Ekologiczne (naturalne) środki ochrony roślin - jak je zrobić? Zalety, zastosowanie

Ekologiczne środki ochrony roślinChemiczne środki ochrony roślin takie jak fungicydy, insektycydy czy herbicydy wpływają bardzo niekorzystnie na środowisko naturalne. Ich stosowanie przyczynia się do degradacji i wyjałowienia gleb, a także zatrucia wód i powietrza. Ponadto są one niebezpieczne dla zdrowia, a ich nieostrożne stosowanie może zakończyć się poważnym zatruciem. Warto więc zastąpić je równie skutecznymi a bezpiecznymi dla ludzi i środowiska naturalnego ekologicznymi środkami ochrony roślin.

Takie preparaty z łatwością wykonamy samodzielnie w domu. Są one niedrogie, a ich przygotowanie jest bardzo łatwe. Eko środki ochrony roślin działają zarówno prewencyjnie, jak i interwencyjnie, ponadto zawierają wiele cennych biologicznie czynnych związków, które wzmacniają rośliny, stymulują ich wzrost, kwitnienie oraz owocowanie, a także bardzo korzystnie wpływają na strukturę gleby i jej mikroflorę. Dowiedz się, jak zrobić ekologiczne środki ochrony roślin skutecznie zwalczające choroby i szkodniki.

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki ochrony roślin?

Zarówno proces produkcji, jak i samo stosowanie syntetycznych chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Toksyczne substancje zawarte w tych preparatach bardzo zubażają glebę, ponieważ niszczą nie tylko patogeny, ale również pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Niestety, ich pozostałości trafiają również do wód, zarówno tych powierzchniowych, jak i gruntowych, co przyczynia się do degradacji środowiska. Dlatego choćby ze względów ekologicznych warto wypróbować ekologiczne nawozy oraz środki ochrony roślin.

Pamiętajmy, że wcale nie musimy sięgać po syntetyczne środki, aby nasze rośliny były zdrowe. Przede wszystkim zadbajmy o to, by zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu i odpowiednio je pielęgnować. Stosujmy też regularne naturalne wyciągi roślinne wzmacniające rośliny, a zminimalizujemy ryzyko wszelkich chorób. Naturalnie możemy także odstraszyć szkodniki roślin.

Dobrze odżywione, podlane oraz zadbane są odporne i bardzo rzadko chorują. Ponadto naturalne nawozy oraz środki ochrony roślin wpływają bardzo korzystnie na stan gleby, dzięki czemu rośliny znacznie lepiej rosną, pięknie kwitną i plonują.

Podsumowując naturalne środki ochrony roślin oraz nawozy są:

 • nietoksyczne dla roślin, ludzi oraz środowiska;
 • poprawiają strukturę gleby oraz korzystnie wpływają na mikroflorę glebową;
 • wzmacniają rośliny, i stymulują ich wzrost, kwitnienie i owocowanie;
 • skutecznie zapobiegają chorobom roślin;
 • wykazują także dużą skuteczność w działaniu interwencyjnym;
 • odstraszają szkodniki roślin.

Naturalne środki ochrony roślin możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub zrobić samodzielnie. Z ekologicznych środków dostępnych w sprzedaży godne polecenia są te na bazie wyciągu z pestek grejpfruta, jak na przykład Grevit czy zawierające wyciąg z czosnku jak Bioczos. Oba można stosować zarówno prewencyjnie, jak i interwencyjnie. Wykazują one silne działanie bakteriobójcze oraz zapobiegają i zwalczają choroby grzybowe roślin.

Naturalne środki ochrony roślin oraz nawozy możemy też wykonać samodzielnie, wykorzystując świeże lub suszone zioła i czosnek. Dużą wartość biologiczną wykazują preparaty na bazie:

 • mniszka,
 • żywokostu,
 • piołunu,
 • pokrzywy,
 • skrzypu
 • piołunu,
 • aksamitka,
 • krwawnika,
 • rumianku.

Robi się z nich różnego rodzaju napary i odwary, którymi podlewa się lub opryskuje rośliny.

Jak zrobić ekologiczne środki ochrony roślin?

Naturalne wyciągi roślinne zapobiegające chorobom roślin i odstraszające szkodniki są łatwe do wykonania i niedrogie.

 • Gnojówki roślinne wykonamy, zalewając od 500 gramów do 1 kilograma rozdrobnionego materiału roślinnego 10 litrami wody. Wiadro z preparatem pozostawiamy nieprzykryte na 2-3 tygodnie. Po tym czasie gnojówkę odcedzamy i jest ona już gotowa do użycia. Procesowi fermentacji podczas powstawania preparatu towarzyszy intensywny nieprzyjemny zapach. Aby go nieco zneutralizować, możemy dodać do wiadra także ¼ szklanki wapienia.
 • Z kolei wyciągi roślinne sporządzamy, zalewając 200-300 g rozdrobnionych części roślin (łodyg, liści, korzeni) wodą w ilości 3-5 litrów. Powstały wywar zlewamy po 24 godzinach.
 • Najszybciej i najłatwiej przyrządzić ekologiczne środki ochrony roślin w postaci naparów. Wystarczy zalać 200 g materiału roślinnego (świeżego lub suszonego) wrzątkiem i pozostawić do ostygnięcia, a następnie odcedzić.

Zastosowanie ekologicznych środków ochrony roślin

Naturalne środki ochrony roślin mają bardzo szerokie zastosowanie. Możemy je podzielić na kilka podstawowych grup.

Ekologiczne środki do zaprawiania nasion, cebul i bulw
Przed posadzeniem wszelkie bulwy, cebule oraz korzenie warto przez kilka godzin moczyć w wywarze z aksamitek. Można je także na chwilę zanurzyć w wodzie z wyciągiem z czosnku. Z kolei nasiona roślin ozdobnych oraz warzyw przed siewem moczymy w naparze z rumianku. Dzięki takim zabiegom młode rośliny będą zdrowe i odporne, a nasiona szybciej skiełkują.

Ekologiczne środki zapobiegające chorobom grzybowym roślin
Naturalne fungicydy warto stosować prewencyjne przez cały sezon. Sprawdzą się opryski słabym wywarem z czosnku lub naparem z rumianku, a także rozcieńczonym wywarem ze skrzypu lub gnojówką ze skrzypu rozcieńczoną z wodą w stosunku 1 do 5.

Ekologiczne środki na szkodniki
Aby zapobiec atakowaniu naszych roślin przez różnego rodzaju szkodniki, warto profilaktycznie raz na dwa tygodnie stosować naturalne repelenty.

 • Zarówno zapobiegawczo, jak i w przypadku pojawienia się mszyc stosujemy wywar z czosnku, napar z krwawnika (w rozcieńczeniu 1:5), napar z wrotycza (w rozcieńczeniu 1:1) gnojówkę z pokrzyw lub ze skrzypu;
 • Na przędziorki także sprawdzą się naturalne gnojówki ze skrzypu oraz pokrzywy, napar z krwawnika, a także mniszka;
 • Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się gąsienice zjadające liście, wówczas opryskajmy rośliny nierozcieńczonym wywarem z krwawnika lub rozcieńczonym w stosunku 1:2 wywarem z piołunu;
 • Na pędraki sprawdzi się podlewanie roślin wyciągiem z wrotycza, z kolei na nicienie świetny będzie napar z aksamitek. Idealnym rozwiązaniem jest też wysianie w międzyrzędziach oraz pomiędzy roślinami w rzędach aksamitek, nagietków, rumianków, dzielżanów, cykorii lub porów, które pięknie oczyszczają glebę z nicieni.

Ekologiczne środki odstraszające mrówki, ślimaki i gryzonie
Na mrówki świetna jest gnojówka z piołunu lub wrotycza. Ślimaki odstraszy gnojówka z paproci narecznicy samczej bądź wyciąg z nasion jodły. Warto też porozkładać pomiędzy roślinami na grządkach liście paproci oraz wrotycz. Jeśli problemem w naszym ogrodzie są gryzonie, wówczas możemy je skutecznie odstraszyć, stosując miętę, żywotnik, bez czarny, nostrzyk, grykę, gorczycę białą i czarną. Możemy wyciąć rośliny w ogrodzie lub włożyć ich liście do tuneli kopanych przez gryzonie oraz porozkładać je na grządkach pomiędzy roślinami.

Nie tylko syntetyczne środki ochrony roślin można zastąpić naturalnymi preparatami. Podobnie jest z nawozami sztucznymi. Z powodzeniem zastąpimy je ekologicznymi zrobionymi w domu nawozami do roślin, które dostarczą im nie tylko cennych składników mineralnych, ale i dobroczynnych związków organicznych. Świetnym uniwersalnym nawozem organicznym jest przykładowo gnojówka z pokrzyw. Jest ona cennym źródłem azotu, kwasu krzemowego i witamin. Bardzo dobra jest także gnojówka z żywokostu, która zawiera sporo azotu i potasu. Wybrany środek rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:10 i podlewamy nim rośliny przez cały sezon wegetacyjny co 10-14 dni. Efekty takiego naturalnego nawożenia bardzo pozytywnie nas zaskoczą.

Komentarze