Facelia to roślina ozdobna o przepięknych miododajnych delikatnie pachnących niebiesko-lawendowych kwiatach. W ogrodzie możemy posiać ją na rabatach lub charakterze pięknej łąki kwietnej przyciągającej motyle i pszczoły. Gatunek ten ma również ogromne walory użytkowe. Jest też rośliną nawozową, która wzbogaca glebę w składniki pokarmowe oraz znacznie poprawia jej strukturę i stosunki powietrzno-wodne w niej panujące. Dlatego warto ją posadzić w ogrodzie ze słabą ziemią.
Facelia to gatunek bardzo łatwy w uprawie i mało wymagający. Radzi sobie doskonale nawet na bardzo słabych glebach. Rośliny mocno się rozrastają i obficie kwitną przez kilka letnich tygodni, tworząc wręcz bajkowe gęste połacie kwiatów w ogrodzie. Jest to idealna roślina do ogrodów naturalistycznych z łąkami kwiatowymi, a także do ogrodów w stylu wiejskim oraz romantycznym. Nie może jej zabraknąć także w ogrodzie ekologicznym. Dowiedz się, jak uprawiać facelię w ogrodzie.
Facelia błękitna - pięknie kwitnąca roślina wabiąca motyle - charakterystyka
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) to jednoroczna roślina z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Gatunek ten wywodzi się z Kalifornii, ale jest uprawiany z powodzeniem niemalże na całym świecie. Ma ona wzniesioną szorstko owłosioną łodygę dorastającą do 80-90 cm wysokości. Jej liście są silnie podzielone - pojedynczo lub podwójnie parzystosieczne. Kwiaty tego gatunku są drobne niebiesko-liliowe, mają dzwonkowaty kształt, delikatnie pachną, są miododajne i wyrastają w kwiatostanach w formie skrętków. Specyficzną cechą jej kwiatów jest też rzadko spotykany niebieski kolor pyłku kwiatowego. Kwiaty tego gatunku są wręcz uwielbiane nie tylko przez pszczoły o trzmiele, ale również przez motyle. Dlatego warto ją posadzić, jeśli chcemy je przyciągnąć do swojego ogrodu. Kwiaty facelii zakwitają 6-8 tygodni po siewie roślin. Owocem jest pękająca torebka, w której znajdują się żółtobrązowe pofałdowane nasiona. Cały okres wegetacji trwa około 100 dni.
W Polsce w sprzedaży znajdziemy nasiona 7 odmian facelii
Są to:
- Anabela,
- Angelia,
- Asta,
- Atara,
- Lisette,
- Natra,
- Stala.
Facelia błękitna - uprawa
Facelia jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Ma niewielkie wymagania i błyskawicznie się rozrasta. Jest też w niewielkim stopniu podatna na choroby.
Zasady uprawy facelii przedstawiają się następująco:
1. Stanowisko
Facelia uwielbia słońce, dlatego wybierzmy dla niej ciepłe i słoneczne stanowisko. Poradzi sobie co prawda także w półcieniu, ale będzie tam słabiej kwitnąć. Odradza się natomiast stanowiska mocniej zacienione.
Facelia błękitna - kwiat
2. Podłoże
Facelia jest bardzo tolerancyjna w stosunku do podłoża. Uda się nawet na słabej i dosyć jałowej ziemi. Można z niej stworzyć pięknie gęste połacie kwiatów nawet w starych zaniedbanych ogrodach, które wymagają rekultywacji. Jednak najlepiej będzie się czuła w glebach dosyć lekkich i przepuszczalnych. Wybierając miejsce do siewu, pamiętajmy, że roślina nie będzie dobrze rosła w bardzo mokrych ziemiach z tendencją do zastojów wodnych. Z kolei, jeśli podłoże w naszym ogrodzie jest dosyć zbite, to przed siewem konieczne jest jego porządne spulchnienie.
3. Siew
Najlepszym terminem do siewu jest kwiecień oraz maj. W cieplejszych latach możemy jednak zaryzykować już nawet siew marcowy. Natomiast w chłodniejszych najlepiej poczekać aż do połowy maja. Jeśli chcemy mieć kwitnącą facelię w ogrodzie aż do późnej jesieni, wówczas warto zastosować siew etapowy. Nasiona wysiewajmy po prostu partiami co dwa tygodnie aż do połowy lipca, dzięki czemu ostatnie kwitnienie przy sprzyjającej pogodzie przeciągnie się nawet do połowy października.
4. Podlewanie i nawożenie
Facelia to roślina niemalże samowystarczalna. Podlewanie jest niezbędne właściwie tylko wtedy, gdy po siewie nasion występuje długotrwała susza oraz w czasie dużych upałów bez opadów deszczu latem. Jednak w większości przypadków facelii rosnącej w gruncie w ogrodzie nie trzeba podlewać wcale. Roślina doskonale radzi sobie, pobierając wodę opadową oraz z głębszych warstw gleby. Również nawożenie w uprawie ogrodowej jest zbędne. Roślina nie tylko nie potrzebuje odżywki, ale jeszcze sama wzbogaci glebę w składniki odżywcze.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w uprawie doniczkowej facelii. Roślinę możemy posiać również w dużych donicach lub skrzyniach na balkonie albo tarasie. Tutaj jednak trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ ziemia w pojemniku przesycha szybciej niż w ogrodzie. Warto również raz w miesiącu zasilić facelię nawozem do roślin kwitnących.
Facelia - zastosowanie jako poplon i przedplon
Facelia błękitna to bardzo wszechstronna roślina. Jest ona nie tylko gatunkiem ozdobnym, ale również użytkowym. To jedna z najlepszych roślin miododajnych, dlatego często są nią obsadzane łąki i pola przy pasiekach. Gatunek ten jest również cenną rośliną paszową. Ponadto nie sposób pominąć jej przydatności w charakterze nawozu zielonego. Jako roślina nawozowa znacząco wzbogaca glebę w składniki pokarmowe i podnosi jej jakość. Facelię możemy wykorzystać więc do rekultywacji zniszczonego ogrodu ze słabą ziemią.
Facelia jako poplon
Rośliny nie trzeba wysiewać w sztywno ustalonym terminie, dlatego możemy jej uprawę dopasować idealnie do planów, jakie mamy wobec swojego ogrodu. Przykładowo można wysiać ją wiosną, aby zakwitła w lecie w charakterze rośliny ozdobnej na łące kwietnej. Jednak możemy ją posiać także w charakterze poplonu na przykład po uprawie warzyw i wtedy zakwitnie dopiero jesienią. Kolejną opcją jest wykorzystanie facelii jako przedplonu. Zasiana jesienią potrafi zakwitnąć już z początkiem maja następnego roku.
Komentarze