Dlaczego tuje żółkną?

Ośnieżone tujeTuje są najczęściej wybieranym gatunkiem roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Jej zadaniem jest ochrona naszej prywatności, przed wścibskimi sąsiadami, a także stworzenie bariery przed wiatrem, oraz dolatującym z ulicy kurzem.Łatwe w pielęgnacji oraz szybko rozrastające się drzewka, wiele lat temu zyskały sympatię Polaków. Nie oznacza to jednak, iż uprawa tuj pozbawiona jest jakichkolwiek problemów. Jednym z nich jest problem żółknących oraz usychających liści.

Dlaczego tuje żółkną?

W ostatnim czasie w naszym kraju zaobserwowano masowe żółknięcie żywotników. Istnieje kilka przyczyn, które mogą wywołać to niebezpieczne dla rośliny zjawisko. Główną przyczyną żółknięcia, a następnie usychania tuj jest niedobór wody. Zważywszy na temperatury, które towarzyszą nam w tym roku, wskazane jest częste podlewanie roślin. Tuje lubią wilgotne podłoże. Tylko takie umożliwia korzeniom, pobieranie cennych składników odżywczych, które znajdują się w glebie. Pamiętajmy, iż tuje powinny być podlewane również w okresie zimowym, gdyż nierzadko dochodzi wtedy do tak zwanej suszy fizjologicznej. Zamarznięta ziemia uniemożliwia pobór wody przez roślinę. Skutki odwodnienia zauważymy dopiero późną wiosną, a nawet latem.

Błędy w nawożeniu

Sklepy ogrodnicze polecają specjalne mieszanki nawozów, które mają zapobiec żółknięciu liści. W niektórych przypadkach żółknięcie liści spowodowane jest niedoborem składników odżywczych w glebie. Dotyczy to zwłaszcza roślin rosnących w doniczkach. Niemniej jednak, do żółknięcia tuj może przyczynić się przenawożenie oraz niewłaściwe pH gleby, w której rosną drzewka. W takiej sytuacji należy czym prędzej przesadzić drzewko do zakupionej w sklepie ogrodniczym ziemi, której skład dostosowany jest do uprawy tuj.

Mocz zwierząt

Nierzadko jedną z przyczyn żółknięcia tuj jest mocz zwierząt. Nasze czworonogi chcąc oznaczyć swój teren, za cel obierają gęste drzewka. Aby zabezpieczyć nasze rośliny przed zgubnym działaniem moczu, należy je osłonić specjalną ogrodniczą siatką.

Choroby grzybicze

W przypadku tuj szczególnie niebezpieczne są ataki ze strony grzybów. Jedną z najgorszych chorób grzybiczych jest fytoftoroza. Choroba uaktywnia się latem. Zazwyczaj w okolicy czerwca nasze tuje przestają rosnąć, żółkną oraz usychają. Jeśli na liściach zauważymy czerwone nacieki w kształcie litery V, oznacza to, iż nasze rośliny zostały zaatakowane. Chore osobniki należy opryskać, a także podlać rozcieńczonym roztworem Topsinu. Niestety, rośliny, u których zauważono znaczny postęp choroby należy od razu wyciąć spalić.

Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, nieustannie należy sprawdzać stan znajdujących się w nim roślin. Tylko w ten sposób uchronimy się przed niekorzystnym działaniem niektórych wirusów oraz grzybów, które mogłyby zaatakować nasz piękne drzewka. Regularne podlewanie oraz nawożenie wzmocni nasze rośliny i pozytywnie wpłynie na ich odporność. Jeśli jednak zauważymy coś niepokojącego powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu ogrodniczego po poradę.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Encyklopedią Roślin: Poradnik Ogrodniczy - największą polską bazą wiedzy ogrodniczej.

Komentarze