Dlaczego warto zainstalować w domu zabezpieczenia przeciwprzepięciowe

Zabezpieczenia przeciwprzepięcioweZabezpieczenia przeciwprzepięciowe chronią urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem w wyniku nagłego wzrostu napięcia w instalacji elektrycznej. Przepięcie lub zwarcie może spowodować szkody wartości kilkudziesięciu złotych.

Przepięcia w wyniku uderzenia pioruna lub zwarcia w instalacji elektrycznej bywają fatalne w skutkach. Trwałe uszkodzenie wszystkich urządzeń elektrycznych lub pożar są wówczas bardzo prawdopodobne. Jak się przed tym uchronić? Sama instalacja odgromowa może w takiej sytuacji nie wystarczyć. Warto domową instalację elektryczną uzupełnić o zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Co to jest i jak działa zabezpieczenie przeciwprzepięciowe?

Ochronnik przeciwprzepięciowy to proste urządzenie, którego instalacja nie wymaga interwencji elektryka. Montuje się go za wyłącznikiem głównym rozdzielnicy, czyli dokładnie na początku instalacji elektrycznej budynku. Po jednej stronie należy podpiąć przewody fazowe i zerowy, po drugiej natomiast powinien znaleźć się przewód ochronny.

Jeśli w instalacji jest prawidłowe napięcie, prąd nie będzie przepływał przez zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Wyklucza to zbyt duży opór elektryczny. Gdy jednak w sieć elektryczną uderza piorun, napięcie oraz natężenie prądu w instalacji gwałtownie wzrasta i jest znacznie wyższe od nominalnego. Wówczas prąd przepływa nie przez instalację, ale właśnie przez ochronnik, natomiast siła pioruna zostaje przekierowana do uziomu.

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe chronią urządzenia domowe przed działaniem prądów udarowych, które niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Wybierając ochronniki przeciwprzepięciowe, zwróć uwagę, czy są one opatrzone znakiem PN-EN 61643-11. Świadczy to o tym, że urządzenie spełnia polskie normy.

Jak wybrać ochronnik przeciwprzepięciowy?

Urządzenia elektroniczne są niezwykle czułe na zmiany napięcia w sieci elektrycznej. Telewizor, sterownik pieca C.O. lub komputer po przepięciu nadawać się będzie wyłącznie do utylizacji. Burza z piorunami to zjawisko pogodowe, które latem występuje bardzo często, a zwarcia i przepięcia w instalacji elektrycznej nie są rzadkie. Warto dobrze dopasować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do tego, w jakim rejonie kraju się mieszka i jak często występują tam burze, a także do rodzaju posiadanych sprzętów elektrycznych i elektronicznych.

Wspomniana wyżej polska norma zawiera czterostopniową klasyfikację tych urządzeń:

  • Ochronnik klasy B - zabezpiecza przed bliskim lub bezpośrednim wyładowaniem atmosferycznym. Stanowi dobre uzupełnienie instalacji odgromowej.
  • Ochronnik klasy C - instalowany na rozdzielnicy domu, zabezpiecza przed skokami napięcia pochodzenia łączeniowego.
  • Ochronnik klasy D - zapewnia skuteczną ochronę urządzeniom szczególnie wrażliwym na zmiany napięcia; jest montowany w listwach i gniazdkach elektrycznych.
  • Ochronnik klasy B + C - montuje się go w instalacjach budynków zasilanych z linii napowietrznej lub kablowej.

Komentarze