Driakiew - gatunki, odmiany, uprawa

DriakiewJedną z najpopularniejszych bylin ogrodowych jest driakiew. Jest dostępna w kilku różnych gatunkach i wielu ciekawych odmianach różniących się kolorem kwiatów oraz wysokością. Bylina ta nadaje się także do uprawy pojemnikowej, możemy więc ozdobić nią nasz letni balkon lub taras.

Ogromną zaletą driakwi jest jej bardzo długi okres kwitnienia. Kwiaty pojawiają się od czerwca aż do października. Ponadto jest ona rośliną bardzo łatwą w uprawie i pielęgnacji. Większość jej gatunków jest także mrozoodporna. Na całym świecie występuje dziko ponad 80 gatunków. W Polsce można spotkać w naturze 4 z nich. Rośliny pięknie prezentują się w ogrodzie oraz na balkonie w towarzystwie innych bylin i gatunków jednorocznych o białych, błękitnych, fioletowych oraz różowych kwiatach. Poznaj tajniki uprawy driakwi.

Driakiew - najpiękniejsze gatunki i odmiany

W uprawie ogrodowej spotykamy nie tylko występującą również w stanie dzikim w Polsce driakiew gołębią, ale również kilka innych ciekawych gatunków. Każdy z nich jest dostępny w kilku odmianach, z pewnością więc znajdziemy driakiew idealnie pasującą do aranżacji naszego ogrodu.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku najpopularniejszym gatunkom tej byliny ozdobnej:

1. Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria)

Gatunek ten jest zadomowiony w Polsce i występuje dziko w zachodnich rejonach kraju oraz w Tatrach. W naturze jest to jednak niestety roślina bardzo rzadka wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest ona jednak dosyć popularna w uprawie ogrodowej. Driakiew gołębia osiąga od 25 do 40 cm wysokości. Jej liście tworzą przy ziemi rozetę, z której wyrastają delikatnie owłosione łodyżki rośliny. Na szczytach łodyg pojawiają się główkowate kwiatostany złożone z licznych drobnych niebiesko-fioletowych kwiatków, które kwitną od lipca do września. Driakiew gołębia jest gatunkiem mrozoodpornym - tworzy pączki zimujące tuż nad ziemią.

Driakiew gołębia
Driakiew gołębia

Najpiękniejsze odmiany driakwi gołębiej to:

  • Barocca o intensywnie fioletowych kwiatach,
  • Blue Note - odmiana niska (do 20 cm) o fioletowych kwiatach. Jest ona chętnie uprawiana nie tylko w ogrodach, ale też w skrzynkach i doniczkach na balkonach.
  • Butterfly Blue o pięknych różowo-fioletowych kwiatach przypominających pompony.
  • Pink Mist, której kwiaty są koloru różowo-lawendowego.

2. Driakiew japońska (Scabiosa japonica)

Gatunek ten można dziko spotkać w Azji, Europie oraz na wschodzie i południu Afryki. Driakiew japońska rośnie na terenach górzystych. Osiąga ona wysokość do 30 cm i wytwarza rozetę pierzastych zielonych liści. Z jej środka wyrastają sztywne łodyżki, na których osadzone są kuliste liliowe kwiaty. Okres kwitnienia roślin rozciąga się od czerwca do września. Driakiew japońska jest bardziej wrażliwa niż driakiew gołębia. Przede wszystkim gatunek ten źle znosi niskie temperatury, dlatego wymaga okrycia na zimę słomą lub agrowłókniną. Ponadto w sezonie wegetacyjnym należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, ponieważ są one wrażliwe na przesuszenie.

3. Driakiew kaukaska (Scabiosa caucasica)

Ten gatunek jest bardzo popularny w uprawie ogrodowej oraz balkonowej. Często bywa potocznie nazywany "wdówką". Roślina ta w naturze występuje na łąkach oraz terenach górskich. Driakiew kaukaska jest bylina osiągającą wysokość do 80 cm. Ma ona pierzaste zielone liście i płaskie fioletowe kwiatostany o średnicy do 8 cm. U odmian kwiaty mogą mieć także inne kolory. Rośliny kwitną od czerwca do późnej jesieni. Ten gatunek jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Driakiew kaukaska
Driakiew kaukaska

Do najciekawszych odmian driakwi kaukaskiej należą:

  • Miss Wilmot o białych kwiatach z żółtymi pylnikami,
  • Perfecta Alba, której kwiaty są białe,
  • Staefa, której kwiaty są niebiesko-liliowe.

4. Driakiew purpurowa (Scabiosa atropurpurea)

Jest to popularna bylina lub roślina dwuletnia wywodząca się z rejonu Morza Śródziemnego. W uprawie jest ona jednak przeważnie jednoroczna. Roślina ta świetnie czuje się zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jest ona całkowicie mrozoodporna i bardzo łatwa w uprawie. Podstawowy gatunek kwitnie na fioletowo, ale dostępne są liczne odmiany o kwiatach w innych kolorach. Poszczególne odmiany driakwi purpurowej różnią się pomiędzy sobą również siłą wzrostu. Znajdziemy wśród nich zarówno odmiany karłowe osiągające zaledwie do 15 cm wysokości, jak i takie bardzo wysokie dorastające do 120 cm.

Najpiękniejsze odmiany driakwi purpurowej to:

  • Black Night o tak ciemnych purpurowych kwitach, że wyglądają one niemalże, jakby były czarne,
  • Chile Black, która także ma podobne ciemne kwiatostany, które dodatkowo są większe niż u innych odmian.

Driakiew - uprawa

Uprawa driakwi jest łatwa. Nie wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak warto zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wzrostu, aby obficie kwitły przez całe lato.

Driakiew - wymagania uprawowe:

1. Stanowisko

Gatunek ten preferuje stanowiska słoneczne, choć toleruje też półcień. Bardziej zacienione miejsca szczególnie lubią odmiany o ciemnych kwiatach jak na przykład odmiana driakwi purpurowej Black Night.

2. Podłoże

Rośliny najlepiej czują się w przepuszczalnym, lekkim, niezbyt bogatym w składniki pokarmowe oraz umiarkowanie wilgotnym podłożu o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym. Driakiew nie lubi ciężkiego zbitego podłoża. Nie poleca się także jej sadzenia w piaszczystym podłożu, w którym rośliny nie będą się dobrze trzymać i mogą się wywracać, dlatego, jeżeli ziemia w naszym ogródku jest bardzo lekka, to przed sadzeniem, warto wymieszać ją z dobrej jakości kompostem liściowym. W uprawie doniczkowej sprawdzi się klasyczna ziemia ogrodnicza do kwiatów balkonowych.

3. Podlewanie i nawożenie

Driakiew rosnącą w pojemnikach należy regularnie podlewać - w czasie upałów nawet codziennie. Z kolei rośliny rosnące w gruncie w ogrodzie nie wymagają aż tak częstego podlewania. Nie można jednak zapominać o ich nawadnianiu w czasie przedłużających się suszy lub upałów. Driakwi rosnącej w gruncie w zasadzie nie trzeba nawozić wcale. Wystarczy przed sadzeniem roślin zmieszać podłoże z odrobiną kompostu. Kolejne zasilanie nie będzie zapewne konieczne wcześniej niż po kilku latach. Znakiem, że bylina potrzebuje nawozu, będzie jej osłabione kwitnienie. Nieco inaczej wygląda sytuacja w uprawie doniczkowej, gdzie warto 2-3 razy w sezonie dokarmić driakiew nawozem naturalnym w postaci biohumusu lub nawozem do roślin kwitnących.

4. Rozmnażanie

Driakiew można rozmnażać na dwa sposoby - poprzez wysiew nasion oraz podział rośliny. Siewu nasion dokonujemy w marcu lub kwietniu w inspektach albo w domu w skrzynkach bądź doniczkach. Młode rośliny przesadzamy na miejsce docelowe w ogrodzie lub na balkonie w połowie maja. Nasiona możemy także wysiać bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Rozmnażanie roślin przez podział odbywa się wiosną lub jesienią. Starsze egzemplarze driakwi dzieli się na kilka części w celu odmłodzenia rośliny i pobudzenia jej do kwitnienia. Oczywiście możemy także kupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym gotowe sadzonki, które można sadzić w ogrodzie przez cały sezon - od czerwca do września.

Driakiew o białych kwiatach
Driakiew o białych kwiatach

Driakiew to bardzo uniwersalna roślina, która sprawdzi się niemalże w każdym ogrodzie. Będzie ona idealnym dopełnieniem ogrodów urządzanych w stylu wiejskim, naturalistycznym, ekologicznym, romantycznym czy orientalnym. Roślinę możemy posadzić zarówno na tradycyjnych rabatach, jak i w ogródkach skalnych. Warto wzbogacić naszą letnią aranżację ogrodu, balkonu lub tarasu o driakiew, jeśli marzymy o przyciągnięciu motyli, ponieważ ta miododajna roślina jest przez nie bardzo lubiana.

Komentarze