Czosnek ozdobny - uprawa i pielęgnacja, gatunki i odmiany

Czosnek ozdobnyCzosnki ozdobne to rośliny cebulowe o bardzo dekoracyjnych kwiatostanach. U większości gatunków są one kuliste i bardzo reprezentacyjne. Osadzone na długich pędach przyciągają wzrok i stanowią niezwykle oryginalną ozdobę ogrodu. Czosnek ozdobny dostępny jest w różnych gatunkach i odmianach. Kwiatostany niektórych z nich są ogromne i tworzą zbite kule, a inne mają nieco luźniejszy pokrój.

Uprawa czosnków ozdobnych nie jest trudna. Podobnie jak w przypadku innych roślin cebulowych kwitnących wiosną, cebule sadzimy już jesienią poprzedniego roku. Czosnek może zdobić rabaty ogrodowe, ogródki skalne, a także skrzynki i donice na balkonach i tarasach. Kwiatostany nadają się również na kwiat cięty i do suchych bukietów. Poznaj tajniki uprawy czosnków ozdobnych.

Czosnek ozdobny - gatunki i odmiany

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe, które świetnie sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych. Są odporne na niskie temperatury i łatwe w uprawie. Cieszą się ogromną popularnością u właścicieli ogrodów, balkonów i tarasów ze względu na duży wybór odmian i dekoracyjność kwiatostanów.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany czosnków ozdobnych polecane zarówno do uprawy ogrodowej w gruncie, jak i do sadzenia w pojemnikach to:

1. Czosnek olbrzymi (Allium giganteum)

Jest to bardzo wysoka roślina (do 1,5 metra wysokości) o przepięknych kulistych ogromnych kwiatostanach (średnica do 12 cm) osadzonych na rurkowatym pędzie. Są one gęste i zbite, a kwiaty mają kolor liliowy lub różowo-fioletowy i kwitną od późnej wiosny aż do sierpnia. Pamiętajmy, że usuwając na bieżąco przekwitnięte kwiatostany, wydłużamy znacząco okres kwitnienia roślin.

Liście czosnku olbrzymiego są równowąskie i mają charakterystyczny zielonkawo-niebieski kolor.

Kwiatostany tego gatunku długo utrzymują się nie tylko w gruncie, ale również jako kwiaty cięte w wazonie.

Rośliny preferują stanowiska słoneczne i umiarkowanie żyzną glebę.

Odmiany czosnku olbrzymiego

  • White Giant w kolorze białym,
  • Mount Everest również o białych kwiatach,
  • Mont Blanc także kwitnący na biało,
  • Gladiator o kwiatach liliowych,
  • Globemaster w kolorze fioletowym,
  • Goliath również o kwiatach fioletowych.

2. Czosnek południowy (Allium moly)

Kwiaty tego czosnku wyrastają na maksymalnie 40-centymetrowych pędach już w kwietniu i są nieco mniejsze niż u poprzedniego gatunku - osiągają od 5 do 8 cm średnicy. Kwiatostany w postaci baldaszków są tutaj nieco luźniejsze, a kwiaty mają kolor słonecznie żółty. Są one bardzo dekoracyjne ze względu na swoje widoczne z daleka błyszczące płatki.

Również liście tego gatunku są dekoracyjne. Są one szeroko lancetowate, ich wierzchnia strona ma kolor zielono-niebieski, z kolei spodnia srebrzysto-zielony.

Jest to idealny gatunek do ogrodów skalnych i na rabaty. Można go posadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i lekko zacienionym na przykład na trawniku czy kwietniku pod drzewami.

3. Czosnek białawy, zwany czosnkiem Krzysztofa (Allium christophii)

Jest to gatunek czosnku ozdobnego występujący naturalnie w Indiach oraz Iranie, gdzie osiąga on nawet do 1 metra wysokości. W naszym klimacie dorasta jednak zaledwie do 50 cm. Jego kwiatostany mają kulisty kształt i są duże - osiągają nawet 20 cm średnicy. Okrągłe kwiatostany pojawiają się w czerwcu oraz lipcu i są złożone z dużej liczby atrakcyjnych gwiazdkowatych kwiatów. Mogą one mieć kolor liliowy bądź purpurowy. Kwiaty są miododajne.

Liście czosnku Krzysztofa zebrane są w rozetę u podstawy pędu kwiatostanowego. Są one długie, płaskie i ostro zakończone. Wierzchnia strona liści jest gładka i ma kolor zielony, natomiast na spodniej znajdują się białe włoski.

Ten gatunek nadaje się zarówno do uprawy w gruncie, jak i w pojemnikach. Jego duże dekoracyjne kwiatostany są też idealne na kwiat cięty, a nawet do suchych bukietów.

4. Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Ten gatunek będzie nie tylko ozdobą naszego ogrodu, ale jego liście są jadalne i można je wykorzystać jako aromatyczny i zdrowy dodatek do sałatek, gotowanych dań warzywnych, zup i mięs.

Czosnek niedźwiedzi naturalnie występuje na obszarze niemalże całej Europy. W Polsce można go spotkać w rejonie Sudetów, w Karpatach oraz na Pogórzu.

Rośliny osiągają maksymalnie 50 cm wysokości. Ich kwiaty zebrane są po kilkanaście w luźny płasko-kulisty pseudobaldach. Pojedyncze kwiaty osiągają średnicę 2 cm i są koloru białego. Pojawiają się one w terminie od kwietnia do czerwca.

Liście czosnku niedźwiedziego są długoogonkowe, eliptyczno-lancetowate i zaostrzone na końcu. Są one dosyć duże - do 25 cm długości i 6 cm szerokości. Blaszka liściowa jest cienka i ma kolor soczyście zielony.

Choć każda część rośliny jest jadalna, to spożywa się głównie liście. Mają one specyficzny wyrazisty czosnkowy aromat. Najsmaczniejsze są na surowo.

Ten gatunek czosnku jako roślinę ozdobną uprawia się na rabatach i jako gatunek okrywowy. Najlepiej rośnie w miejscach wilgotnych i lekko ocienionych na przykład pod drzewami.

5. Czosnek karatawski (Allium karataviense)

Ten niezwykle ciekawy i szczególnie dekoracyjny gatunek wywodzi się z Azji. Jego nazwa pochodzi od pasma górskiego Kara Tau znajdującego się w Kazachstanie.

Kwiatostany czosnku karatawskiego są okrągłe i wyrastają na sztywnych łodygach o długości do 25 cm. Ich średnica wynosi do 7 cm. Złożone są z niewielkich kwiatków, których płatki są biało-szare z charakterystycznym różowym paskiem na środku. Tuż po rozkwitnięciu kwiaty są niemal całkiem białe, a z czasem ciemnieją i stają się coraz bardziej różowo-szare. Pojawiają się one w maju i czerwcu.

Cebule tego czosnku są duże i wyrastają z nich z reguły po 2-3 mięsiste eliptyczne liście, które są koloru zielono-niebieskiego z czerwoną obwódką. Blaszka liściowa ma piękny metaliczny połysk i pozostaje dekoracyjna jeszcze długo po przekwitnięciu kwiatów.

Gatunek ten najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych w lekkiej próchnicznej glebie zasobnej w wapń. Jest to świetna roślina na rabaty, skalniaki i do alpinariów. Z powodzeniem można ją również uprawiać w balkonowych i tarasowych skrzynkach i donicach. Pięknie wygląda w kompozycjach z innymi kwiatami cebulowymi takimi jak hiacynty czy tulipany.

Czosnek ozdobny - uprawa, pielęgnacja

1. Sadzenie cebulek czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny sadzimy jesienią - od początku września do początku października. Niezależnie od gatunku sprawdzi się tutaj zasada sadzenia cebul na głębokość odpowiadającą ich dwukrotnej wysokości.

Choć czosnki mogą rosnąć na tym samym stanowisku przez wiele lat, to jednak zaleca się ich przesadzenie co 3-4 lata, aby zapobiec chorobom odglebowym. Gdy chcemy przesadzić rośliny, cebule wykopujemy z ziemi po kwitnieniu, czyli w zależności od gatunku od początku do połowy lata.

2. Warunki uprawy czosnku ozdobnego

Czosnki ozdobne nie są zbyt wymagające. Jednak, aby obficie kwitły i ładnie się rozrastały, warto zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu.

Przyjrzyjmy się więc bliżej ich wymaganiom:

  • stanowisko - w przypadku większości gatunków najlepsze będzie słoneczne. W półcieniu dobrze rośnie jedynie czosnek niedźwiedzi i południowy. W przypadku pozostałych gatunków niedobór słońca negatywnie wpłynie na wielkość i ilość kwiatostanów.
  • gleba - lekka próchniczna bądź piaszczysto-gliniasta. Najlepsze będzie podłoże o odczynie obojętnym.
  • podlewanie - umiarkowane, jedynie w czasie dużych upałów i suszy bardziej obfite. Należy uważać, aby nie przelać roślin, ponieważ może to powodować gnicie cebul lub rozwój chorób grzybowych.
  • nawożenie - czosnki można nawozić nawozami naturalnymi takimi jak kompost czy biohumus. Sprawdzą się również wieloskładnikowe nawozy mineralne do roślin kwitnących. Uważajmy jedynie, aby nie przenawozić czosnków azotem, bo może to znacznie upośledzić ich kwitnienie.

Czosnki ozdobne to rośliny niezwykle dekoracyjne i łatwe w uprawie, które możemy wykorzystać w wielu różnych aranżacjach. Warto wzbogacić nimi swój wiosenny ogród, balkon czy taras. Czosnki to byliny cebulowe, które mogą rosnąć przez wiele lat. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy, aby w następnym roku kwiaty były równie okazałe, to powinniśmy usunąć pędy kwiatostanowe zaraz po ich przekwitnięciu. Jeśli to zaniedbamy, wówczas cebulki ulegną osłabieniu, a kwiaty w przyszłym roku będą znacznie mniejsze.