Deska tarasowa: kompozytowa, drewniana. Montaż i impregnacja deski tarasowej

Deska tarasowaDeska tarasowa od kilku sezonów bije rekordy popularności na polskich trasach, idealnie komponuje się z roślinnością i pasuje do eleganckich mebli rattanowych. Deska na podłodze tarasowej jest estetyczna i bardzo modna. Przyjemna dla stóp jest doskonałą bazą do każdej aranżacji tarasu. Zobacz, jaką deskę tarasową wybrać: naturalną czy kompozytową a może z termo drewna?

Deska tarasowa zagościła na polskich tarasach już kilka sezonów temu, jednak jej popularność z każdym rokiem rośnie. Jest alternatywą dla nieco już oklepanych płytek tarasowych i naturalnego kamienia. Deska podbiła rynek podłóg tarasowych. Neutralna barwa drewna sprawia, że w przeciwieństwie do płytek ceramicznych pasuje do absolutnie każdej aranżacji - oznacza to, że ewentualna metamorfoza tarasu nie będzie wymagać wymiany podłogi. Ponadto wybierając deskę tarasową z naturalnego drewna mamy możliwość wielokrotnego malowania podłogi tak, żeby pasowała do nowej aranżacji. Do wyboru mamy deskę tarasową kompozytową, z naturalnego drewna oraz z termo drewna. Sprawdź, który rodzaj deski tarasowej najlepiej sprawdzi się na twoim tarasie oraz jak zamontować samodzielnie drewnianą podłogę.

Rodzaje desek tarasowych

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje desek tarasowych:

  • Deska tarasowa, drewniane podesty z naturalnego drewna - do wyboru mamy deski z rodzimych gatunków drewna, a także z drewna skandynawskiego oraz egzotycznego, które jest odporne na wilgoć i kapryśną pogodę;
  • Deska tarasowa z termo drewna, czyli drewna poddanego specjalnej obróbce termicznej, dzięki której deska tarasowa nie wymaga systematycznej konserwacji, jest odporna na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne;
  • Deska tarasowa kompozytowa - deska tarasowa z tworzywa sztucznego, która kształtem imituje naturalną deskę.

Deska tarasowa z naturalnego drewna

Deska tarasowa z naturalnego drewna to ponadczasowe i zawsze modne wykończenie podłogi na tarasie. Naturalne deska tarasowa jest dostępna w różnych rozmiarach i kolorach, dlatego bez problemu można ją dopasować do każdej aranżacji tarasu. Ponadto naturalną deskę zawsze można przemalować, a to oznacza, że metamorfoza tarasu nie musi oznaczać kosztownej wymiany podłogi. Urok desek na tarasie polega na wykorzystaniu naturalnego drewna, materiału, który idealnie komponuje się z zielenią w ogrodzie. Widoczne usłojenie desek sprawia, że taras staje się łącznikiem między ogrodem a domem. Podłoga z naturalnego drewna na tarasie jest zawsze ciepła i miła w dotyku, a także łatwa do utrzymania w czystości.

Dobrze obrobiona i zaimpregnowana deska tarasowa przetrwa wiele lat, pod warunkiem, że nie zapomnimy o systematycznej konserwacji. Surowe naturalne drewno nie jest odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne, dlatego naturalna deska tarasowa powinna być dobrze zaimpregnowana, a impregnację należy powtarzać co dwa, trzy lata.

Najodporniejsze deski tarasowe powstają z egzotycznych gatunków drewna, do których należą:

  • Garapa;
  • Tatajuba;
  • Kempas śródziemnomorski;
  • Syberyjski Modrzew;
  • Azjatycki Bankiraj;
  • Sosna polska.

Polska sosna cieszy się największą popularnością wśród inwestorów ze względu na stosunkowo niską cenę za metr. Jednak w porównaniu z egzotycznymi gatunkami drzew, które zawierają naturalne oleje, sosna jest najmniej odporna na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne.

Gotowa deska tarasowa czy surowe deski z tartaku?

Decydując się na podłogę na tarasie z naturalnego drewna, stajemy przed kilkoma wyborami. Po pierwsze należy podjąć decyzję, z jakiego drewna ma być nasza podłoga. Każdy gatunek drzewa ma inne usłojenie i inny kolor. Ten ostatni możemy zmienić za pomocą farby lub lakierobejcy, usłojenia - niestety - nie da się zmienić. Oprócz walorów estetycznych pod uwagę należy wziąć również odporność przyszłej podłogi na ścieranie i wilgoć. Kolejna kwestia to decyzja czy kupujemy gotowy zestaw deski tarasowej (podesty), czyli pocięte i wstępnie impregnowane deski, pod postacią kwadratowych drewnianych paneli, do tego legary oraz wkręty czy też podłogę na tarasie chcemy zbudować od A do Z samodzielnie. W sprzedaży dostępne są gotowe panele tarasowe z naturalnego drewna o wymiarach 30 × 30, 50 x 50 cm oraz większe 57 x 57 cm. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na ułożenie drewnianej podłogi na tarasie. W drugim przypadku pracę należy zacząć od obliczenia grubości, długości i ilości desek, także ilości potrzebnych desek, z których powstanie stelaż drewnianej podłogi. Ponadto deska z tartaku wymaga obróbki, zanim ułożymy z niej podłogę.

Nowoczesna deska tarasowa

Obróbka gotowej deski tarasowej

Gotowa deska tarasowa, czyli wspomniane wcześniej drewniane panele podłogowe na taras wymagają impregnacji. Wstępnie impregnowane panele ze sklepu, nie będą odporne na warunki atmosferyczne a także ścieranie. W tej kwestii do wyboru mamy dwie możliwości:

  1. wstępna impregnacja przed ułożeniem podłogi i kolejna, kiedy podłoga jest już ułożona, a potem malowanie. Ta metoda, choć pozwala zaoszczędzić czas, nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ źle impregnowana deska tarasowa szybko zacznie się wypaczać i falować a po kilku latach gnić;
  2. dwukrotna impregnacja z każdej strony, również na brzegach i w niewidocznych zakamarkach. Po wyschnięciu dokładnie zaimpregnowane deski możemy montować. Drugi sposób zapewnia dłuższą żywotność deski tarasowej.

Obróbka naturalnej deski tarasowej

Deska tarasowa, zamówiona w tartaku to surowa deska, która wymaga odpowiedniej obróbki. Przygotowanie deski tarasowe wykonujemy w następującej kolejności:

1. Szlifowanie
To jest jedna z najważniejszych czynności, od której zależy to, czy deska będzie gładka i estetyczna, czy też będziemy sobie o nią kaleczyć stopy. Szlifowanie najlepiej jest wykonywać szlifierką kątową, co pozwala na sporą oszczędność czasu lub ręcznie papierem ścierny. Obie metody są prawidłowe, choć szlifowanie kilkunastu czy kilkudziesięciu desek ręcznie jest bardzo czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy.

2. Ryflowanie, czyli frezowanie
Jest to etap, który wiele osób pomija, ponieważ ryflowana deska tarasowa (z rowkami wzdłuż deski) nie nadaje się do późniejszego cyklinowania i zmiany koloru. Zwolennicy desek ryflowanych podkreślają, że ponacinana deska się nie wypacza. Ponadto nawet mokra ryflowana deska nigdy nie jest śliska, czego nie można powiedzieć o gładkich deskach tarasowych.

Deska ryflowana

3. Impregnowanie
Naturalna deska tarasowa powinna być dobrze zaimpregnowana. Impregnację zaczynamy od olejowania, czyli wtarcia w deskę oleju, który sprawi, że drewno stanie się odporne na wilgoć. Niektóre egzotyczne gatunki drzew naturalnie zawierają takie oleje. W przypadku większości desek podłogowych dostępnych na naszym rynku olejowanie jest konieczne.

Technika olejowania naturalnych desek

Nawet bezbarwny olej sprawia, że drewno ciemnieje, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia technika olejowania drewna. Olej możemy wcierać w deskę za pomocą pędzelka lub flanelowej szmatki, Druga metoda jest dokładniejsza i niesie mniejsze ryzyko powstawania plam na deskach. Deski tarasowe najlepiej jest olejować od brzegu do brzegu, wówczas nie powstają zacieki i plamy. W przypadku bardzo długich desek. Olej możemy nakładać od wszerz nie wzdłuż deski, ale warto wówczas dobrze zacierać łączenia i sprawdzać, czy otrzymujemy równomierną barwę na desce.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą i to w zasadzie jest takie minimum, jakiego wymaga deska. Jednak najlepszą ochronę uzyskamy, nakładając na deskę tarasową aż trzy warstwy oleju. Warto pamiętać, żeby dokładnie je zabezpieczyć z każdej strony, zaczynając od lewej strony deski, potem brzegów i na końcu prawej strony. W ten sposób unikniemy zacieków na prawej stronie deski. Deska pod wpływem oleju ciemnieje, ale ciemnieją też słoje, więc nie należy się obawiać, że olej je zasłoni.

Impregnat nakładamy, dopiero kiedy olej dokładnie wsiąknie w deski. Do wyboru mamy impregnaty bezbarwne i z kolorem. Ponadto na rynku dostępne są impregnaty do podłóg zewnętrznych, które nie będą miały kontaktu z piachem i błotem, czyli impregnaty balkonowe. Druga grupa to preparaty, które są odporne na zarysowania i ścieranie. Są to impregnaty dedykowane na taras, czyli takie, po których można chodzić w butach bez obawy, że podłoga się zniszczy.

Technika nakładania impregnatu

Podobnie jak w poprzednim przypadku oleju, minimalna ilość warstw impregnatu to dwie a optymalna to trzy, kolejne warstwy to już kwestia estetyki i intensywności koloru. Impregnat zawsze zaczynamy nakładać na brzegach, potem od spodu deski i malując od brzegu do brzegu. Po zaimpregnowaniu spodu, od razu rozcieramy zacieki na wierzchu deski. Na końcu malujemy wierzch deski, czyli stronę, która będzie widoczna po zamontowaniu deski na podłodze. Uwaga: pierwsza warstwa impregnatu wsiąka w deskę tarasową w około 90%, dopiero kolejna pozostawia widoczny kolor. Po wyschnięciu pierwszej warstwy impregnatu nakładamy kolejną. Zbyt gruba warstwa lub zbyt duża ilość warstw mogą być przyczyną powstawania podczas schnięcia bąbli na desce, dlatego bardzo ważne jest, żeby impregnat wcierać w drewno, a nie malować nim jak farbą.

Deska tarasowa

Jeśli chcesz uzyskać ciekawy efekt naturalnej drewnianej podłogi na tarasie podziel deski na trzy grupy. Pierwszą pomaluj tylko dwa razy, druga trzy a trzecią aż cztery. W ten sposób uzyskasz aż trzy odcienie tego samego koloru i ułożona deska tarasowa będzie wyglądała bardzo naturalnie.

Bejcowanie desek tarasowych
Zamiast impregnatu deskę tarasową można zaimpregnować lakierobejcą, która po wyschnięciu zrobi się twarda i będzie chronić podłogę na tarasie podobnie jak lakier. Lakierobejca to produkt, który jest dostępny w wielu kolorach, dzięki czemu może ona nadać desce tarasowej wybraną barwę.

Lakierowanie deski tarasowej
Lakier jest doskonałym impregnatem do drewna, jest dostępny w połysku, półmacie i macie. Lakier utwardza deskę i chroni przed wilgocią. Produkt ten nakładamy pędzelkiem, uważając na zacieki, które natychmiast należy rozetrzeć, w przeciwnym razie po wyschnięciu będą twarde i ostre.

Zabezpieczoną i pomalowaną deskę montujemy, a gotową podłogę ponownie malujemy cienką warstwą, w ten sposób uzyskamy jednolity piękny kolor.

Obróbka i konserwacja termo deski

Termo deska nie wymaga dodatkowej konserwacji, gdyż drewno w procesie obróbki termicznej zyskuje odporność na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Malowanie termo deski ma wyłącznie charakter ozdobny. Niepomalowana termo deska nie ulegnie zniszczeniu, ale po pewnym czasie pojawi się na niej zielonkawy nalot, czyli patyna. Ze względu na wyjątkową odporność termo deska jest droższa niż deska naturalna bez obróbki termicznej.

Montaż termo deski na tarasie

Montaż termo deski na tarasie wygląda podobnie jak montaż deski naturalnej. Montujemy ją na legarach, ale nie trzeba termo deski ryflować. Deska poddana obróbce termicznej nie wypacza się, ponieważ nie przyjmuje wilgoci.

Deska kompozytowa - montaż

Deska kompozytowa nie wymaga absolutnie żadnej obróbki, kupując gotowy zestaw, możemy od razu przejść do montażu.

Deska kompozytowa

Pierwszym krokiem w montażu deski kompozytowej jest przytwierdzenie do podłoża legarów, za pomocą wkrętów dołączonych do zestawu. Z legarów tworzymy stelaż dla przyszłej podłogi z deski kompozytowej. Na stelażu montujemy panele kompozytowe, składające się z kilku kompozytowych desek. W praktyce montaż deski kompozytowej przypomina prostą układankę.

Przytwierdzenie paneli do legarów ułatwi nam zakup legarów z zaczepami i klipsami montażowymi. Panele z deski kompozytowej dostępne są w standardowych wymiarach, dlatego przed zakupem warto zdecydować się na konkretny model i sprawdzić, czy po ułożeniu na tarasie wyjdą nam docinki. Jeśli końcowe panele trzeba dociąć, o taką dolinkę można poprosić w sklepie, w którym kupujemy panele. Inną możliwością jest samodzielne docinanie paneli za pomocą szlifierki tarczowej.

Na koniec na brzegach paneli montujemy maskownice, dzięki którym pusta przestrzeń wewnątrz paneli kompozytowych będzie niewidoczna.

Montaż naturalnej deski tarasowej

1. Przygotowanie podłoża
Montaż naturalnej deski tarasowej wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża. Pierwszym krokiem jest zatem wykonanie wylewki ze spadkiem zapewniającym swobodne spływanie wody deszczowej spod desek. Deskę tarasową można również montować na starej posadzce, pod warunkiem, że na podłodze mamy spadek i woda nie będzie stała pod deskami.

2. Układanie legarów
Na gotową wylewkę układamy zaimpregnowane suche legary, pod deski o grubości:

  • 3 cm i szerokości 10 cm, które rozkładamy co 50 cm;
  • 12 cm legar 3 cm, legary układamy w odległości 60 cm;
  • 20 cm i grubości 2,6 cm legary montujemy w odległości 80 cm;
  • Wyjątkiem są tak zwane ciągi ruchu, czyli wejście na taras i zejście z tarasu na balkon. W tych miejscach ze względu na większą eksploatację legary należy zamontować w mniejsze odległości.

3. Separacja legarów
Legary należy odseparować od podłoża, ponieważ drewno nie powinno stykać się z podłożem, w ten sposób przedłużymy żywotność legarów i desek tarasowych. Legary układamy na dystansach, czyli gumowych podkładkach o wysokości od 1,5 do 2 cm co 30-55 cm. Ważne jest, żeby dystanse były wykonane z elastycznego materiału, wówczas legary nie wypaczą się w miejscach dystansów, a podłoga będzie stabilna.

4. Montaż deski tarasowej
Deskę tarasową montujemy na legarach, przytwierdzając ją do legarów za pomocą śrub, które przykręcamy bezpośrednio do legarów. Każdą deskę przykręcamy kilkoma śrubami - w zależności od tego, jak długa jest deska, należy wkręcić od 6 do 12 wkrętów. Inną możliwością jest tak zwany niewidzialny montaż, który wykonujemy na dedykowanym systemie montażowym. Jest to rozwiązanie droższe od poprzedniego, ale deska tarasowa nie ma widocznych wkrętów i prezentuje się lepiej.

5. Montaż maskownic
Na koniec montujemy na tarasie drewniane listwy wykańczające pod balustradą, wzdłuż ściany na bokach.

6. Malowanie, czyli wyrównanie kolorytu deski tarasowej
Po zamontowaniu deski, gotową podłogę można pomalować cienką warstwą farby, lakierobejcy lub lakieru, którym wcześniej malowaliśmy deski tarasowe. Takie malowanie sprawi, że drewniana podłoga na tarasie nabierze jednolitej barwy, a taras będzie wyglądał estetycznie. Czynność jest wskazana, nawet jeśli deski malowaliśmy na różne odcienie tego samego koloru. Kolejna warstwa sprawi, że kolor będzie intensywny, ale różnica w odcieniach nadal będzie widoczna.

Komentarze