Dlaczego odpowiednie nawilżenie powietrza jest tak istotne?

Odpowiednie nawilżenie powietrzaOdpowiednia wilgotność powietrza w domu jest szczególnie ważna w okresie zimowym. Najlepszy poziom nawilżenia to ten w przedziale od 50 do 65 procent. Powietrze takie dobrze wpływa na układ oddechowy, skórę i oczy. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, możemy regularnie wietrzyć pomieszczenia lub zainwestować w profesjonalny sprzęt, który sam zadba o odpowiednie nawilżenie. Mowa oczywiście o nawilżaczach powietrza. Jaki będzie najlepszy? Podpowiedzieć nam może ranking nawilżaczy powietrza.

Dlaczego odpowiedni poziom wilgotności powietrza jest taki ważny?

Właściwy poziom nawilgocenia powietrza ważny jest przede wszystkim dla naszych dróg oddechowych. Zimne miesiące, podczas których używamy ogrzewania i najwięcej czasu spędzamy w domu, są szczególnie trudne pod tym względem. Suche powietrze powoduje, że nasz układ oddechowy musi się bardziej napracować, by do płuc trafiło ono w odpowiedniej wilgotności.

Co więcej, w powietrzu pozbawionym wilgoci znajduje się więcej zanieczyszczeń, które docierają do naszych zatok. W przypadku, gdy chorujemy, wilgotność powietrza jest jeszcze bardziej istotna. Pozwala lepiej znosić ten okres i dolegliwości towarzyszące chorobie. Suchego powietrza nie lubią również włosy i skóra. Ratować możemy się balsamami, jednak panująca w mieszkaniu suchość doprowadzić może do napięcia skóry i jej szorstkości. Ponadto nieodpowiednia wilgotność może prowadzić do podrażniania oczu.

Jak utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu?

Istnieje kilka sposobów na to, by podnieść wilgotność powietrza w domu. Jednym z nich jest częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Pozwala to uaktywnić cyrkulację powietrza i zdecydowanie poprawić jego jakość. Trudno jednak przy mrozach mieć ciągle otwarte okna. Z tego względu, metoda ta przynosi krótkotrwałą poprawę.

Innym sposobem jest rozwieszenie na kaloryferach mokrego prania, zmoczonego ręcznika czy ściereczki. Kupić możemy też specjalne pojemniki na wodę, które montuje się na grzejniku. Te metody również mogą być jednak niewystarczające. Warto wówczas pomyśleć o nawilżaczu powietrza i przejrzeć jakiś rzetelny ranking nawilżaczy powietrza, by wybrać odpowiadający naszym potrzebom model.

Jaki nawilżać powietrza wybrać?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które zadba o komfortowy poziom wilgoci w powietrzu, dostosowując go do panującej we wnętrzu temperatury. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę czy ma odpowiednie filtry, które zapobiegać będą rozsiewaniu zanieczyszczeń podczas pracy urządzenia. Warto stawiać na modele łatwe w obsłudze i posiadał sygnalizator przepływu wody. Powinien również automatycznie się wyłączać. Ta ostatnia opcja jest ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkowania.

Dobrze też, by nawilżacz nie był głośny podczas pracy i zużywał mało prądu. Korzystając z urządzenia, trzeba też pamiętać o rozsądnym nawilżaniu, tak by nie doprowadzić do nadmiernego zwilgotnienia powietrza, które może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów. Do wyboru mamy nawilżacze tradycyjne, parowe oraz ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Poszczególne modele mogą być wyposażone w oczyszczacz i jonizator powietrza.

Najlepszy ranking nawilżaczy powietrza znajdziesz na https://testoria.pl/rankingi/rankingi-agd/ewaporacyjny-nawilzacz-powietrza-ranking-2020/.

Komentarze

Kasia
Nie wiedziałam, że nawilżanie jest takie ważne dopóki nie zauważyłam jak pozytywne działanie na skórę, zdrowie i samopoczucie ma Oskar od Stadler. Moja siostra poradziła nam jego zakup przy problemach skórnych córki - rzeczywiście jest zmiana