Dzwonek bezprzewodowy czy przewodowy - jaki wybrać?

DomofonDzwonek to jedno z nielicznych urządzeń elektronicznych, które zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym domu jest niemal koniecznością. Dawniej dzwonki były dostępne tylko w wersji przewodowej, dziś można bez problemu postawić na mniej inwazyjne i zdecydowanie tańsze produkty. Który z nich jest lepszy?

Jeśli jest instalacja

Dzwonki przewodowe mają wiele zalet, ale też jedną wadę - do ich użycia potrzebna jest przynajmniej dwużyłowa instalacja, a przy wideodomofonach nawet czterożyłowa. Jeśli w budynku jest ona obecna, nie ma sensu wykorzystywać urządzeń bezprzewodowych jako podstawowego sprzętu. Warto taką ewentualność założyć jedynie wtedy, gdy z różnych powodów położenie nowego okablowania lub operowanie na starym nie jest możliwe.

Tanio i szybko

Dzwonek bezprzewodowy od Zamel sprawdzi się natomiast w przypadkach, gdy potrzebne jest rozwiązanie tymczasowe, montowane w szybkim tempie lub o nietypowej funkcji - np. w lokalu usługowym do wezwania obsługi. Umieszczenie takiego urządzenia na zewnątrz musi być połączone z określonymi warunkami, w tym brakiem wielu przeszkód pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem. Urządzenia pracujące w standardzie 433 MHz cechują się dość sporym, stumetrowym zasięgiem, ale ten z kolei zmniejsza się wraz z każdą następną barierą. Niedogodność tę niweluje przystępna cena zestawów oraz łatwość ich uruchomienia.

O czym należy pamiętać przy zastosowaniu dzwonka bezprzewodowego?

Oprócz zasięgu, dzwonek niewykorzystujący okablowania ma jeszcze inną cechę eksploatacyjną - w urządzeniach nadawczych i odbiorczych trzeba okresowo wymieniać baterię. W przypadku temperatur ujemnych utrzymujących się przez dłuższy czas żywotność użytkowanej w nich wymiennej pastylki znacząco się skraca i trzeba ten fakt okresowo kontrolować.

Najważniejszą informacją jest to, że niezależnie od interfejsu urządzenia, jego dostępność jest spora, a ceny bardzo przystępne. Świetnym przykładem jest Polska firma Zamel, która ma w swoim portfolio kilkanaście rodzajów dzwonków bezprzewodowych i przewodowych, dostępnych w stałej sprzedaży.

Komentarze