Drewutnia - czym jest? Drewutnie ogrodowe metalowe i drewniane

DrewutniaDrewutnie, czyli niewielkie przydomowe pomieszczenia do składowania i suszenia drewna istnieją od zawsze. Na przestrzeni lat nie tylko zmienił się ich wygląd, ale też materiały, z jakich powstają. Największą popularnością cieszą się na wsiach i na terenach pozamiejskich gdzie stanowią stały element krajobrazu podwórkowego. Jednak ostatnimi czasy stają się coraz popularniejsze również na posesjach miejskich. Zobacz, do czego służy drewutnia i jaki jej rodzaj wybrać.

Drewutnie szopy na drewno, wiaty dobudowane do ścian domów i domków narzędziowych częścią wiejskiej zabudowy do wielu wieków. Jednak od niedawna można je spotkać również w miastach. Popularność kominków opalanych drewnem oraz wzrost cen węgla sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domków jednorodzinnych drewnem. A taki opał należy odpowiednio przechowywać. I tak szopy i wiaty na drewno przywędrowały do małych miasteczek i dużych aglomeracji. Można je spotkać w klasycznej drewnianej formie lub pod postacią industrialnych mini tuneli z falistej blachy, lub kompozycji blachy i aluminium.

Czym jest drewutnia?

Drewutnia jako budowla nigdy nie została usystematyzowana w polskim prawie budowlanym, co przekłada się na różnorodność jej form i materiałów, z jakich jest wnoszona. Tradycyjnie powstaje z drewna i jest to najczęściej coś w rodzaju wiaty z jedną lub trzema ścianami oraz zadaszeniem z blachy falistej, a kiedyś z eternitu. Taka wiata najczęściej znajdowała się na tyłach podwórza. Inna znacznie bardzo popularna konstrukcja to dodatkowe zadaszenie dobudowane do ściany istniejącego już budynku, pod którym składujemy drewno.

Po co jest drewutnia? Czemu drewno należy przechowywać w drewutni?

Drewno to wymagający materiał, zarówno to przeznaczone na opał jak to o przeznaczeniu stolarskim. Wycięte drzewo zawiera soki, żywicę i sporo wody, którą piło przez lata. Mokre nie nadaje się na opał ani na deski. Zatem po ścięciu najlepiej jest je pociąć na docelowy format i pozwolić mu wyschnąć. Wiele osób błędnie myśli, że można je suszyć w dowolnych warunkach. Jednak to rzucone na stertę lub zamknięte w czterech ścianach nie osuszy się, za to może zacząć próchnieć i gnić, a w najlepszym wypadku pozostanie mokre. Z tego też powodu przechowywanie go na ziemi lub nawet utwardzonym podłożu i przykrycie plandeką czy grubą folią, jest najgorszym sposobem na jego przechowywanie.

Drewno najlepiej suszy się na wietrze i w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, w takich, w których nie tylko jest stały dostęp do świeżego powietrza i promieni słonecznych, ale jest także odprowadzana wilgoć. Dlatego drewutnia jest najlepszym rozwiązaniem, pod warunkiem oczywiście, że odpowiednio je składujemy. Zatem jest ona  po to, żeby opał do kominka lub pieca mógł dobrze wyschnąć, a suchy nie wilgotniał w szczelnie zamkniętej piwnicy czy komórce. Zgodnie z wszelkimi zaleceniami w drewutni należy sezonować drewno przynajmniej przez pół roku i jest to minimalny czas potrzeby na odparowanie nadmiaru wody i soków. Optymalnie powinno ono przeleżeć 12 miesięcy a niektóre gatunki nawet 24 miesiące.

Czy konieczne jest sezonowanie drewna w drewutni?

Tak, ale nie chodzi tylko o fakt, że mokre drewno się źle pali lub nie pali się zupełnie, ponieważ przy odrobinie starań nawet mokre drewno się rozpali. Wymieszane z innym suchym opałem będzie tlić, a po wymieszaniu z węglem się rozpali. Jednak niesezonowane drewno lub zbyt krótko sezonowane jest bardzo niebezpieczne jako materiał opałowy, ponieważ podczas opalania nim, w piec, kominek, komin i wszystkie kanały oblepiają się sadzami, co prowadzi do zatkania komina. Inną znacznie bardziej niebezpieczną sytuacją, do której może dojść, podczas palenia niesezonowanym drewnem jest zapalenie się sadzy, w kominie. Taka sytuacja w wielu przypadkach kończy się pożarem domu lub pęknięciem kanału kominowego. W starych poniemieckich kamienicach i domach komin nie był budowany w linii prostej, a na wzór schodów. Jego wyczyszczenie graniczy z cudem i najczęściej zachodzi konieczność wybudowania nowego komina. Dlatego, jeśli planujemy opalać drewnem, nawet najbardziej prowizoryczna drewutnia jest absolutnie konieczna.

Drewutnia ozdobna
Drewutnia ozdobna

Podobnie sprawa wygląda, jeśli składujemy drewno na deski, krokwie lub gotowe drewniane elementy, z które planujemy potem malować i wykorzystać je do budowy itp. Również takie drewno powinno solidnie wyschnąć, w przeciwnym razie będzie się "drzazgować", ciemnieć, a nawet może spróchnieć. W tym wypadku wiata, pod którą je przechowujemy, nie tylko powinna zapewniać odpowiednią wentylację, ale także umożliwiać suszenie w poziomie, tak żeby nasz materiał się nie wypaczył.

Gotowa drewutnia czy własnoręcznie zbudowana?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest kupić gotowy składzik na drewno, czy go wybudować. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czy dysponujemy czasem na jego zbudowanie, oraz podstawowymi umiejętnościami manualnymi. Warto jednak zaznaczyć, że taka konstrukcja jest tak prosta, że każdy powinien sobie z tym poradzić. W zasadzie do wzniesienia takiej budowli wystarczy kilka drewnianych słupów, metalowe kątowniki, młotek i gwoździe. Jeśli jednak nie mamy smykałki do majsterkowania, możemy kupić gotową wiatę, ale tą też otrzymamy w elementach do samodzielnego montażu. Nie musimy za to martwić się o kupno materiałów, docięcie ich na wymiar i niezbędne narzędzia.

Drewniana czy metalowa drewutnia co wybrać?

Tradycyjne wiaty i szopy na drewno jak już wspomnieliśmy, są wznoszone przeważnie z drewna, jednak mają one sielski wygląd i nie pasują do nowoczesnych industrialnych domów. Z tego też powodu w sprzedaży pojawiły się te wykonane z gładkiej i falistej blachy. Mają one kształt kwadratowego lub prostokątnego tunelu z zaoblonymi bokami. Blaszane drewutnie pięknie połyskują w słońcu i doskonale komponują się z nowoczesnymi projektami domów. Zajmują też znacznie mniej miejsca niż drewniane i ich ustawienie na działce nie wymaga żadnego pozwolenia.

Rodzaje drewnianych drewutni

Drewniane są konstrukcją, która może wyglądać uroczo lub mieć charakter typowo roboczy, wszystko zależy od projektu i tego, gdzie, jest ona usytuowana. W wielu domach do dzisiaj jest ona przedłużeniem spadzistego dachu lub tarasu i równo ułożone drewno suszy się przy ścianie domu. Takie rozwiązanie ma swój urok, wokół domu pięknie pachnie drewnem. Ale uwaga minusem tego rozwiązania są owady i gryzonie, które szukają schronienia w szczelinach między drewnem. A te bez najmniejszego problemu przejdą po ścianie do najbliższego okna lub otwartych drzwi.

Inny rodzaj to samodzielna wiata, którą stawiamy na drewnianych słupach, pomiędzy którymi należy zamontować drewniane belki lub grube deski poprzeczne. Można je przykręcić na kątownikach w poziomie lub po przekątnej na długie wkręty. Do zadaszenia można użyć zwykłej papy lub blachy falistej.

Drewutnia jako samodzielna woata
Drewutnia jako samodzielna wiata z domkiem na narzędzia

Drewniana drewutnia z domkiem na narzędzia to propozycja dla majsterkowiczów, którzy potrzebują miejsca na narzędzia. Najczęściej jest to niewielka komórka z dodatkowym zadaszeniem, pod którym układamy drwa. Takie rozwiązaniem jest bardzo estetyczne i nie szpeci podwórka. Jednak uwaga w domku na narzędzia nie powinno się wówczas przechowywać żadnych łatwopalnych płynów jak benzyna do spalinowej piły czy kosiarki. W tym miejscu nawet najmniejsza iskra może wywołać ogromny pożar.

Metalowa drewutnia samoróbka to najczęściej wiata wykonana na metalowych profilach w bardzo podobny sposób jak ta z drewna i pokryta blachą falistą. Plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności impregnowania jej i malowania co dwa trzy sezony. Minusem mało atrakcyjny techniczny wygląd. Z tego też powodu taką wiatę najczęściej budujemy na tyłach podwórza w jego części roboczej.

Jak układać drewno w drewutni?

Sam fakt posiadania drewutni i przechowywania w nim drewna, nie sprawi, że będzie ono suche. Kluczem do sukcesu jest jego odpowiednie ułożenie. Dlatego drwa układamy w rzędach jedno obok drugiego, ale w taki sposób, żeby pozostały między nimi kilkumilimetrowe szczeliny. Kolejną warstwę układamy na tak zwaną zakładkę. Nadal pilnujemy, żeby pozostawiać niewielkie szczeliny, ale nie za duże, ponieważ musimy dbać, żeby „ściana” drewna była stabilna. Drewno układamy tak, żeby jego boki miały dostęp do świeżego powietrza, ale były chronione przed deszczem. W ten sposób ułożone będzie szybko schło i nie na wilgotnieje nawet w deszczową pogodę.

Układanie drewna w drewutni
Układanie drewna w drewutni

Czy drewutnia może być atrakcyjna wizualnie?

Tak równo ułożone drewno, w estetycznie wykonanej drewutni ma swój urok. Jednak, jeśli chcemy z niej uczynić dekorację, należy podczas jej projektowania zapomnieć, że jest to budowla o charakterze roboczym. Warto natomiast pamiętać, że jej kształt nie ma wpływu na funkcjonalność. Dlatego może ona być prostokątna, kwadratowa, owalna, a nawet okrągła. Bardzo ważne jest natomiast, żeby miała nie więcej niż dwie ściany i najlepiej, żeby były one ażurowe. Zatem drewutnia nie tylko może mieć różny kształt, ale też można ją pomalować na dowolny kolor.

Gdzie postawić drewutnię? Jak wybrać optymalne miejsce na sezonowanie drewna?

Optymalnym miejscem na sezonowanie drewna jest miejsce, w którym panuje przeciąg i przez większą część dnia świeci słońce. W takim miejscu najszybciej osuszymy drewno, ale uwaga nie w każdej części działki można składować opał, w tym również drewno. Zgodnie z przepisami prawa przeciwpożarowego, wiata na drewno, a nawet niezadaszona hałda drewna musi być oddalona od granicy działki o minimum 4 metry. Ponadto ze względów bezpieczeństwa powinna ona być oddalona od źródeł ciepła i łatwopalnych substancji np. pojemnika z olejem opałowym lub gazem. W szopie na drewno również należy zachować zdrowy rozsądek i nie przechowywać tam, żadnych zapałek, rozpałek do pieca lub grilla, benzyny czy butli z gazem.

Komentarze