Czym jest regulator MPPT i gdzie jest wykorzystywany?

Regulator MPPTRegulator MPPT to nieduże urządzenie, które charakteryzuje się m.in.

 1. Służy do ładowania akumulatorów z podłączonego zestawu paneli słonecznych w instalacji fotowoltaicznej.
 2. Wykorzystuje nowoczesną, zaawansowaną technologię polegającą na śledzeniu punktów mocy maksymalnej MPPT (maximum power point tracking) na panelu dzięki temu wydajność regulatora jest nieporównywalnie większa niż w przypadku klasycznych modeli PWM. Sprawność śledzenia regulatora MPPT wynosi ponad 99,9%, sprawność konwersji ładowania do 98%.
 3. Można do niego podłączyć zarówno akumulatory płynne, żelowe, AGM, jak i
 4. Posiada zdalny czujnik temperatury, który wydłuża żywotność akumulatorów.
 5. Regulator jest zabezpieczony przed przegrzaniem poprzez wbudowaną funkcję ograniczania mocy.
 6. Posiada liczne tryby pracy odbiorników: Always on (zawsze wł.), Dusk to Dawn (od zmierzchu do świtu), Evening (wieczory) oraz tryb ręczny.
 7. Pracuje w czterostopniowym procesie ładowania: MPPT, BOOST (impulsowe), Equalization (wyrównujące), Float (podtrzymujące).

Ładowanie MPPT

W tym trybie napięcie akumulatora nie osiągnęło jeszcze napięcia Boost i do jego ładowania wykorzystywane jest 100% dostępnej energii z panelu solarnego.

Ładowanie akumulacyjne Boost

Gdy napięcie akumulatora osiąga zadaną wartość Boost, wykorzystywana jest regulacja stało prądowa, aby ograniczyć nagrzewanie i nadmierne gazowanie. Tryb Boost trwa 120 minut i przechodzi następnie w tryb ładowania Float.

Ładowanie spoczynkowe Float

Po trybie Boost, regulator obniży napięcie akumulatora do zadanego poziomu napięcia Float. Gdy akumulator będzie w pełni naładowany cały prąd ładowania zostanie zamieniony na nagrzewanie i gazowanie. Następnie regulator obniży napięcie do trybu Float i będzie ładował mniejszym prądem i napięciem. Obniży to temperaturę akumulatora i zapobiegnie gazowaniu, przy jednoczesnym delikatnym ładowaniu. Celem tryby Float jest zrekompensowanie energii pobieranej przez własną konsumpcję i małe odbiorniki, zachowując pełną pojemność akumulatora.

Ładowanie stałe Equalization

Pewne typy akumulatorów korzystają na okresowym ładowaniu wyrównującym, ponieważ powoduje to mieszanie elektrolitu, balansowanie napięcia akumulatora i dokończenie reakcji chemicznych. Ładowanie wyrównujące zwiększa napięcie akumulatora powyżej wartości standardowych, co gazuje elektrolit. Jeśli regulator wykryje, że akumulator jest zbytnio rozładowywany, automatycznie uruchomi tryb wyrównywania i będzie on trwał 120 minut.

Główne funkcje regulatora solarnego MPPT to:

 1. Zapewnia poprawną charakterystykę ładowania akumulatorów - pilnuje, aby akumulatory nie rozładowały się za bardzo ani nie przeładowały i finalnie nie uległy uszkodzeniu.
 2. Zwiększa wydajność oraz sprawność instalacji fotowoltaicznej.
 3. Informuje (wyświetlacz LCD lub LED) o stanie regulatora m.in. czy nie występują awarie, jaki jest stan naładowania.
 4. Posiada funkcję statystyk energetycznych w czasie rzeczywistym.
 5. Automatycznie wykrywa napięcie 12/24/48V.
 6. Regulator ma funkcję komunikacji bezprzewodowej BLUETOOTH, dzięki czemu można zdalnie sterować i podglądać parametry pracy urządzenia.

Łączenie szeregowe paneli

Panele w instalacji fotowoltaicznej można łączyć szeregowo lub równolegle. Łączenie szeregowe, czyli łączymy kilka paneli, jeden z drugim, plus do minusa. Pozwala to podnieść napięcie i finalnie zwiększyć sprawność całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki zwiększeniu napięcia umożliwiamy systemowi MPPT dużo większy zakres poszukiwań najlepszego punktu napięcia oraz prądu przez co uzyskujemy najlepsze wyniki przez cały dzień prac.

Pełen wybór regulatorów VOLT Polska znajdziesz na stronie https://voltpolska.pl/fotowoltaika/regulatory-solarne-mppt/.

Komentarze