Cyklamen - kolory, uprawa, pielęgnacja

CyklamenJednym z najpiękniejszych kwitnących zimą kwiatów doniczkowych jest cyklamen perski. Okazałe kwiaty tej rośliny występują w kolorach białym, różowym, czerwonym i fioletowym. W zależności od odmiany ich barwy są mniej lub bardziej nasycone, a same brzegi płatków kwiatów mogą być gładkie lub postrzępione. Bardzo ozdobne są również ciemnozielone liście z białymi marmurkowymi wzorami.

Cyklameny to rośliny kwitnące od jesieni do wiosny, są więc idealne do zimowej dekoracji wnętrz na przykład:

  • w okresie bożonarodzeniowym,
  • w czasie karnawału,
  • na walentynki oraz
  • Dzień Kobiet.

Choć rośliny te nie są bardzo trudne w uprawie, to aby długo i obficie kwitły trzeba im zapewnić odpowiednią temperaturę (niezbyt wysoką) i zasilać je nawozem. Po przekwitnięciu wiele osób wyrzuca cyklameny, tymczasem można je z powodzeniem przechować do następnego sezonu, a nawet wysadzić do ogrodu.

Cyklamen perski - charakterystyka

Cyclamen persicum, czyli cyklamen perski, to wieloletnia roślina z rodziny pierwiosnkowatych. Często jest on błędnie nazywany fiołkiem alpejskim, który jest zupełnie innym gatunkiem z rodziny fiołkowatych.

Cyklameny występują dziko w Zachodniej Azji, Afryce Północnej przykładowo Algierii i Tunezji, a także w górach Europy na przykład w Grecji. Cyklameny, jako rośliny doniczkowe zaczęto uprawiać w ogrodach botanicznych Francji około 1620 roku.

Rośliny wyrastają z bulwy i osiągają wysokość 30-40 centymetrów.

Kolory cyklamenów

Wielkość i kształt liści jest cechą odmianową. Mogą one być:

  • sercowate,
  • nerkowate,
  • długoogonkowe,
  • całobrzegie,
  • ząbkowane.

Różnią się też barwą, która bywa jasno lub ciemnozielona, oraz białym marmurkowym wzorem na blaszkach liściowych.

Osadzone na długich szypułkach kwiaty wyrastają bezpośrednio z bulwy i w zależności od odmiany występują w wielu różnych kolorach od białego, poprzez różowy, fioletowy, czerwono-purpurowy, czerwony, a nawet łososiowy. Mogą one być pojedyncze lub pełne, co również jest cechą odmianową.

Rodzaje cyklamenów

Najpopularniejsze rodzaje cyklamenów to:

  • cyklameny miniaturowe,
  • cyklameny pojedyncze, które są najstarszą uprawianą grupą odmian, na przykład Luchtfeuer o czerwonej barwie kwiatów,
  • cyklameny pastelowe, które mają płatki jaśniejsze na brzegach,
  • grupa Rococo, o płatkach kwiatów postrzępionych, karbowanych i falistych,
  • grupa Fimbriatum, o kwiatach pojedynczych z postrzępionymi płatkami,
  • grupa Decora, o okazałych kwiatach i wyraźnych rysunkach na liściach,
  • grupa Odoratum, której kwiaty są pachnące,
  • grupy Duplex i Plenum, których kwiaty mają większą niż normalnie liczbę płatków.

Cyklameny w naszym klimacie są uprawiane głównie jako domowa roślina doniczkowa. Można oczywiście sadzić je w ogrodzie, jednak trzeba pamiętać o wykopaniu bulw na zimę, aby nie zmarzły.

Cyklamen perski - uprawa, pielęgnacja

Warto znać podstawowe zasady pielęgnacji cyklamenów perskich:

1. Światło
Są to rośliny lubiące stanowiska słoneczne, ale nie bezpośrednie silne słońce, ponieważ liście łatwo ulegają poparzeniu. W mieszkaniu najlepsze dla cyklamenów będzie okno o wystawie wschodniej. Dobrze radzą sobie również w głębi widnych pomieszczeń na przykład na stole, komodzie, czy ozdobnym stojącym kwietniku.

2. Temperatura
Cyklamen nie lubi bardzo wysokich temperatur. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia maksymalna temperatura nie przekracza 16-18 stopni, a w nocy jest nawet niższa (minimalnie 5 stopni). W wysokich temperaturach znacznie szybciej przekwitnie, a narażony na przymrozki na przykład na tarasie, czy balkonie, szybko zmarznie. Pamiętajmy też, że cyklameny bardzo nie lubią przeciągów, oraz nawiewu gorącego powietrza z urządzeń grzewczych takich jak kaloryfery, czy klimatyzator.

3. Podłoże i podlewanie
Podłoże do cyklamenów powinno być lekkie, próchniczne i przepuszczalne. W zbyt ciężkiej ziemi bulwa będzie gniła. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale w żadnym wypadku nie zbyt mokre. Roślinę zawsze podlewamy od dołu, to znaczy wlewając na jej podstawek wodę. Po 15-20 minutach wylewamy nadmiar wody, której nie wciągnęły korzenie. Nigdy nie polewajmy bulwy wodą ani nie myjmy na mokro liści, ponieważ może to spowodować gnicie rośliny. Jeśli chcemy wyczyścić listki, to najlepiej zrobić to delikatnie suchą bawełnianą szmatką lub pędzelkiem. W czasie kwitnienia cyklamen podlewamy raz - dwa razy w tygodniu, a co dwa tygodnie zasilamy nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.

4. Szkodniki i choroby
Bardzo rzadko roślinę atakuje mszyca cyklamenowa. Najczęściej choroby cyklamena wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji, a szczególnie zbyt obfitego podlewania, które może powodować rozwój chorób grzybowych takich jak na przykład szara pleśń, lub mączniak rzekomy na liściach. Zalewanie rośliny może również doprowadzić do gnicia bulwy.

5. Okres spoczynku cyklamenów
Po zakończeniu kwitnienia roślina musi przejść okres spoczynku. Przenosimy więc roślinę do chłodnego pomieszczenia i zdecydowanie ograniczamy jej podlewanie, nie dopuszczając jednak do tego, aby podłoże całkowicie wyschło. Stare liście mogą zacząć stopniowo zasychać. Gdy na ich miejsce zaczną wyrastać nowe listki, wówczas roślinę przesadzamy do nowego podłoża i zaczynamy nieco obficiej podlewać. Można ją już także przenieść do pomieszczenia docelowego. Pamiętajmy, by nigdy nie przesadzać cyklamena do zbyt dużej doniczki, ponieważ ten gatunek najlepiej czuje się i najobficiej kwitnie w nieco przyciasnych pojemnikach.

Jak kupować cyklameny, aby jak najdłużej kwitły?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ogólną kondycję rośliny. Nie powinna mieć bardzo mokrego podłoża ani miękkiej bulwy, ponieważ są to oznaki gnicia i taką rośliną nie nacieszymy się zbyt długo. Liście powinny być zwarte i sztywne. Jeśli są wiotkie, to wybierzmy inny egzemplarz.

Najdłużej będziemy się cieszyć kwitnieniem, jeśli zakupimy cyklamena, który ma rozwinięte dopiero pojedyncze kwiaty, a widoczne są na niej liczne zamknięte jeszcze pąki. Mogą one być ukryte pomiędzy liśćmi.

Unikajmy również kupowania roślin w sklepach, w których panuje wysoka temperatura powietrza, ponieważ negatywnie wpływa to na proces kwitnienia i trwałość kwiatów.

Komentarze