Co to jest i jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaKwestia prawidłowej wentylacji powietrza w domu jest niezwykle istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla stanu pomieszczeń, w których przebywamy. Dlatego przy wyborze mechanizmu wentylacji warto upewnić się, że zagwarantuje on najlepszą jakość domowego powietrza. Bardzo interesującą alternatywą dla powszechnie stosowanej wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Wyobraźmy sobie mechanizm wentylacyjny, który doprowadza świeże powietrze do domu, usuwając jednocześnie to zużyte na zewnątrz. Przy tym ten sam mechanizm odzyskuje około 90 procent ciepła ze zużytego powietrza, minimalizując straty, do których dochodzi w przypadku zastosowania wentylacji tradycyjnej. Brzmi ciekawie? Właśnie w ten sposób działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, warto w kilku słowach wspomnieć o wentylacji w ogóle i omówić zasady działania tak zwanej wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja - dlaczego jest niezbędna?

Nikt nie ma wątpliwości, że w każdym budynku powinna być zapewniona prawidłowa wentylacja. Jednak co tak właściwie znaczy słowo „prawidłowa” i dlaczego wentylacja okazuje się być taka ważna? Na to pytanie już nie każdy potrafi odpowiedzieć. Przede wszystkim warto uświadomić sobie fakt, że brak prawidłowej wentylacji to zagrożenie nie tylko dla mieszkańców danego domu, ale też dla samego budynku. Podstawową cechą nieprawidłowej wentylacji jest podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jej skutkiem są między innymi zaparowane szyby czy wilgotne ściany, a w konsekwencji - powstawanie mało estetycznych i szkodliwych dla zdrowia grzybów na ścianach.

Nie tylko grzyby są jednak zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Podwyższona wilgotność działa ujemnie na nasze samopoczucie. Prawidłowa wentylacja powietrza pozwala ponadto niwelować wszelkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia, a także regulować ilość dwutlenku węgla, który w nadmiarze może powodować bóle głowy, powracającą alergię, nudności, senność czy uczucie zmęczenia. Dlatego więc, w trosce o zdrowie domowników, a także o stan naszego domu, powinniśmy przyjrzeć się problemowi wentylacji z bliska i wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wentylacji domu: grawitacyjną oraz mechaniczną i w takiej właśnie kolejności należy omawiać te mechanizmy. Wynika to przede wszystkim z tego, że wentylacja grawitacyjna jest powszechniejsza i mniej skomplikowana od wentylacji mechanicznej - na jej tle łatwiej przedstawić zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Na czym polega jej działanie? Wentylacja grawitacyjna opiera się na ruchu powietrzna wywołanego wskutek różnicy jego gęstości oraz ciśnienia. Jak wiadomo, powietrze o niższej temperaturze ma mniejszą gęstość niż powietrze o temperaturze wyższej, które znajduje się we wnętrzu mieszkania. Biorąc to pod uwagę należy zauważyć, że powietrze o temperaturze wyższej jest lżejsze, dlatego unosi się ku górze. Wypierane jest bowiem przez powietrze chłodniejsze.

Na tym zjawisku oparta jest właśnie wentylacja grawitacyjna, której mechanizm jest poniekąd automatyczny, niewymagający działania elektryczności. Jedyne, o co należy zadbać, to kanały wentylacyjne, przez które w sposób ciągły dostarczane jest świeże powietrze. Powinny być one umiejscowione na odpowiedniej wysokości, aby wentylacja była efektywna. Z kolei ciepłe powietrze wypierane jest przez powietrze chłodne przez kominy wentylacyjne.

Wentylacja tradycyjna ma sporo plusów - przede wszystkim niskie koszty budowy i użytkowania, nieskomplikowany, praktycznie naturalny mechanizm, który przy dobrze rozplanowanych kanałach wentylacji działa praktycznie bezawaryjnie (wszak nie ma tu czynnika elektryczności). Wentylacja grawitacyjna ma jednak również kilka wad, do których należą przede wszystkim duże straty ciepła połączone z brakiem możliwości regulacji oraz filtracji napływającego powietrza. Właśnie między innymi z tych przyczyn wiele osób decyduje się na wentylację mechaniczną.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - zasady działania i zalety

Poznawszy zasady działania wentylacji grawitacyjnej możemy zająć się kwestią: jak działa wentylacja mechaniczna. Przede wszystkim należy zauważyć, że wentylację mechaniczną instaluje się w miejsce wentylacji tradycyjnej. Krótko mówiąc, nie mogą one działać równolegle. Musimy się zdecydować na jedno z tych dwóch rozwiązań. Decydując się na wentylację mechaniczną warto zastosować wentylację z odzyskiem ciepła, która jest bardzo interesującą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej. Kluczowym słowem będzie tutaj rekuperacja. Na czym ona polega? Krótko mówiąc, rekuperacja to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniu na powietrze świeże. Ponadto nawiewane powietrze z zewnątrz jest od razu filtrowane, a im lepszy filtr, tym lepsza jakość powietrza. Ponadto rekuperator, który jest podstawowym narzędziem całej instalacji wentylacji mechanicznej, posiada wymiennik ciepła. Tym samym ogrzewa on pobierane z zewnątrz chłodne powietrze ciepłem pochodzącym z powietrza z wewnątrz, które jest usuwane. W dodatku w czasie letnich wieczorów, kiedy powietrze na zewnątrz robi się chłodniejsze niż w środku, można dodatkowo uzyskać efekt chłodzenia.

Posiadanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niesie więc za sobą kilka istotnych zalet. Przede wszystkim mamy stały i kontrolowany przepływ powietrza we wszystkich pomieszczeniach, gdzie zainstalowano system wentylacji mechanicznej. Po drugie, mamy zapewnioną stałą wymianę powietrza nawet przy zamkniętych oknach. Po trzecie (na co chyba wiele osób zwraca szczególną uwagę podejmując decyzję o wyborze wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła), dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego na zewnątrz powietrza, niższe są koszty ogrzewania. Po czwarte, wentylacja z odzyskiem ciepła, dzięki stałej filtracji powietrza, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Więcej na temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przeczytasz tutaj >>

System rekuperacji dla domu - ile kosztuje?

Kluczowym urządzeniem, które dba o energooszczędność, jest rekuperator. Należy zauważyć, że z reguły nie jest to urządzenie tanie (ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych). Jeśli jednak rozpatrywać to jako inwestycję, która wraz z eksploatacją się zwraca (przede wszystkim mniejsze straty ciepła), wówczas koszty wcale nie okazują się być takie wysokie. Należy oczywiście brać pod uwagę fakt, że rekuperator korzysta z energii elektrycznej, wymaga okresowego serwisu i wymiany filtrów, jednak czynniki te nie przesłaniają korzyści, które gwarantuje to urządzenie.

Prócz rekuperatora na system wentylacji mechanicznej składają się kanały wentylacyjne, które mogą być różne w zależności od materiału wykonania. W każdym razie należy szacować, że dla przykładowego domu o powierzchni ok. 160 metrów kwadratowych system rekuperacji będzie kosztował do 20 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Niezależnie od rodzaju wentylacji, na który się zdecydujemy, musimy pamiętać, że prawidłowa wentylacja mieszkania jest niezbędna - zarówno z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców, jak i bezpieczeństwa i estetyki wentylowanego pomieszczenia. Wentylacja grawitacyjna jest powszechniejsza: charakteryzuje się tym, że jest bardzo prosta, nieskomplikowana, nie pobiera prądu. Wystarczy zadbać o prawidłowe rozplanowanie kanałów wentylacji. Niestety, tradycyjna wentylacja odznacza się też dużą stratą ciepła. Tutaj na pomoc przychodzi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to już poważniejsza finansowo inwestycja, która jednak zwraca się wraz z kolejnymi latami eksploatacji. A przede wszystkim jest to inwestycja skuteczna, efektywnie poprawiająca jakość powietrza, którym oddychamy.

System wentylacji mechanicznej najlepiej planować na etapie budowy domu, choć nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby zainstalować go już w gotowym budynku.

Komentarze