Dom jednorodzinny - ile i jaki rodzaj kondygnacji wybrać?

Dom jednorodzinnyRozległy dom parterowy, z poddaszem użytkowym czy wysoki piętrowy? Aby wybrać odpowiedni dom dla siebie i swojej rodziny należy przede wszystkim dobrze określić jej potrzeby i budżet, który będzie przeznaczony na budowę domu. Czynnikiem decydującym jest też wielkość działki, dlatego dobrze jest przed jej kupnem zastanowić się, jaki rodzaj domu w przyszłości na niej stanie.

Dom parterowy

Ich popularność na rynku rośnie. Są coraz częściej są wybierane przez inwestorów jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Przez dużą powierzchnię użytkową, która mieści się na jednym poziomie, potrzebują większej działki niż budynki o tej samej wielkości, ale z kondygnacją. Są podzielone na część dzienną i nocną, dlatego w trakcie wyboru projektu warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób została rozwiązana ta sprawa. W domach parterowych nie ma schodów, stąd warto wybrać ten rodzaj budynku jeśli będą miały mieszkać w nim osoby starsze, którym łatwiej będzie się po nim poruszać. Lepiej przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych. Jeśli budżet inwestora jest ograniczony w momencie wyboru projektu, dom parterowy to dobre rozwiązanie, które gwarantuje zabezpieczenie na przyszłość. Nowy członek rodziny, większe możliwości finansowe czy po prostu potrzeba rozbudowy powierzchni użytkowej będzie możliwa przy wyborze takiego domu jednorodzinnego z opcją adaptacji poddasza w przyszłości.

Dom piętrowy

Charakterystyczną cechą domu piętrowego jest oczywiście kondygnacja. Dzieli ona dom na dwie strefy. Na parterze znajduje się dzienna, na piętrze nocna. Jest to dobry wybór dla dużej rodziny, której warunki działki nie pozwalają na budowę dużego domu parterowego lub która preferuje rozmieszczenie pomieszczeń w bardziej zwartym obszarze. To jest ich główna zaleta - oszczędność działki, jeśli porównujemy domy parterowe i piętrowe. Powierzchnia użytkowa jest bowiem rozmieszczona na dwóch kondygnacjach, a nie na jednej. Ściany są proste i nieograniczone skosami przez co pokoje są bardziej przestronne, wydają się większe i łatwiej je zagospodarować. Dzięki możliwości wstawienia pełnowymiarowych okien, pokoje na piętrze łatwiej oświetlić. Ten czynnik można porównać jeszcze biorąc pod uwagę domy parterowe, w których ciężko o naturalne oświetlenie w centrum. W przypadku domów z kondygnacją ten problem znika. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest sprawa związana z kosztami ogrzewania budynku. Są one dużo niższe, niż domów parterowych. Ciepłe powietrze idzie w górę, przez co na piętrze nie jest konieczne tak mocne grzanie, jak w domu parterowym, w którym powietrze zamiast ogrzewać kolejne pokoje, „ucieka” przez dach.

Dom z poddaszem

To kompromis pomiędzy domem parterowym a piętrowym. Poddasze to przestrzeń pod stropem, gdzie została wydzielona dodatkowa przestrzeń dla mieszkańców, zatem jego kształt będzie zależał od kształtu dachu. Może być ono nieużytkowe, wtedy znajduje się tam strych albo użytkowe - dodatkowa przestrzeń mieszkalna dla domowników. Pokoje na poddaszu zawierają skosy, przez co przemieszczanie się po nim może okazać się mniej wygodne niż po kondygnacji w domu piętrowym, gdzie wszystkie ściany są proste. Jest to jednak zdecydowanie mniej kosztowne rozwiązanie. Budowa domu z poddaszem użytkowym jest niższa o około 10 - 20% od budowy domu piętrowego. Na adaptację poddasza można zdecydować się na etapie wyboru projektu lub odłożyć to na później do własnej aranżacji. Rozłożenie budowy w czasie to bardzo ważny aspekt szczególnie dla tych, którzy chcą np. zdobyć oszczędności na lepsze zagospodarowanie powstającej przestrzeni. Niestety, przez skosy może być problem z zagospodarowaniem wnętrz. Często inwestorzy decydują się na meble na wymiar, aby dobrze dopasować je do wysokości ścian w pokoju oraz aby nie zasłaniały okien, które i tak nie są już tak samo duże jak w domu piętrowym.

Potrzeby przyszłych domowników, sytuacja materialna inwestora i wielkość działki to czynniki, które w głównej mierze wpływają na decyzję dotyczącą przyszłego domu. Pomimo nowej mody i trendów, które narzuca rynek warto zastanowić się indywidualnie, w jakim domu najlepiej będzie się żyło Tobie i Twojej rodzinie. Parterowy, z poddaszem do możliwej adaptacji w przyszłości czy piętrowy?

Z500

Komentarze