Warto więc w przydomowej szklarni znaleźć miejsce np. dla pomidorów, dbając odpowiednio wcześnie o przygotowaniu do nich rozsady. Można ją zasiać już w marcu np. do skrzynek i trzymać w domu.

Jeśli przydomowa szklarnia jest dość duża można też pokusić się o uprawę kilku odmian pomidorów czy papryki. Ogrodnicy wskazują, że rozsadę powinno się przesadzać do gruntu po 15 maja, gdy spada ryzyko wystąpienia przymrozków. Decydując się na wysiew do szklarni zyskuje się pewność, że panujące w niej ciepło zapewni optymalne warunki do rozwoju i pozwoli uzyskać wysokie plony.

Uprawa owoców w szklarni

Uprawa owoców w przydomowej szklarni to zdecydowanie mniej znany sposób na własnoręcznie wypielęgnowane plony. Jednak, jak wskazują ogrodnicy, w szklarniach opłaca się uprawiać niektóre roślin owocowe, w tym głównie truskawki, które uzyskują wysokie plony dzięki ciepłu jakie zapewnia szczelna szklarnia. Truskawki pochodzące z upraw w szklarni są też znacznie bardziej aromatyczne niż te z gruntu i bardziej odporne na działania szkodników lub niekorzystnych warunków pogodowych.

Uprawa owoców w szklarni jest korzystna gdyż nie ma wówczas obaw, że zaatakują je szkodniki, takie jak np. ślimaki, które często dają się mocno we znaki ogrodnikom hodującym warzywa i owoce na otwartym gruncie.

Do owoców, których uprawa jest opłacalna w szklarni zalicza się również odmiany egzotyczne, takie jak np. arbuz lub melon. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ich uprawę w przydomowej szklarni, ponieważ są bardziej aromatyczne od tych, które można kupić w sklepie.

Optymalne warunki jakie panują w szklarniach dają ponadto możliwość uprawiania niektórych odmian cytrusów.

Uprawa roślin w przydomowej szklarni

W szklarniach oprócz warzyw i owoców można też z powodzeniem uprawiać rośliny ozdobne. Zalicza się do nich popularne gatunki, które są charakterystyczne dla naszego klimatu, jak i te bardziej egzotyczne i wymagające wyższych temperatur.

W okresie wiosennym szklarnia sprawdzi się idealnie do przygotowania rozsady kwiatów sezonowych, które można następnie przesadzić do doniczek i udekorować nimi taras lub balkon. Do takich kwiatów zalicza się np. begonie lub dalie. W szklarniach dobrze uprawia się też róże, pelargonie i aksamitki. Co ciekawe, w warunkach szklarni można nawet uprawiać tak wymagające kwiaty jak storczyki i kaktusy, które lubią ciepło.

Autor: https://sklep.arlenteam.pl/.

Komentarze