Dwufunkcyjny kocioł gazowy (piec c.o.) - budowa, parametry, cena

Kocioł gazowy dwufunkcyjnyDecydując się na ocieplanie budynku systemem ogrzewania gazowego, należy zdecydować się na wybór odpowiedniego rodzaju kotła. Poza tradycyjnymi urządzeniami jednofunkcyjnymi, na rynku dostępne są także modele oferujące dodatkowe możliwości oraz większą wygodę użytkowania. Czym charakteryzują się gazowe kotły dwufunkcyjne, jak są zbudowane oraz jakie posiadają wady i zalety?

Kocioł gazowy dwufunkcyjny - budowa

Jednofunkcyjne kotły gazowe standardowo wyposażone są w osobny zasobnik, w którym ogrzewana jest woda użytkowa. W przypadku modeli dwufunkcyjnych, stałym elementem jest wbudowany wymiennik przepływowy. Pozwala on na wytwarzanie ciepła, a także podgrzewanie wody bezpośrednio w instalacji gazowej. Każdy dwufunkcyjny kocioł gazowy posiada też armaturę i niezbędne orurowanie - zarówno gazowe, jak i wodne. Stałym elementem jest palnik gazowy z zapłonnikiem, a także czujnik ciśnienia lub manometr. Kotły dwufunkcyjne wyposażane są w pompę obiektową, która zapewnia krążenie wody w całej instalacji. Niezbędnym elementem jest ponadto zawór trójdrogowy, który służy do przełączania poszczególnych trybów pracy urządzenia. Kotły gazowe dwufunkcyjne kondensacyjne posiadają ponadto funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin.

Rodzaje dwufunkcyjnych kotłów gazowych

Kocioł gazowy dwufunkcyjny występuje w różnych wariantach, które różnicować można na określone sposoby. Pierwsza kwestia dotyczy metody montażu. Kotły wiszące zwykle mają mniejsze rozmiary, niż kotły stojące. Decydując się na model pozbawiony podwieszenia, przeważnie trzeba wyodrębnić na urządzenie osobne pomieszczenie.

Inny podział dwufunkcyjnych kotłów gazowych dotyczy rodzaju komory spalania, która może być otwarta lub zamknięta. W pierwszym wariancie urządzenie musi być ulokowane w pomieszczeniu o przestrzeni nie mniejszej, niż 8 m3. Konieczne jest także zagwarantowanie stałego dopływu tlenu do wnętrza, aby zapewnić sukcesywną wymianę powietrza atmosferycznego. W tym celu niezbędne okazuje się wykonanie w pomieszczeniu otworu z kratką wentylacyjną, o powierzchni co najmniej 200 cm2. Kocioł z zamkniętą komorą spalania jest rozwiązaniem mniej kłopotliwym - nie wymaga zadbania o zachowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, a wnętrze może mieć nieco mniejszą kubaturę, min. 6,5 m3. Piec gazowy z komorą zamkniętą jest połączony odpowiednimi przewodami. Przemieszcza się nimi zarówno powietrze, jak i większość spalin.

Parametry, zalety i wady

Najważniejsze parametry

  • Jednym z kluczowych parametrów kotła dwufunkcyjnego jest rodzaj paliwa gazowego, z myślą o którym został zaprojektowany. Urządzenia dostępne na rynku mogą być opalane zarówno metanem, jak i mieszanką propanu i butanu. Metan jest podstawowym składnikiem gazu ziemnego, dlatego stanowi lepsze rozwiązanie.
  • Kolejny ważny parametr to moc cieplna kotła gazowego. Należy obliczyć ją jeszcze przed zakupem, na podstawie danych o materiałach, wymiarach ogrzewanej powierzchni czy rodzaju izolacji ścian.
  • Istotnym parametrem są także wymiary zewnętrzne kotła. Powinny być optymalnie dostosowane do miejsca montażu, w którym doprowadzona została instalacja wodna i gazowa.
  • Parametrem najłatwiejszym do rozpoznania jest klasa energetyczna kotła dwufunkcyjnego, znakowana identycznie, jak w przypadku innych urządzeń - im więcej plusów widnieje przy literze "A", tym bardziej energooszczędny jest sprzęt.
  • Najwięcej kłopotów w ocenie sprawia natomiast sprawność pieca co. Parametr ten określa stosunek wartości spalania do uzyskiwanej energii cieplnej. Za wartość opałową uznaje się ilość ciepła wydzielonego przez gaz ziemny lub inne paliwo. Proces ten następuje w procesie spalanie zupełnego i całkowitego. Spełniony musi być jeden warunek - para wodna zawarta w spalinach nie może ulegać kondensacji. W celu obliczenia sprawności kotła, należy zatem podzielić przez wartość opałową paliwa ciepło uzyskane w procesie spalania, a następnie pomnożyć wynik razy 100 proc.

Zalety dwufunkcyjnych kotłów gazowych

Dużym atutem dwufunkcyjnych kotłów gazowych jest ich kompaktowa budowa. Urządzenie z zasobnikiem zajmuje zwykle o wiele mniej miejsca, niż tradycyjny kocioł grzewczy z osobnym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Modele dwufunkcyjne szczególnie dobrze sprawdzają się w budynkach, w których nie ma warunków odpowiednich dla zorganizowania dużej kotłowni. Takie rozwiązanie polecane jest również w typowym mieszkaniu, gdzie kocioł grzewczy zwykle lokalizowany jest w niedużym pomieszczeniu gospodarczym lub łazience. Inwestycja w piec dwufunkcyjny wiąże się zasadniczo z mniejszym wydatkiem, niż w przypadku osobnego zakupu tradycyjnego kotła i podgrzewacza. Nie bez znaczenia pozostają koszty eksploatacyjne, związane m.in. z przeglądami - dysponując osobnymi urządzeniami, zwykle trzeba płacić za kontrolę ich stanu technicznego dwukrotnie.

Wady dwufunkcyjnych kotłów gazowych

Podstawową wadą dwufunkcyjnych kotłów gazowych są ograniczone możliwości ich zastosowania. Nie sprawdzają się w domach, w których występuje zbyt duże ryzyko jednoczesnego pobierania wody w paru miejscach - np. w wannie, umywalce i kabinie prysznicowej naraz. Takie kotły nie są polecane także w sytuacji, gdy odległość urządzenia od punktów poboru przekracza zalecane 8 - 10 metrów. W takiej sytuacji piec może po prostu nie być w stanie dostarczyć użytkownikom wody o odpowiednio wysokiej temperaturze. Kolejnym problemem jest dość mocno utrudniony wybór optymalnego urządzenia. Decydując się na jego zakup, należy mieć przynajmniej minimalne pojęcie o jego podstawowych parametrach. W ten sposób uniknąć można rozczarowania, jeżeli kocioł nie spełni pokładanych w nim oczekiwań i okaże się niepraktyczny.

Cena

Ceny dwufunkcyjnych kotłów gazowych w dość dużym stopniu zależą od gabarytów oraz mocy cieplnej urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także renoma producenta. Decydując się na zakup kotła znanej marki, trzeba zwykle liczyć się z większym wydatkiem, niż w przypadku wyboru modelu o zbliżonych parametrach, ale od mniej popularnej konkurencji. Na cenę kotła dwufunkcyjnego wpływa także jego rodzaj. Modele kondensacyjne są nieco droższe od tradycyjnych, zwykle o przynajmniej 500 złotych. Taki wydatek jest jednak jednorazowy, a w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy na kosztach ogrzewania. Kotły kondensacyjne są sprawniejsze, dzięki czemu wykorzystują paliwo bardziej efektywnie i przyczyniają się do ograniczenia wydatków. Szacunkowe ceny urządzeń dwufunkcyjnych zaczynają się od ok. 2000 złotych. Za tę kwotę nabyć można kocioł gazowy z zasobnikiem, którego moc grzewcza wyniesie poniżej 10 kW. Taki sprzęt wystarcza do ogrzania niedużego domu, o powierzchni 60 - 100 metrów kwadratowych. Wybierając model o mocy 10 - 20 kW, trzeba wydać przynajmniej 3000 zł, natomiast cena kondensacyjnego kotła gazowego dwufunkcyjnego to wydatek rzędu co najmniej 4000 zł. Osobną kwestią pozostaje kwestia komory spalania. Urządzenia z komorą otwartą są tańsze, niż piece z komorą zamkniętą - różnice cenowe mieszczą się jednak w granicach kilkuset złotych.

Łączny koszt instalacji z kotłem dwufunkcyjnym

Zakup samego kotła dwufunkcyjnego nie jest jedynym wydatkiem, który ponieść musi inwestor. Dodatkowe koszty mogą znacząco przekroczyć cenę urządzenia grzewczego. W zależności od lokalizacji sprzętu, koszt wykonania instalacji wodnej oraz gazowej wynosi przeważnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Aby prawidłowo odprowadzać spaliny, konieczne jest wykonanie instalacji kominowej. W przypadku kotłów wyposażonych w zamkniętą komorę spalania, jest ona niezbędna również do odprowadzania powietrza. Aby użytkownik mógł sterować pracą urządzenia, musi ponadto zainwestować w system paneli kontrolnych. Dotyczy to zwłaszcza lokalnych czujników temperatury, które powinny znaleźć się w każdym ogrzewanym pomieszczeniu. W ostateczności, łączne koszty dwufunkcyjnego kotła gazowego razem z wykonaniem kompletnej instalacji zamykają się zwykle w kwocie 10 - 25 tys. złotych.

Komentarze