Dachówka, blachodachówka, a może gont - co wybrać?

Remont dachuWybór pokrycia dachu nie jest wcale decyzją łatwą ani oczywistą. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko wygląd materiału i jego wytrzymałość, ale także obciążenie więźby oraz nachylenie i kształt dachu. Do tego dochodzą także jeszcze inne parametry, jak m.in. cena, właściwości izolacyjne czy łatwość montażu.


Blachodachówka

Olbrzymią zaletą blachodachówek jest to, że nie nasiąkają one wodą, a to nie tylko zapewnia dużą ochronę przed wilgocią, ale także dzięki temu przy sporych deszczach blachodachówka nie zmienia swojego ciężaru, gdyż woda po prostu po niej spływa nie mając szans na wsiąknięcie w materiał. Koniecznie jednak, przy zdecydowaniu się na pokrycie dachu blachodachówką, należy zwrócić uwagę na jej odporność na korozję oraz trwałość powłoki i koloru.

Coraz częściej spotkać można blachodachówki z posypką, dzięki czemu wyglądają one trochę jak gont, łupek kamienny czy dachówka ceramiczna. Tego typu posypka pokrywana jest żywicą akrylową i preparatami grzybobójczymi, aby ochronić dach przed obrośnięciem mchem.

W przypadku blachodachówki koniecznie trzeba także wziąć pod uwagę, że nie tłumi ona zbyt dobrze odgłosów deszczu czy gradu. Dodatkowo należy pamiętać o dobrej izolacji cieplnej, ponieważ poddasza pokryte blachodachówką mogą nagrzewać się szybciej i mocniej.

Istotnym jest także fakt, że blachodachówka jest materiałem stosunkowo lekkim, a używana może być do krycia dachów od 9 stopni nachylenia aż do 90.

Dachówka

To, co wyróżnia dachówki ceramiczne to oczywiście ich trwałość. Wystarczy spojrzeć na stare domy, wiele z nich ma dachy, które mają ponad 100 lat! Nie straszny im mróz, leżący na dachu śnieg czy nawet uszkodzenia mechaniczne, których mogłyby dokonać gałęzie czy grad. Dachówki w przeciwieństwie do blachodachówek wchłaniają wodę i choć nie ma to wpływu na ich szczelność to trzeba mieć na uwadze zabezpieczenie ich przed porastaniem mchem czy grzybami.

"Przy decydowaniu się na dachówki ceramiczne, czy cementowe trzeba też wziąć pod uwagę koniecznie ich ciężar." - mówi ekspert z firmy Geda24 - "Metr kwadratowy dachówek cementowych może ważyć ok. 30 kg, a przy dachówkach ceramicznych ta waga może wzrosnąć nawet do 75 kg. Warto porównać to z blachodachówką, której metr kwadratowy waży od 2 do 6 kg."

Przy wyborze pokrycia dachu pamiętaj, że dachówek cementowych i ceramicznych nie zaleca się przy dachach stromych. Tego typu dachówki wybiera się zwykle przy dachach o nachyleniu ok. 40 stopni.

Gont bitumiczny

Bardzo dużą zaletą gontu bitumicznego jest łatwość naprawy, a także szybki i prosty (a więc stosunkowo tani) montaż. Dodatkowo gont jest lekki i elastyczny, a więc nie ma problemu z dostosowaniem go nawet do wymyślnych kształtów dachu. Kolejną sporą zaletą tego typu pokrycia jest duża izolacja akustyczna, dzięki czemu odgłosy z zewnątrz, a więc także obijający się o dach deszcz i grad, są dość dobrze wygłuszone.

Przy wyborze gontów bitumicznych trzeba pamiętać o tym, że stosuje się je na dachach o nachyleniu od 12 do 75 stopni, jednak aby można było ich użyć, najpierw trzeba na dachu ułożyć podłoże z desek lub płyt OBS.

Autor: Alicja Wójcik, www.geda24.pl.

Komentarze