Firany i zasłony - prasować czy nie?

Firany i zasłonyFirany i zasłony bardzo często są wykonane z materiałów, które wymagają szczególnego traktowania. Wiele osób rezygnuje z ich prasowania, obawiając się zniszczenia delikatnej tkaniny. Często jednak takie niewyprasowane zasłony nie prezentują się w oknie zbyt dobrze.

Prasować czy nie prasować?

Zasłony i firany warto prasować, szczególnie jeśli pierze się je w pralce automatycznej. Nawet jeśli ustawimy wyjątkowo delikatny program prania, przeznaczony do prania zasłon i firan, zwykle po wyjęciu z bębna są one pogniecione. Oczywiście niektórzy nie prasują firan i przekonują, że po praniu wystarczy je odpowiednio wytrzepać, rozprostować i powiesić wilgotne na karniszu. Rzeczywiście metoda ta w przypadku niektórych firan się sprawdza, jednak nie każdy materiał bez prasowania będzie się dobrze wyglądał. Wbrew pozorom bardzo źle mogą się prezentować nieuprasowane delikatne tiulowe firanki lub grube welurowe zasłony. O tym, jak dopasowywać temperaturę prasowania do różnych materiałów, w tym tiulowych firan lub zasłon z woalu, przeczytasz na portalu Dom w porządku.

Jak prasować firany i zasłony, aby ich nie zniszczyć?

Prasowanie firan i zasłon wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku bardzo cienkich materiałów, takich jak tiul, który wysycha błyskawicznie, doskonałym rozwiązaniem może być parownica. Za jej pomocą nie tylko odświeżysz ubrania, lecz także wyprasujesz powieszone już w oknie firany. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie moduł ręczny od stacji parowej lub generatora pary. To mobilne urządzenie jest bardziej wydajne i efektywne niż poręczna parownica do ubrań, a jego dodatkową zaletę stanowi odpowiednio duże ciśnienie, pod jakim wyrzuca parę. Połączenie ciśnienia i odpowiedniej temperatury pary sprawia, że z powierzchni tkaniny podczas prasowania są usuwane wszelkie gnieżdżące się na materiale bakterie lub inne zanieczyszczenia. W ten sposób można również odświeżać firany lub zasłony bez ściągania ich z karnisza.

Drugim rozwiązaniem, przydatnym szczególnie w przypadku grubszych zasłon, jest stacja parowa. Dzięki desce, którą można ustawić pod wieloma kątami, praca z dużym materiałem nie stanowi problemu, a generator pary pozwala skutecznie rozprasować wszelkie zagniecenia. Nowoczesne żelazka wyposażone są w stopy, które automatycznie rozpoznają rodzaj materiału i dostosowują do niego temperaturę pracy. Nie musisz się więc martwić, że podczas prasowania zniszczysz zasłony.

Komentarze