Drewniany taras: czym wykończyć, jak zabezpieczyć?

Drewniany tarasDrewno użytkowane na zewnątrz wymaga szczególnej uwagi i ochrony. Wypróbuj olej. Jego aplikacja jest wyjątkowo prosta, a daje naprawdę świetne rezultaty.

Drewniane deski tarasowe mogą zaskoczyć Cię wytrzymałością, trwałością i żywotnością. Jedynym, czego potrzebujesz, aby użytkować drewniany taras przez całe lata, są dobrze dobrane produkty do zabezpieczenia drewna. Doskonale nadaje się do tego olej, który wnika w strukturę drewna i wzmacnia jego strukturę.

Dlaczego warto wybrać olejowanie?

Lista atutów olejowania drewnianego tarasu jest długa:

  1. Olej wnika w strukturę drewna, dzięki czemu ją wzmacnia.
  2. Zapewnia ochronę przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych jak zmienne temperatury, deszcz, śnieg czy promieniowanie UV.
  3. Nie tworzy na powierzchni drewna powłoki, dzięki czemu nie łuszczy się i nie pęka.
  4. Trwale barwi drewno i podkreśla jego naturalny rysunek.

Na długotrwałą i skuteczną ochronę drewnianego tarasu pozwala m.in. Sadolin Olej Superdeck.

Czy olejowanie wystarczy?

Olejowanie to zabieg, który przeprowadza się na już zaimpregnowanych deskach. Oznacza to, że obowiązuje tu kolejność: najpierw impregnowanie, następnie zaś olejowanie. Pamiętaj, że impregnacja i olejowanie pomalowanych czy polakierowanych desek nie wchodzi w grę: impregnat i olej to wyroby, które wnikają w drewno, dlatego powierzchnia musi być wolna od jakichkolwiek powłok.

Impregnacja pozwala na zabezpieczenie desek przed działaniem grzybów wywołujących siniznę oraz powodujących głęboki rozkład drewna. Dobry jakościowo impregnat zapewnia drewnu długoletnią ochronę biologiczną, a jednocześnie redukuje chłonność drewna, obniżając zużycie produktów nawierzchniowych.

Drewniany taras

Jak zabezpieczyć drewniany taras? Instrukcja krok po kroku

Wariant 1: nowy taras

Krok 1. Upewnij się, czy deski nie zostały zaimpregnowane przed zamontowaniem, np. ciśnieniowo. W takim przypadku możesz pominąć impregnację. Sprawdź, czy drewno jest suche, czyste i odtłuszczone. Zmatuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpyl.

Wariant 2: odnawiany taras

Krok 1. Jeśli poddajesz taras renowacji, w pierwszej kolejności usuń poprzednie powłoki malarskie. Odpyl powierzchnię i uzupełnij ewentualne ubytki specjalną masą szpachlową do drewna (postępuj zgodnie z instrukcją jej producenta). Jeszcze raz dokładnie odpyl drewno.

Krok 2. Zaimpregnuj deski: wcieraj preparat i rozprowadzaj go dokładnie wzdłuż słojów drewna. Nałóż zalecaną liczbę warstw, najczęściej 1-2. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i usuń powstały pył.

Krok 3. Olejowanie rozpocznij wtedy, kiedy impregnat całkowicie się wchłonie (kieruj się zaleceniami producenta). Rozprowadzaj produkt dokładnie i równomiernie wzdłuż rysunku słojów drewna. Możesz do tego użyć pędzla lub wałka. Do osiągnięcia dobrego efektu będziesz potrzebować 2-3 warstw. Po 5-30 minutach od nałożenia każdej warstwy przetrzyj powierzchnię bawełnianą szmatką, aby usunąć nadmiar preparatu, który nie zdążył się wchłonąć.

Wiążących informacji i zaleceń dotyczących metod czy warunków aplikacji danego wyrobu szukaj w jego karcie technicznej. Wystarczy kierować się wskazówkami producenta, aby osiągnąć pożądany efekt, czyli trwale zabezpieczyć taras i nadać deskom pięknego zabarwienia.

Komentarze